Hlavní navigace

Akciové trhy budou čekat na zasedání ECB

8. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Americký akciový trh včera příliš velkých změn nedoznal. Index S&P 500 zakončil jen pouze dvě setiny pod úterním zavíracím kurzem.

Hlavní události

ČEZ opět odstavuje druhý blok jaderné elektrárny v Temelíně, naopak třetí blok v Dukovanech by měl být spuštěn o 18 dní dříve, a to 1. října.

ČEZ prostřednictvím své dcery ČEZ ESCO koupil dodavatele vzduchotechniky AZ Klima.

Západoevropské akcie by dnes měly zahájit smíšeně.

Dnes budou zveřejněny ve Spojených státech jen pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Pozornost investorů tak bude upřena zejména na zasedání Evropské centrální banky.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový trh včera příliš velkých změn nedoznal. Index S&P 500 zakončil jen pouze dvě setiny pod úterním zavíracím kurzem. Index se tak nadále drží ve velmi těsné blízkosti svého historického rekordu. Obchodní aktivita byla mírně podprůměrná ve srovnání s vývojem za poslední tři měsíce. V rámci sektorů se nejhůře dařilo maloobchodním řetězcům, které ztratily téměř jedno procento, což ale bylo kompenzováno ziskem energetických a technologických titulů.

Na asijských trzích se trhy během dnešního nočního obchodování vyvíjely smíšeně. V Hongkongu šly ceny akcií nahoru zhruba o půl procenta, mírné zisky si dnes připisují i burzy v Indii nebo Jižní Koreji, naopak japonské nebo čínské pevninské indexy ztrácejí. Pohyby však nejsou nikterak významné, ve většině případů se pohybují do půl procenta.

Zasádní událostí dnešního dne bude zasedání Evropské centrální banky. Očekáváme prodloužení stávajícího programu kvantitativního uvolňování a uvolnění některých limitů na nákup aktiv. Konsensus trhu počítá rovněž s těmito kroky, nemalou pravděpodobnost má i snížení depozitní sazby. V případě, že by ECB nepřišla s dalšími opatřeními, projevilo by se to na akciových trzích negativně.

ČEZ

Dceřiná společnost ČEZ ESCO koupila od fondu Genesis a minoritních akcionářů dodavatele vzduchotechniky AZ Klima, který je jedničkou v tomto sektoru na českém trhu. Firma měla vloni tržby ve výši 660 mil. Kč, což je zhruba třetina obratu dosavadní skupiny ČEZ ESCO, pod kterou patří například poskytovatel energetických služeb EVČ, firma ENESA zabývající se energetickými službami se zárukou nebo instalační a servisní společnost ČEZ Solární. Díky nejnovější akvizici má nyní ČEZ ESCO pokryto základní portfolio těchto služeb.

Akvizice by měla pomoci splnit stanovený cíl utržit v letošním roce za tyto poskytované služby 3 mld. CZK. Zpráva pro akcie ČEZ je neutrální.

ČEZ podle agentury Bloomberg opět odstavuje druhý blok jaderné elektrárny v Temelíně do 21. září poté, co jej v úterý večer uvedl zpět do provozu po tříměsíční odstávce kvůli výměně paliva. Naopak třetí blok v Dukovanech by měl být v provozu o 18 dní dříve, a to 1. října. Zprávy vnímáme celkově neutrálně.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).