Hlavní navigace

Akciové trhy čekají na zasedání americké centrální banky

27. 7. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Nejsledovanější událostí dnešního dne bude zasedání americké centrální banky. Pohyb v sazbách se nečeká, důležité budou především následné komentáře.

Hlavní události

ČEZ připravuje soutěž na dodávku paliva pro Temelín.

O2 hrozí další spory s ČTÚ.

O2 zítra ráno reportuje výsledky za druhý kvartál letošního roku.

Západoevropské akcie by dnes měly otevřít mírným růstem.

Nejsledovanější událostí dnešního dne bude zasedání americké centrální banky. Pohyb v sazbách se nečeká, důležité budou především následné komentáře. Z makrodat budou v USA zveřejněny dlouhodobé objednávky a některé statistiky z trhu nemovitostí, v Evropě to bude spotřebitelská důvěra v Německu nebo ve Francii.

Výsledková sezóna dnes přinese údaje o hospodaření amerických firem Boeing nebo Goodyear, v Evropě reportuje Air France-KLM či Garmin.

Analytici Société Générale zvýšili doporučení na koupit pro francouzského dodavatele automobilového vybavení Faurecia a naopak snížili na držet pro francouzskou IT společnost Cegedim.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 včera prakticky žádných změn nedoznal, když seanci zakončil s kladnou nulou. Sedm desetin si připsaly například těžební společnosti nebo průmyslová odvětví, naopak ztrátu 1,5 % utrpěly telekomunikace. Hospodářskými výsledky potěšil například Caterpillar, naopak zklamání jsme zaznamenali u McDonald’s.

Asijské trhy se dnes vyvíjejí smíšeně. Dařilo se japonským akciím, když index Nikkei 225 vzrostl o 1,7 % za podpory oslabující japonské měny, naopak ve 2,5% ztrátě se topí čínské tituly. Za zmínku ještě stojí růst indonéských akcií o 1,3 %, ostatní indexy zaznamenaly pohyby do půl procenta.

ČEZ

Společnost ČEZ začíná připravovat soutěž na dodávku jaderného paliva pro Temelín po roce 2020 a to i přes to, že současný dodavatel ruský TVEL má opci na dalších pět let. Důvodem je určitá diverzifikace a snížení závislosti na jedné dodávající firmě. Prakticky jediným konkurentem je americký Westinghouse, který od začátku roku již testuje svoje palivové soubory. Dle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže by letos měla být vyhotovena zadávací dokumentace a vlastní tendr by mohl být zahájen nejpozději počátkem roku 2017. Nový dodavatel by pak mohl být znám začátkem roku 2019.

O2

Telekomunikačního operátora O2 čekají možné spory s Českým telekomunikačním úřadem, popřípadě soudem. Jedním podnětem ze strany vydavatele časopisu dTest je ukončení datového připojení v okamžiku vyčerpání zaplaceného datového balíčku bez automatické obnovy, které dle dTestu mění podmínky uzavřených smluv natolik, že by měl operátor nabídnout možné ukončení smlouvy bez sankcí, což však neudělal. Další hrozbou je nabídka slevy pro Spotify, která umožňuje využívat data v mobilu na streamování hudby až na dva roky zdarma, čímž může porušovat síťovou neutralitu, tedy pravidlo o rovnoprávnosti dat přenášených po internetu.

skoleni_27_5

O2 zítra ráno zveřejní výsledky hospodaření za druhý kvartál letošního roku:

Očekáváme pouze velmi malý meziroční nárůst zisku, když nižší provozní náklady vykompenzují mírně nižší tržby ve srovnání s Q2 15.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).