Hlavní navigace

Akciové trhy v geopolitickém napětí hledají další impulz

11. 4. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americké akcie nový týden z letargie nevytrhl, když akciové indexy zakončily první obchodní den s jen nepatrnými změnami do 0,1 %.

Hlavní události

Dnes bez podstatných firemních zpráv.

Západoevropské akcie by měly zahájit dnešní obchodování poklesem.

V Evropě dnes bude zveřejněn vývoj průmyslové výroby za únor. Vzhledem k již známým datům z velkých evropských zemí se obáváme poklesu průmyslové výroby za eurozónu jako celek. Nicméně po silných lednových datech míříme za celé první čtvrtletí k mezikvartálnímu zrychlení. Zlepšení nálady mezi finančními investory by se mělo odrazit na německém ZEW indexu. Stále ale zůstane pod dlouhodobým průměrem díky nejistotě ohledně letošních voleb v Evropě a směřování měnové politiky ECB. Dopoledne se investoři zaměří také na sérii britských dat jako je index cen v maloobchodě, index cen domů od DCLG, index výrobních cen a inflace. V Itálii bude druhým dnem pokračovat ostře sledovaný summit G7. Odpoledne vyjdou v USA index optimismu malých firem od NFIB a ukazatel JOLTS (oblíbený indikátor stavu trhu práce Janet Yellenové) a večer zveřejní ropný institut API zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie nový týden z letargie nevytrhl, když akciové indexy zakončily první obchodní den s jen nepatrnými změnami do 0,1 %. Nejlépe se včera dařilo energetickým společnostem, jejichž akcie díky ceně ropy, která rostla již devátým dnem z posledních deseti, posílily o 0,8 %. Dařilo se i realitním developerům, jejichž akcie přidaly 0,7 %. Jejich zisky však kompenzovaly finanční instituce, které odepsaly 0,3 %, když banky přišly o 0,5 %. Směr finančního sektoru by mohly otočit výsledky velkých amerických bank jako Citigroup nebo JP Morgan, které budou reportovat výsledky za první kvartál tento týden. Z jedenácti sektorů pak včera ztrácely celkem čtyři, když se k finančním institucím přidaly i telekomunikace, zdravotnictví a informační technologie.

skoleni_13_10

Asijské trhy v nočním obchodovaní ztrácely. Nejvíce ztrácí čínské akcie obchodované v Hongkongu, které ve zvyšujícím se geopolitickém napětí odepisují 1,3 % a klesají na své měsíční minimum. Ostatní čínské akciové trhy ztrácí kolem 1 %. Posilující jen poslal japonské indexy o 0,4 % dolů. Korejské akcie v obavách z vojenských akci USA v Sýrii pokračují ve svém nejdelším poklesu od června, když tamní index Kospi odepisuje 0,4 %.

Průmysl v eurozóně v únoru podle našich odhadů mírně meziměsíčně poklesl, na což ukazují data z jednotlivých zemí. Zatímco v Německu a Itálii produkce výrazně vzrostla, ve Francii, Španělsku, Nizozemí či Irsku výroba poklesla. Indikátory důvěry a PMI z jednotlivých zemí však pro březen dávají nadějí na zlepšení. Celkově tak za první čtvrtletí očekáváme vyšší dynamiku než v závěrečných třech měsících roku 2016. Celkově by tak měl pozitivní makroekonomický vývoj podpořit evropské akciové trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).