Hlavní navigace

Akciové trhy nedoznaly příliš velkých změn ani včera

8. 2. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americký akciový trh zakončil včerejší seanci v kladné nule. Zisk S&P 500 činil pouze dvě setiny procenta.

Hlavní události

Výsledky hospodaření zítra před otevřením trhu zveřejní Komerční banka a CME.

Vláda tlačí na telekomunikační operátory přísnější regulací a hrozbou vyšších pokut.

PPF prodala 3% podíl společnosti Belviport Trading s cílem zvýšit free float na trhu.

Západoevropské akcie zahájí patrně dnešní seanci mírným růstem.

Z pohledu makroekonomických ukazatelů je dnešek velmi nudný, když se nedočkáme prakticky žádného důležitého čísla na evropském ani americkém kontinentě.

V Evropě zveřejní výsledky hospodaření hned několik zajímavých firem. Mezi nimi jsou například farmaceutické společnosti Sanofi nebo GlaxoSmithKline, pivovar Carlsberg nebo ropný producent Rio Tinto. Ve Spojených státech jich tolik nebude, výsledky reportuje například výrobce pneumatik Goodyear Tire.

Analytici SG zvýšili doporučení na Držet pro dvě aerolinky Air France a EasyJet. Držet doporučuje i akcie provozovatele letišť Fraport nebo energetické společnosti Uniper.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový trh zakončil včerejší seanci v kladné nule. Zisk S&P 500 činil pouze dvě setiny procenta. Největší pohyb zaznamenaly akcie energetického sektoru, který kvůli klesajícím cenám ropy přišel o 1,4 %. Nedařilo se však ani zpracovatelům a těžařům komodit či finančním nebo realitním titulům. Naopak největší zisk si ze včerejší seance odnesl sektor maloobchodních prodejců, když si akcie polepšily o 0,8 %.

Asijským trhům se podařilo zvrátit nepříznivý trend z počátku seance a dnešní obchodování končí celkově v plusu, ačkoliv v rámci jednotlivých zemí je v některých patrná převaha prodejních příkazů. K otočce zavelely především hongkongské a japonské akcie, které si dnes připisují 0,7, resp. 0,5 %. O půl procenta dnes posílily i akcie v Austrálii nebo v čínském Šanghaji či Šenčenu. Naopak před zasedáním centrální banky oslabují akcie v Indii (-0,1 %), nedaří se ani jihokorejským titulům, které odevzdávají půl procenta.

O2 Czech Republic

Premiér Bohuslav Sobotka chce ve sněmovně zrychleně prosadit novelu zákona o elektronických komunikacích. V rámci ní by směl Český telekomunikační úřad udělit vyšší pokuty, a to až do výše 50 mil. CZK oproti současným 20 mil. CZK. Výsledkem dohody je rovněž zkrácení doby přechodu zákazníka k jinému operátorovi a přechod na nový standard DVB-T2. Vláda zároveň chce dále tlačit na snižování cen za mobilní data, když podle B. Sobotky patří Česko v Evropě mezi třetinu zemí s nejvyššími cenami. Tlak na stávající operátory by se mohl zvýšit s potenciálním příchodem čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora, kterému by byla k odprodeji nabídnuta uvolněná frekvence 700 MHz.

Předpokládáme, že stále tvrdší regulace ať od českého regulátora nebo ze strany Evropské komise bude dále tlačit na snižování tržeb. To je jeden z hlavních důvodů, proč pro letošní rok očekáváme prakticky nulový růst celkových tržeb, resp. že růst tržeb z mobilního segmentu v ČR a na Slovensku bude kompenzovat pokles tržeb v českém segmentu pevných linek. Riziko ale jednoznačně převažuje na straně nižšího či vůbec nějakého růstu tržeb z mobilního segmentu. Vstup nového operátora by potenciálně představoval problém, O2 se ale poměrně dobře daří převádět své zákazníky z předplacených služeb na smluvní, což do určité míry snižuje tlak odchodu stávajících zákazníků k novému operátorovi. Velkou konkurenční výhodou O2 proti potenciálnímu novému operátorovi je i rozrůstající se paleta dalších doplňkových služeb, které mohou zákazníci získat.

Celkově si myslíme, že zprávy jsou obecně negativní, ale nečekáme, že by cena akcií měla kvůli nim reagovat výrazným propadem. Titul zůstává pro akcionáře atraktivní přinejmenším díky zajímavé dividendové politice.

Majoritní vlastník PPF včera snížil svůj podíl ve společnosti O2 Czech Republic na 81,1 %, na hlasovacích právech bude činit 82,4 %. 3% podíl prodala PPF firmě Belviport Trading. Důvodem transakce je dle mluvčí PPF zvýšení veřejně obchodovaného podílu O2.

skoleni_4_3

Oznámený krok je v souladu s již dříve avizovanou investiční strategií. O2 bude v PPF dále držena jako finanční investice. O zvýšení free floatu se na trhu již spekulovalo. Zprávu vnímáme mírně pozitivně, ale bez zásadního dopadu na cenu akcií.

CME

Mediální skupina CME zveřejní zítra ráno výsledky hospodaření za Q4 16. Očekáváme, že tržby CME ve čtvrtém kvartále oproti stejnému období loňského roku vzrostou vlivem zlepšujících se ekonomických podmínek v zemích střední a východní Evropy. Rostoucí HDP a kupní síla obyvatel na hlavních trzích společnosti podle nás pokračovala v podpoře růstu jak objemů reklamy, tak jejich cen. Očekáváme, že oživení mediálního trhu v České republice a silný růst rumunského trhu pokračovalo i v posledním čtvrtletí loňského roku. Především díky pozitivnímu vývoji na těchto dvou hlavních trzích, které se na tržbách za první tři kvartály 2016 podílely 57 %, očekáváme, že tržby společnosti v posledním kvartále 2016 vzrostly přibližně o 10 % na 215 mil. USD. Čistý zisk by mohl dosáhnout bezmála 30 mil. USD.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).