Hlavní navigace

Akcie vstupují do nového týdne silným růstem

Josef Němý

Západoevropským akciím se daří. Burzy navázaly na posílení japonských indexů a pomohly jim i spekulace o výsledku italských voleb.

Doba čtení: 1 minuta

Západoevropské akciové indexy vstoupily do posledního únorového týdne silným růstem. Evropské burzy navázaly na noční posílení japonských indexů a pomáhaly jim také spekulace o tom, že italské volby dopadnou ve prospěch Bersaniho koalice podporující úsporná opatření, což se podle prvních průzkumů po uzavření volebních místností potvrzuje a hlavní indexy tak vyletěly až o 2,5 %. Nejsilnější reakce je patrná u italských aktiv, prudce vzrostly ceny státních dluhopisů nebo akcie banky Unicredit (+8 %). Silně rostou i další evropské banky a daří se i prakticky všem ostatním sektorům s výjimkou potravinářských a tabákových firem. Optimismus z Evropy se projevuje také na amerických trzích, kde akciové indexy zatím přidávají zhruba 0,5 %.

Pražská burza krátce před závěrem obchodování roste o 1,6 %, když indexu PX v souladu s vývojem v západní Evropě nejvíce pomáhají akcie Erste Bank (+4,5 %), rostou ale i ostatní velké emise kromě Telefonicy ČR. Silný růst zaznamenaly také menší emise Fortuna (+4,5 %) a AAA Auto (+3,5 %), před středečním zveřejněním výsledků hospodaření naopak přibližně o 3 % padají akcie mediální skupiny CME. Klesají také akcie NWR, které zřejmě poprvé od loňského listopadu zavřou pod úrovní 80 korun za kus.

Našli jste v článku chybu?