Hlavní navigace

Akciové trhy na nákupní vlně

21. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americké burzy navázaly na optimistickou nákupní vlnu v Evropě. Index S&P 500 tak vzrostl o 0,6 %, když podporou mu byly všechny sektory mimo síťová odvětví.

Odstávky v dukovanské jaderné elektrárně budou delší.

Západoevropské akcie by měly dnešní seanci odstartovat dalším solidním růstem.

Zajímavým údajem bude německý předstihový ukazatel ZEW index. Ve Spojených státech se ničeho důležitého nedočkáme.

Société Générale zvýšila doporučení pro akcie francouzské biotechnologické společnosti Poxel na držet.

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy navázaly na optimistickou nákupní vlnu v Evropě. Index S&P 500 tak vzrostl o 0,6 %, když podporou mu byly všechny sektory mimo síťová odvětví. Ještě vyšší zisky si připsal index Dow Jones (+0,7 %) i technologický Nasdaq (+0,8 %). Během dne však nebyly zveřejněny žádné podstatné makroekonomické ani podnikové údaje.

Na většině asijských trhů dále převládal optimismus, nicméně zisky již nedosahovaly takových úrovní jako včera. Nejvíce se dařilo japonským akciím, které si v závěru obchodování připsaly 1,3 % díky slábnoucímu jenu. Ostatní burzy rostly do jednoho procenta, v červeném se nachází indický index, který aktuálně ztrácí 0,2 %.

ČEZ

Společnost ČEZ oznámila, že všechny čtyři bloky jaderné elektrárny v Dukovanech budou muset být v příštím roce mimo provoz podstatně delší dobu. Důvodem jsou nekvalitní kontroly svarů potrubí. Je to další nepříznivá zpráva poté, co před šesti týdny ČEZ informoval o tom, že jaderné bloky v Dukovanech budou nad rámec pravidelné údržby stát i letos.

Vloni přišly ČEZ tyto problémy na 2,5 mld. CZK. Odstávky kromě kontrol poslouží i ke zvyšování bezpečnosti elektrárny a zkouškám zařízení, na základě kterých pak ČEZ podá žádost o povolení provozu tří ze čtyř bloků na dalších deset let. Stávající licence platí pro třetí a čtvrtý blok do konce roku 2017, pro druhý blok vyprší letos. První blok povolení na dalších deset let již dostal.

Předsedkyně SÚJB Dana Drábová na konci května nevyloučila, že by se delší odstávky mohly dotknout i Temelínu. Zprávu vnímáme celkově lehce nepříznivě. Ač se o problémech ví, neustálé prodlužování odstávek má negativní dopad na ziskovost firmy.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).