Hlavní navigace

Akciové trhy pod silným výprodejním tlakem

9. 11. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Americké akciové indexy včerejší seanci zakončily v plusu. Index S&P 500 si připsal 0,4 %, když nahoru se posunuly všechny sektory v čele se síťovými odvětvími.

Hlavní události

Finanční ředitel Kofoly potvrdil výplatu dividendy na minální úrovni 30 % čistého zisku.

MONETA Money Bank zveřejní zítra ráno výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí.

Západoevropské akcie by dnes měly zahájit hlubokým propadem.

Dnes se zajímavých makroekonomických dat nedočkáme.

Ve Spojených státech výsledky zveřejní jen pár menších firem. V Evropě dnes reportuje například zajišťovna Munich Re, pivovar Carlsberg nebo výrobce a distributor elektřiny E.ON.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy včerejší seanci zakončily v plusu. Index S&P 500 si připsal 0,4 %, když nahoru se posunuly všechny sektory v čele se síťovými odvětvími. Výjimkou byly akcie energetických společností, které víceméně stagnovaly.

Zajímavější je rozhodně dnešní obchodování na asijských trzích. Ty procházejí obrovskou vlnou výprodejů v reakci na dosavadní výsledky prezidentských voleb, které ukazují na vítězství Donalda Trumpa. Nejpostiženějším trhem je japonský, kde Nikkei 225 uzavřel se ztrátou 5,4 %, když tamní měna posílala vůči dolaru o více jak 2,5 %. Tři procenta ztrácejí indické akcie, o více jak 2,5 % přicházejí akcie v Hongkongu, Jižní Koreji nebo na Taiwanu.

Je jasné, že výprodeje se přesunou i na evropské akciové trhy. Obecně se dá pro globální finanční trh předpokládat výrazný nárůst volatility a přesun investorů k bezpečnějším aktivům, jako jsou dluhopisy rozvinutých trhů, měny zemí s vyrovnanou vnější pozicí nebo zlato. Na akciových trzích zprvu zřejmě dojde k výprodejům napříč všemi sektory. První silnější technická podpora pro S&P 500 je na hranici 1950 bodů, což je oproti aktuální úrovni zhruba o 9 % níže. Určitou zajišťovací strategií by mohly být dlouhé pozice v globálních farmaceutických společnostech nebo těžařích zlata. V dlouhodobějším horizontu by se mohlo dařit firmám s expozicí na americkou infrastrukturu nebo evropským defenzivním titulům. Naopak akcie společností s návazností na Mexiko či Jižní Koreu projdou zřejmě výraznou korekcí.

skoleni_13_10

Kofola

Finanční ředitel společnosti Daniel Buryš potvrdil výplatu dividendy na minimální úrovni 30 % čistého konsolidovaného zisku. Zároveň dodal, že vzhledem k silné hotovostní pozici a nízkému dluhu není Kofola v distribuci zisku limitovaná. D. Buryš rovněž řekl, že za poklesem akcií od primárního úpisu akcií (cca –25 %) vidí především nízký free float, což se bude management snažit nějakým způsobem vyřešit. V rozhovoru pro Bloomberg však nenaznačil jak.

MONETA Money Bank

Moneta zveřejní zítra ráno výsledky hospodaření za Q316. Makroekonomické prostředí zůstává pro bankovní sektor příznivé, když se daří většině odvětví napříč celou ekonomikou. Přesto nízké úrokové sazby tlačí dále na snižování úrokových marží, a to jak v meziročním, tak i čtvrtletním srovnání. Čekáme tak pokles čistého úrokového výnosu o 8,7 % yoy. Silná konkurence pak stojí i za téměř 11% propadem čistého výnosu z poplatků a provizí. Provozní náklady předpokládáme ve srovnání s loňským rokem mírně vyšší z důvodu rebrandingu a IT výdajů v souvislosti s oddělováním informační infrastruktury od GE. Od čistého zisku očekáváme meziroční pokles o více jak 15 % na 956 mil. CZK, resp. 1,87 CZK na akcii.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).