Hlavní navigace

Akciové trhy končily týden v zelených číslech

7. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Páteční obchodování na akciových trzích přineslo potěšení většině investorů. Trhy potěšila očekávaná makrodata z amerického trhu práce.

Páteční obchodování na akciových trzích přineslo potěšení většině investorů. Na začátku dne se index DAX pohyboval v kladné nule. Po poledni však nastala výrazná změna. V 14:30 hod. přišla očekávaná makrodata z US trhu práce, která index DAX nakopla do + 1,0 % (9.190 bodů) a investoři si tak mohli mnout ruce nad dalšími zisky. Změna počtu pracovních míst byla 203 tis. (oproti očekávaným 185 tis.), míra nezaměstnanosti se snížila na 7,0 % (oproti očekávaným 7,2 %) a ze zveřejněných čísel je tedy patrné, že americká ekonomika zrychluje. Pozitivem byla i zveřejněná spotřebitelská důvěra Michigan (82,5 b vs. 76 b).

Ačkoliv se očekávala negativní reakce po lepších makrodatech, opak byl pravdou. Investoři se mohli bát, že budou zveřejněná makrodata příliš dobrá a tím se urychlí redukce kvantitativního uvolňování. S&P 500 tedy roste + 0,80 % (1.800 bodů).

Účto_tip_změny21

Na pražské burze byl patrný pokles na akciích Komerční banka, která klesla zřejmě z důvodu vybírání zisků na úroveň 3.430 CZK (-3,00 %). K akciím NWR naopak přišla zpráva, že šéf OKD (Fabián) podal rezignaci jak z pozice CEO OKD, tak z představenstva NWR.  I přesto se akcie obchodovaly v užším pásmu a den zakončily na 24,20 CZK (- 0,62 %).

I přesto, že se akciové trhy pohybují na vysokých úrovních, není důvod panikařit a prodávat své long pozice. Naopak do konce roku se investoři mohou dočkat ještě zajímavých výnosů. Horší zprávy, které by měly trhy sesadit z aktuálních výšin, prozatím nepřicházejí. Doporučuji tedy svá portfolia vhodně diverzifikovat a využívat menší korekce k nákupům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).