Hlavní navigace

Akciové trhy zažily propady. Kvůli technologickým akciím

22. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zejména výběry zisků na technologických titulech se postaraly o to, aby se index S&P 500 neudržel nad svými čtyřletými maximy

Zejména výběry zisků na technologických titulech se postaraly o to, aby se index S&P 500 neudržel nad svými čtyřletými maximy. Apple poklesl o 1,4 % poté, co včera vytvořil nový historický rekord v tržní kapitalizaci mezi americkými firmami a Facebook si po zprávách o prodejích akcií původními investory poklesl o více než 4 %. Celkově však byla aktivita na amerických trzích podprůměrná. Zobchodovalo se jen 5,7 mld. kusů akcií, což je 9 % pod tříměsíčním průměrem.

I na asijské trhy přišla vlna korekce, kdy čínský trh zastoupený indexem Shanghai Composite poklesl o 0,7 %, korejská burza odepsala 0,4 % a japonský Nikkei 225 si připsal 0,3% ztráty. Z Japonska přišlo navíc negativní překvapení v podobě hlubšího než očekávaného obchodního deficitu (517 mld. JPY, vs. odhad 270 mld. JPY). Na vině je především klesající poptávka z čínské ekonomiky, která prochází ochlazením.

Dnes začíná kolotoč schůzek mezi nejsledovanějšími evropskými politiky. Do Řecka míří šéf eurogroup Juncker a kolem 18:00 našeho času by se měl setkat s premiérem Samarasem. Samaras, který se ještě v pátek sejde s Merkelovou, se bude snažit o snížení podmínek požadovaných mezinárodními věřiteli Řecka. Z Německa se přitom stále častěji ozývají smířlivé hlasy, které by k prodloužení platebního kalendáře či ke snížení úroků z poskytnuté pomoci svolily. Nicméně v německém táboře nepanuje ani zdaleka jednota ohledně této otázky, a tak budou probíhající schůzky a následná rétorika politiků na případných tiskových konferencích velmi sledovány.

Pojišťovna VIG dnes před otevřením trhu reportovala své výsledky za první pololetí letošního roku. Na úrovni zisku před zdaněním (301,7 mil. EUR, odhad 288 mil. EUR) i zisku po odečtení daně (231,3 mil. EUR, odhad 227 mil. EUR) společnost pozitivně překvapila. Management přitom očekává růst nad tempem růstu trhu, což by měly podpořit i akvizice. Konkrétní výhledy společnost nevydala s tím, že by takovýto krok byl v současných podmínkách ekonomické nejistoty nezodpovědný. V úvodu obchodní seance akcie VIG posilují o 2 %. (Jiří Šimara)

Účto_tip_změny21

Americká technologická firma Dell oznámila zisk na akcii 50c, když očekávání bylo 45c. To byla ovšem jedna z mála pozitivních zpráv. Zklamání přišlo na úrovni tržeb, kde firma reportovala 14,48 mld. USD při očekávání 14,63 mld. USD. Největší negativní překvapení ale management připravil zprávou, že museli revidovat výhledy zisku na celý letošní rok. Největším problémem zůstávají slabé prodeje počítačů. Cena akcie zareagovala po zavření trhů výrazným poklesem o –5 %. (Tomáš Menčík)

Dnes očekáváme:

V 16:00 bude reportován počet prodejů stávajících domů v USA za červenec a v 20:00 bude zveřejněn zápis ze zasedání měnového výboru Fed.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).