Hlavní navigace

Akciové burzy na počátku týdne v plusu

10. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropské akciové burzy vstoupily do nového týdne se ziskem.

Za nedostatku nových makroekonomických údajů a korporátních výsledků index Stoxx 600 roste o zhruba půl procenta, když hlavním tahounem jsou technologické a farmaceutické tituly. Jediným sektorem, který dnes ztrácí, je energetický. V dnešním obchodování odepisuje zhruba sedm desetin procenta.

skoleni_29_6

Jedno procento si na začátku obchodování připisuje americký index S&P 500. Akcie reagují pozitivně na zprávu, že společnost Warrena Buffetta Berkshire Hathaway kupuje výrobce vybavení pro letecký a energetický sektor Precision Castparts. Jeho akcie vylétly o 19 %. Z makroekonomických dat vyšel dnešek naprázdno, zajímavější bude až druhá polovina týdne, kdy bude zveřejněn maloobchod, spotřebitelská důvěra nebo průmyslová výroba.

Pražská burza ve šlépějích západoevropských trhů vzrostla o 0,4 %. Se ziskem 1,6 % se dnes nejlépe dařilo akciím rakouské Erste bank. Naproti tomu akcie největší emise, ČEZ, před zítřejším zveřejňováním hospodářských výsledků klesly, a to o 0,4 %. Tržby a EBITDA společnosti by za druhý kvartál měly meziročně mírně klesnout, provozní zisk by pak mohl v porovnání s loňským druhým kvartálem vzrůst, když tehdejší výsledky byly negativně ovlivněny odpisy ve výši 2,1 mld. CZK. Očekáváme potvrzení celoročního výhledu, tj. 27 mld. CZK pro čistý zisk očištěný o jednorázové položky a 70 mld. CZK pro EBITDA.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).