Hlavní navigace

Akciové trhy v březnu připomínaly čekárnu u psychiatra

7. 4. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nejistá situace v Libyi, japonská katastrofa, ale i problémy Sazky a vládní koalice směřují investice do zajištěných fondů.

Březen sice ještě nedosáhl nad virtuální hladinu, ale když zanedbáme fondy peněžního trhu (což stejně žádné investice nejsou), vidíme, že se již fondy pohybují v kladných přílivových vlnkách. Zásluhu na tom mají především zajištěné fondy, které jen za březen shromáždily investic za skoro 900 milionů a statečně je víc než 300 miliony podpořily smíšené fondy.

Mezi zajištěné míří i novinka od Pioneerů: zajištěný 2018 – rozvíjející se trhy. Na 7 let, ale pokud počáteční hodnota podílového listu vzroste o 20 %, bude předčasně ukončen a vyplacen podílníkům. Čtěte také: Země BRIC, naděje globální ekonomiky budoucnosti?

Bankám je to fuk

Banky se zatím příliš nesnaží – ani Spořka, ani Komerčka zatím s ničím novým nepřišly, jen bouchají jednorázovky. Možná stojí za pohled i bankovní statistika, kde vidíme další útlum vkladů: ze stavebního spořenítermínovaných vkladů odplulo po dvou miliardách, takže sumu drží nad vodou jen o 6 miliard víc na běžných účtech. Banky si ovšem špatně nežijí, když loni vydělaly 56 miliard čistého, ovšem podle propočtů serveru bankovnipoplat­ky.com jen na poplatcích „vybraly“ rekordních 38 miliard korun. A pěkně jim to tam teče, když jen na poplatcích inkasují 737 milionů týdně – tak ať lidé neskuhrají, že tam žádné výnosy nenajdou. To ovšem platí i o fondech peněžního trhu, kde půlprocento za půlrok hovoří samo jasně.

Zajištěným neurazíš

Doba tak skutečně přeje hlavně zajišťákům a není se co divit. Index volatility trhů VIX se sice poměrně rychle uklidnil, ale lidé nikoli. A míra nejistoty u nás je (i vinou té vnitropolitické) skutečně ošklivá. Nu a hlavně: podobně jako slibem, ani zajišťákem neurazíš. Nemá cenu omílat pro a proti, ale vizi, že ke světlým zítřkům vede snadná cesta dlážděná pěknými výnosy, už neuvěří snad vůbec nikdo. Bohužel, protože svět má sice problémy, ale zatím nějaký ten armaggedon produkují stále jen v Hollywoodu.

Faktem je, že akciové trhy děsí jak úchylný plukovník, tak důsledky japonských katastrof, proto ostatně i trhy připomínaly chvílemi čekárnu u psychiatra. Ti, kdo ještě neblázní úplně, berou zavděk alespoň smíšenými fondy.

Schizofrenie dluhopisů

Podívejme ještě na další smutný obrázek: dluhopisové končiny se jeví spíš jako pustiny. V dluhopisech atmosféra houstne hůř než v kasinu – jisté tři země musí za dluh(opisy) platit úrok už přes 8 %, což nemohou vydržet. The Economist otevřeně píše o nutnosti restrukturalizace, což je jen eufemismus pro bankrot. Tedy ne, že by nedostal nikdo nic, jen nejdřív na řadě bude Mezinárodní měnový fond, potom Evropská centrální banka, ještě někdo se určitě najde a na ty poslední moc nezbude. Tedy zbudou oči pro pláč.

Dluhopisové divadelní představení jistě ještě nějaké dějství přinese a možná to bude i určitá katarze klasického dramatu. Jen zatím nevidíme žádnou postavu, která by volala „ten punč platím já“. Na druhou stranu bychom neměli panikařit, protože českým dluhopisům žádné velké nebezpečí nehrozí (tedy dokud se neotevřou stavidla inflace). Nehrozí ovšem nejen nebezpečí, ale ani výnosy, což vidíme na tom, že naše velké dluhopisové fondy za poslední půlrok tratí už kolem 2 %. Naděje tedy kyne jen v korporátních, které i za toto období vydělávají k 3,5 %. Čtěte také: Jak jít brzy do ekonomického důchodu?

Jak akcie zjara

Přesto jaro evokuje cosi o vlaštovkách. Navíc pravděpodobnost výhry v bankrotující Sazce dále silně klesá, tak proč si nevsadit na něco jiného? Pro ty odvážnější můžeme nabídnout i analýzu Laszlo Birinyie, který v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prezentoval svůj názor, že akciový trh je pouze v polovině rally, která by měla katapultovat index S&P 500 v období dvou až tří let o dalších 60 % výš. Růst, který odstartoval v březnu 2009 byl podle něj jen „přerušen“ loni v létě, následně ale pokračoval „na plný plyn“ až do vypuknutí nepříznivých událostí kolem Libye a Japonska.

Z historie však poslední býčí trh trval pět let a z posouzení všech delších býčích trhů vyplývá právě historická projekce S&P 500 kolem 2100 bodů v následujících dvou až třech letech. Ve svém lednovém reportu očekával Biriniyi sice růst ještě vyšší, ale protože využívá kvartily jednotlivých pohybů trhů trvajících 410 dní, trochu očekávání „zmírnil“. Přesto podle těchto projekcí máme za sebou teprve první část tohoto růstu.

Březnová bilance fondů
Fondy V milionech Kč
Peněžního trhu –1377
Dluhopisové –159
Smíšené 315
Akciové –183
Zajištěné 889
Celkem -515

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).