Hlavní navigace

Akciové trhy prošly značnými výprodeji

3. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Úterní seance byla pro akciové trhy velmi nepříznivá. Výprodeje jsme zaznamenali napříč všemi zeměmi a sektory.

Úterní seance byla pro akciové trhy velmi nepříznivá. Výprodeje jsme zaznamenali napříč všemi zeměmi a sektory. Index Stoxx 600 dnes odepsal ze své hodnoty výrazných 1,5 %, když hlavní brzdou byly komoditní a finanční tituly. Akcie těžařů a zpracovatelů surovin Anglo American či Glencore negativně reagovaly na padající ceny mědi. Tržní kapitalizaci bankovních domů srazily dolů výsledky firem UBS či Commerzbank, které neuspokojily očekávání trhu. A hlubší ztráty zaznamenaly i automobilky, když BMW nedosáhlo svým ziskem na odhady analytiků, a sektor zároveň sužuje posilující euro.

skoleni_29_6

V červeném zahájily i akcie v zámoří. Index S&P 500 klesá o jedno procento. Důvody jsou podobné Evropě, a tak i zde nejvíce ztrácejí stejné sektory. Výsledková sezóna prozatím nové impulsy nepřinesla, když některé společnosti (např. American International Group) zklamaly, zatímco jiné (Pfizer) reportovaly lepší výsledky.

Pražská burza následovala vývoj západní Evropy. Index PX odepsal 1,4 %. Nejvíce diskutovaným tématem bylo jednání vlády a managementu AHG o osudu OKD. Představenstvo společnosti nakonec rozhodlo o podání insolvenčního návrhu a návrhu na povolení reorganizace s cílem zachovat zaměstnanost, provoz podniku, v co nejvyšší míře postupně uspokojit své věřitele a vytvořit životaschopnou společnost. Akcie NWR tak dnes zakončily se ztrátou 17 %, přičemž během dne byly až dvojnásobné. Kofola po zveřejnění výsledků hospodaření za první kvartál nakonec dnešní obchodování uzavřela se ztrátou 0,2 %. Z velkých emisí si nejvíce pohoršil ČEZ, který přišel o 3,8 %. Výsledky hospodaření zítra zveřejní Komerční banka a Erste.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).