Hlavní navigace

Akciové trhy na začátku týdne oslabují

Josef Němý

Na akciových trzích převládá vybírání zisků a hlavní indexy v Evropě i v USA klesají. Který trh je výjimkou a jak je na tom pražská burza?

Doba čtení: 1 minuta

Po úspěšném prvním týdnu roku 2013 dnes na akciových trzích převládá vybírání zisků a hlavní indexy v Evropě i v USA klesají zhruba o 0,5 %. Výjimkou je západoevropský bankovní sektor, který podpořily zprávy o změkčení podmínek pro splnění pravidel likvidity. Většina bank tak posiluje o několik procent, ostatní odvětví ale již většinou klesají. Americký index S&P 500 mírně ustupuje ze svého pětiletého maxima a pozornost investorů se již pomalu obrací k nové výsledkové sezóně, kterou zítra večer tradičně zahájí hliníkárna Alcoa.

Pražská burza v souladu s vývojem hlavních trhů klesá o 0,5 %. Dobrá nálada v západoevropském bankovním sektoru podporuje akcie Erste Bank (+1,4 %), nepomohla ale akciím Komerční banky (-1,5 %). Ještě hůře jsou na tom akcie největší české firmy ČEZ, které padají o 2,4 %. Dnes se totiž nedaří ani většině firem ze západoevropského elektrárenského sektoru. O více než 2 % dnes oslabují také akcie Orca, z menších emisí naopak posiluje Fortuna (+1,7 %).

Našli jste v článku chybu?