Hlavní navigace

Akciové trhy silně rostou

Josef Němý

Hlavní akciové indexy dnes prudce rostou. Pozitivní dopad měly spekulace o blížící se dohodě amerických politiků i změna vedení Fedu, což by mohlo znamenat pokračování velmi uvolněné měnové politiky.

Doba čtení: 1 minuta

Hlavní akciové indexy dnes prudce rostou až o 2 %. Pozitivní dopad měly spekulace o blížící se dohodě amerických politiků ohledně dluhového stropu i nominace Janet Yellenové do čela Fedu, což by mohlo znamenat pokračování velmi uvolněné měnové politiky. V západní Evropě se nejvíce daří bankám (např. Commerzbank +6 %) a posilují i prakticky všechny ostatní důležité sektory, stejně jako na druhé straně Atlantiku. Z jednotlivých titulů v USA silně rostou např. akcie biotechnologické společnosti Gilead Sciences (+5,5 %).

Pražská burza přidala 0,5 %, když nejvíce se v souladu s vývojem na evropských trzích dařilo bankovním titulům. Růst indexu PX brzdil propad akcií Telefonicy ČR, které se dnes poprvé obchodovaly bez práva na dividendu a výplatu ze snížení kapitálu. Dobrá nálada na světových trzích ale způsobila, že akcie TČR klesly o méně než vyplácenou částku 30 Kč na akcii (nakonec odepsaly „jen“ 8,3 % neboli necelých 27 korun na akcii). Mezi poražené patřily např. akcie NWR (-1,5 %), přestože se firma dohodla s věřiteli na zmírnění podmínek revolvingového úvěru, což ale přineslo mírně pozitivní reakci jen během dopoledne.

Našli jste v článku chybu?