Hlavní navigace

Akcionáři Dellu schválili nabídku na převzetí za 24,9 mld. $

Martin Krajhanzl

Včera americké akciové indexy lehce korigovaly zisky z předchozích dní (S&P 500 –0,34 %, Nasdaq –0,24 %).

Doba čtení: 2 minuty

Týdenní počet nových žádostí v nezaměstnanosti klesl na dlouhodobé minimum 292 tis., bylo to ale dané technickým faktorem, když 2 státy kvůli změnám v systémech nestihly zpracovat všechny žádosti. Akcionáři Dellu včera schválili nabídku na převzetí od skupiny investorů vedenou zakladatelem firmy Michaelem Dellem za 24,9 mld. $. Skupina plánuje stažení akcií z burzy a podnik pravděpodobně čeká restrukturalizace. Telekomunikační operátor Verizon včera naráz uskutečnil prodej dluhopisů v rekordním objemu 49 mld. $ na financování odkupu 45% podílu Vodafonu ve Verizon Wireless (za 130 mld. $). O emisi byl překvapivě velký zájem, když původní plán počítal s upisovacím obdobím zhruba 1 rok, což by pravděpodobně vedlo k ještě vyšším úrokům. Sociální síť Twitter včera potvrdila plán na primární emisi svých akcií (IPO). V 14:30 se zveřejňují srpnové maloobchodní tržby (oč. +0,5 % m/m) a v 15:55 předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za září (oč. mírné m/m snížení na 82 b., což je ale nadále poblíž pětiletého maxima). Asijské akciové indexy se obchodovaly smíšeně (Nikkei 225 +0,12 %, Hang Seng –0,56 %). V rámci indexu Nikkei 225 se nejvíce dařilo sektoru spotřebitelských služeb a naopak relativně nejméně telekomunikačnímu sektoru. Evropské akciové indexy zahájily obchodování lehce v mínusu. Stejným směrem začalo obchodování i na pražské burze. Martin Krajhanzl (analytik)

dan_z_prijmu

Ministerstvo chystá dvojnásobné zvýšení daně na tabákové výrobky

Ministerstvo financí navrhlo vládnímu kabinetu nárůst minimální spotřební daně na tabákové výrobky pro příští rok o 4 koruny na jednu krabičku, a to na místo původně uvažovaných dvou korun (Právo). Od roku 2014 musí ČR splňovat požadavek EU na minimální spotřební daň na tabákové výrobky. Původní návrh počítal s růstem spotřební daně o 2 koruny, nicméně slabší koruna oproti euru vede ministerstvo financí ke zvýšení o další 4 koruny. Pro největšího Tabákového výrobce PM ČR je to negativní zpráva, jelikož vyšší spotřební daň na tabákové výrobky povede k poklesu ziskovosti, podle našich odhadů poklesne zisk v roce 2014 do blízkosti hranice 600 korun na akcii. Josef Novotný, (analytik), +420 224 995 213

Změny ve zdanění dividend zamítnuty

Senát včera zamítl plán na zrušení 15% zdanění dividend od příštího roku a zvýšení minimálního období držení akcií pro daňové osvobození u kapitálových výnosů. Minimální období tak zůstává na 6 měsících místo prodloužení na 3 roky, které byly součástí návrhu zákona. I když se zamítnutí návrhu zákona očekávalo, vnímáme zprávu jako mírně negativní. Zdanění dividend, které se týká portfoliových investic a investic retailových investorů, přináší do rozpočtu asi 9 miliard Kč ročně. Projednávání zákona tímto končí, protože Poslanecká sněmovna je před volbami, které se konají 25.-26. října, rozpuštěna.

Našli jste v článku chybu?