Hlavní navigace

Akciové burzy zahájily týden krvavou lázní

29. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pondělní obchodování na finančních trzích bylo poznamenáno jediným, o to podstatnějším faktorem – Řeckem.

Rozpory ve vyjednávání mezi balkánskou zemí a jejími věřiteli s největší pravděpodobností vyústí v bankrot státu. To se na trzích projevuje zvýšenou volatilitou, která dnes vzrostla na své 5měsíční maximum. Za vysoké obchodní aktivity, kdy zobchodovaný objem akcií byl o téměř polovinu vyšší, než činí průměr za posledních 30 dní, index Stoxx 600 v závěru dne klesá o zhruba 1,8 %. Ztráty přitom hned po otevření trhů dosahovaly 3,2 %. Aténská burza je dnes zavřená a bude tomu tak po celý týden. Nicméně akcie listované i na jiných burzách, například akcie National Bank of Greece, přišly v New Yorku o bezmála 30 %. ETF na řecké akcie dnes spadly o zhruba 15 %.

Se ztrátami vstoupily do dnešního obchodování i americké burzy. Ty však nejsou tak dramatické jako v případě Evropy. Index S&P 500 odepisuje v první hodině obchodování zhruba devět desetin procenta v čele s finančními tituly. Jediným sektorem v plusu zůstávají síťová odvětví (+0,8 %).

Pražská burza krvavou seanci zakončila s propadem o 2,3 %. Nejhůře nakonec dopadly akcie obou rakouských finančních domů. Pojišťovna VIG odepsala 4,5 %, Erste 3,9 %. V minusu se ale nacházela většina titulů. Přesto se na pražském parketu u některých titulů našli i kupci, kteří nakonec převládli nad prodávajícími a posunuli cenu akcií nahoru. Těmi se stali především akcionáři těžaře NWR, jehož cena akcií vzrostla o 5,9 %. V kladné nule zakončily i akcie likérky Stock Spirits.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).