Hlavní navigace

Akciové trhy ustupují ze svých maxim, čekají na nový impuls

6. 6. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americké akcie ustoupily ze svých historickým maxim, když v novém týdnu S&P 500 odevzdal jednu desetinu procenta.

Hlavní události

Největší akcionář ČEZ bude hlasovat pro dividendu v navrhované výši 33 CZK na akcii.

Západoevropské akcie by měly zahájit mírným poklesem.

Globální makroekonomický kalendář toho dnes příliš moc nenabízí. Ve Spojených státech budou publikovány pro trhy nezajímavé údaje o nových pracovních pozicích, na starém kontinentě to budou sektorové předstihové ukazatele PMI a maloobchodní tržby za eurozónu, které rovněž nemají významný dopad na finanční trhy.

Société Générale snížila doporučení na Držet pro francouzskou finanční skupinu Natixis a americkou technologickou společnost Cognizant. Naopak nově doporučuje nakupovat akcie italské ropné a petrochemické firmy ENI.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie ustoupily ze svých historickým maxim, když v novém týdnu S&P 500 odevzdal jednu desetinu procenta. Nedařilo se především síťovým odvětvím a těžařům a zpracovatelům komodit, kteří přišli o půl procenta. Na druhou stranu v mírném plusu zakončily přes pokles cen ropy energetické společnosti.

Asijské burzy během dnešního ranního obchodování dále mírně ztrácely, a to ve většině případů do 0,3 %. Výrazně hlubší ztráty však byly patrné v Austrálii, jejíž index S&P/ASX 200 spadl o 1,5 %. Pod tíhou posilujícího japonského jenu odevzdal necelé procento i tokijský index Nikkei 225.

skoleni_4_3

ČEZ

Zástupce ministerstva financí bude hlasovat na valné hromadě, která se bude konat 21. června, pro návrhy schválené dozorčí radou. Jedním z nich je i navrhovaná dividenda ve výši 33 CZK na akcii, což ke včerejšímu zavíracímu kurzu představuje dividendový výnos 7,3 %. ČEZ by tak měl celkově na dividendách vyplatit 17,8 mld. CZK.

Zpráva dle nás je mírně negativní, když se na trzích spekulovalo, že by nakonec výplata mohla být vyšší, než jakou navrhl management, a mohla by se přiblížit loňské úrovni. Očekáváme, že by cena akcií mohla na informaci reagovat mírným poklesem.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).