Hlavní navigace

Akciové trhy opětovně na nových rekordech

16. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americkému akciovému trhu se v úvodu týdne dařilo, když si index S&P 500 připsal půl procenta. Vylepšil tak opět svoje historické maximum, když poprvé pokořil a uzavřel nad hranicí 2.400 bodů. Na svůj rekord vystoupal i technologický Nasdaq, zatímco průmyslovému Dow Jones chybí ke zdolání vrcholu ze začátku března necelé jedno procento.

Hlavní události

Akcie pojišťovny VIG se dnes obchodují naposledy s dividendou ve výši 0,8 EUR na akcii.

Bulharsko nechce koupit místní aktiva ČEZ.

Západoevropské akcie by dnes měly na počátku seance hledat svůj směr.

Spojené státy dnes zveřejní některé údaje z trhu nemovitostí a průmyslovou výrobu. Na starém kontinentě se dočkáme struktury HDP za první kvartál za eurozónu. Ten dle prvního odhadu rostl v souladu s očekáváním o 0,5 % q/q.

Výsledky hospodaření dnes reportují americký Staples nebo Home Depot, v Evropě o výsledcích informují například Vodafone nebo easyJet.

Obchodování na zámořských trzích

Americkému akciovému trhu se v úvodu nového týdne dařilo, když si index S&P 500 připsal půl procenta. Vylepšil tak opět svoje historické maximum, když poprvé pokořil a uzavřel nad hranicí 2.400 bodů. Na svůj rekord vystoupal i technologický Nasdaq, zatímco průmyslovému Dow Jones chybí ke zdolání vrcholu ze začátku března necelé jedno procento. Mezi nejvíce rostoucí segmenty včera patřili komoditní společnosti, finanční domy a ropní producenti. Naopak prakticky jediným, který ze včerejší seance odešel se svěšenou hlavou, byl telekomunikační sektor.

Vývoj na asijských trzích neměl jednoznačný trend. V Číně s končícím summitem akcie mírně odevzdávají svoje předchozí zisky, když šanghajský index klesá o 0,2 %. Nedaří se ani trhům v Malajsii nebo Indonésii. Naopak mírné zisky si připisují akcie v Japonsku nebo Indii (+0,3 %). Indický S&P BSE Sensex dokonce míří ke svému historickému maximu za podpory zejména exportních společností. 

Tip do článku - účto fakturace duben

ČEZ

Bývalý bulharský ministr financí Vladislav Goranov po nedávných předčasných volbách uvedl, že nová vláda se nebude zajímat o koupi tamních aktiv společnosti ČEZ. Odmítl tak spekulace o plánu nákupu, který v průběhu předvolební kampaně zveřejnila opoziční strana socialistů.

Mezi zájemci jsou nyní údajně bulharské společnosti Prista Oil Holding a Minstroy Holding, které však zprávy zatím nijak nekomentovaly. Zprávu nevnímáme jako zásadní pro pohyb ceny akcií, přestože může vyznívat mírně negativně s ohledem na zužující se okruh potenciálních zájemců.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).