Hlavní navigace

Akcie vstupují do nového týdne silným růstem

25. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Západoevropským akciím se daří. Burzy navázaly na posílení japonských indexů a pomohly jim i spekulace o výsledku italských voleb.

Západoevropské akciové indexy vstoupily do posledního únorového týdne silným růstem. Evropské burzy navázaly na noční posílení japonských indexů a pomáhaly jim také spekulace o tom, že italské volby dopadnou ve prospěch Bersaniho koalice podporující úsporná opatření, což se podle prvních průzkumů po uzavření volebních místností potvrzuje a hlavní indexy tak vyletěly až o 2,5 %. Nejsilnější reakce je patrná u italských aktiv, prudce vzrostly ceny státních dluhopisů nebo akcie banky Unicredit (+8 %). Silně rostou i další evropské banky a daří se i prakticky všem ostatním sektorům s výjimkou potravinářských a tabákových firem. Optimismus z Evropy se projevuje také na amerických trzích, kde akciové indexy zatím přidávají zhruba 0,5 %.

Pražská burza krátce před závěrem obchodování roste o 1,6 %, když indexu PX v souladu s vývojem v západní Evropě nejvíce pomáhají akcie Erste Bank (+4,5 %), rostou ale i ostatní velké emise kromě Telefonicy ČR. Silný růst zaznamenaly také menší emise Fortuna (+4,5 %) a AAA Auto (+3,5 %), před středečním zveřejněním výsledků hospodaření naopak přibližně o 3 % padají akcie mediální skupiny CME. Klesají také akcie NWR, které zřejmě poprvé od loňského listopadu zavřou pod úrovní 80 korun za kus.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).