Hlavní navigace

Akciové burzy dnes pod výprodejním tlakem

2. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropským akciím se dnes nedaří. Index Stoxx 600 v závěru dne ztrácí zhruba 0,4 %. Důvodem výprodejů jsou stále probíhající jednání ohledně řeckého dluhu.

Evropským akciím se dnes nedaří. Index Stoxx 600 v závěru dne ztrácí zhruba 0,4 %. Důvodem výprodejů jsou stále probíhající jednání ohledně řeckého dluhu. Prezident Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem dnes uvedl, že dohoda s Řeckem není tento týden teoreticky možná. To opětovně vnáší na trhy nejistotu, což se projevuje v odlivu kapitálu z rizikových aktiv. Nejhůře se dnes daří maloobchodním prodejcům, jejichž akcie ztrácí téměř 1,5 %. Vývoj ovlivnila i zpráva výrobce vína a destilátů Pernod Ricard o tom, že jeho hrubé marže zůstávají nadále pod tlakem a společnost prozatím vidí jen velmi pomalý nárůst v cenách.

I burzy v zámoří vstoupily do dnešního dne poklesem. Index S&P 500 prozatím odepisuje zhruba třetinu procenta pod tíhou síťových odvětví a farmaceutických společností. Trhům nepomohly ani zveřejněné ekonomické ukazatele, když tovární objednávky v dubnu spadly více, než se čekalo.

Pražská burza následovala vývoj v západní Evropě. Index PX klesl o 0,8 %, když dolů jej stáhly především akcie Komerční banky (-1,8 %), ČEZ (-1,1 %) nebo VIG (-0,9 %). Klesala však většina titulů, naopak akcie O2 pokračovaly v růstu a dnes přidaly dalších 2,6 %. Akcie Unipetrolu dnes zakončily o necelé dvě desetiny níže. Valná hromada rozhodla o nevyplacení dividendy z loňského roku. Akcionáři zároveň zrušili rezervní fond a převedli 1,7 mld. CZK do nerozděleného zisku minulých let.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).