Hlavní navigace

Akciové trhy zasáhla další vlna výprodejů

12. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na akciových trzích pokračuje krvavá lázeň.

Důvody jsou stejné jako při včerejším obchodování. Mezi investory panují obavy o stav čínské ekonomiky, jejíž prudší zpomalení by se negativně projevilo na ziskovosti do země exportujících firem. Padají všechny sektory, nejhůře se daří především automobilkám, výrobcům luxusního zboží nebo komoditním firmám. Evropský index Stoxx 600 se tak dnes topí v hluboké ztrátě 2,5 %.

Podobný vývoj zažívají po otevření trhů i americké burzy. Index S&P 500 padá o 1,3 %. Obavy o čínskou ekonomiku snižují spekulace na zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání Fedu. Zatímco pravděpodobnost tohoto kroku byla v pondělí zhruba 54 %, dnes se pohybuje na úrovni 42 %. To může zmírňovat dnešní ztráty amerických akcií, které jsou o zhruba polovinu nižší než v Evropě.

Pražská burza za nedostatku domácích zpráv reagovala na situaci na hlavních trzích. Index PX odepsal 1,4 % pod tíhou všech velkých emisí. Z nich se nejhůře dařilo Erste, jejíž akcie prišly o 2,9 % své hodnoty. Přes dvě procenta ale ztratily i akcie ČEZ, VIG, Fortuny a NWR. Naopak téměř 3,5% zisk si z dnešního obchodování odnášejí akcie O2.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).