Hlavní navigace

Akciové trhy silně rostou

10. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hlavní akciové indexy dnes prudce rostou. Pozitivní dopad měly spekulace o blížící se dohodě amerických politiků i změna vedení Fedu, což by mohlo znamenat pokračování velmi uvolněné měnové politiky.

Hlavní akciové indexy dnes prudce rostou až o 2 %. Pozitivní dopad měly spekulace o blížící se dohodě amerických politiků ohledně dluhového stropu i nominace Janet Yellenové do čela Fedu, což by mohlo znamenat pokračování velmi uvolněné měnové politiky. V západní Evropě se nejvíce daří bankám (např. Commerzbank +6 %) a posilují i prakticky všechny ostatní důležité sektory, stejně jako na druhé straně Atlantiku. Z jednotlivých titulů v USA silně rostou např. akcie biotechnologické společnosti Gilead Sciences (+5,5 %).

Pražská burza přidala 0,5 %, když nejvíce se v souladu s vývojem na evropských trzích dařilo bankovním titulům. Růst indexu PX brzdil propad akcií Telefonicy ČR, které se dnes poprvé obchodovaly bez práva na dividendu a výplatu ze snížení kapitálu. Dobrá nálada na světových trzích ale způsobila, že akcie TČR klesly o méně než vyplácenou částku 30 Kč na akcii (nakonec odepsaly „jen“ 8,3 % neboli necelých 27 korun na akcii). Mezi poražené patřily např. akcie NWR (-1,5 %), přestože se firma dohodla s věřiteli na zmírnění podmínek revolvingového úvěru, což ale přineslo mírně pozitivní reakci jen během dopoledne.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).