Hlavní navigace

Akcie smazaly část z předchozích ztrát

Martin Krajhanzl

Včera americké akciové indexy smazaly část z pondělních výrazných ztrát (S&P 500 +1,43 %, Nasdaq +1,50 %) díky lepším makrodatům i firemním výsledkům.

Doba čtení: 2 minuty

To nakonec vytáhlo výše i ceny komodit. Příjemně překvapila průmyslová výroba za březen, která meziměsíčně vzrostla o 0,4 % (konsensus počítal s +0,2 %), v souhrnu i data z nemovitostního trhu a index spotřebitelských cen, který ukázal na meziměsíční pokles o 0,2 %.

To podporuje očekávání pokračující uvolněné měnové politiky ze strany Fedu. Coca-Cola na úrovni upraveného zisku na akcii překonala konsensuální odhad (0,46 $ proti oč. 0,44 $). Akcie reagovaly růstem o 5,7 % i na plán prodat část z distribučních práv v USA. Johnson & Johnson (včera +2,12 %) dosáhl upraveného zisku na akcii 1,44 $ (tzn. nad konsensem 1,39 $) především díky nižšímu zdanění, a vyšším prodejům léků na předpis. Banka Goldman Sachs sice na úrovni upraveného zisku na akcii také překonala odhady (4,29 $ proti oč. 3,87 $), ale akcie svým poklesem o 1,6 % reagovaly především na horší vyhlídky divize investičního bankovnictví.

Konkrétně výnosy z obchodů s dluhopisy meziročně klesly o 7 % a s akciemi dokonce o 15 %. Na druhou stranu rostly výnosy z upisování dluhopisů a akcií. Své kvartální výsledky dnes zveřejňují společnosti: největší světový výrobce hraček Mattel (oč. upravený zisk na akcii 0,085 $, tzn. meziročně +41 %, tržby +6 %), Bank of America (oč. upravený zisk na akcii 0,23 $, tzn. meziročně –27 %, výnosy –15 %), výrobce paměťových čipů Sandisk (oč. upravený zisk na akcii 0,26 $, tzn. meziročně +26 %, tržby +8 %) a eBay (oč. upravený zisk na akcii 0,13 $, tzn. meziročně +13 %, tržby +15 %).

dan_z_prijmu

Asijské akciové indexy mírně rostly (Nikkei 225 +1,11 %, Hang Seng +0,20 %). V rámci indexu Nikkei225 nejvíce rostl finanční sektor a naopak nejvíce klesala síťová odvětví. Evropské akciové indexy otevřely lehkým nárůstem. Index pražské burzy otevřel v blízkosti včerejšího závěru. Akcie společnosti Philip Morris ČR se dnes poprvé obchodují bez nároku na dividendu z loňského zisku ve výši 900 Kč na akcii (tzn. hrubý dividendový výnos 7,7 %). Martin Krajhanzl (Analytik)

ČEZ: Evropský parlament odmítl odložení emisních povolenek

Evropský parlament odmítl plán na odložení vydání 900 mil. CO2 povolenek z období 2013–15 na později. Hlasování dopadlo v poměru 334 proti 315 v neprospěch návrhu. Cena emisních povolenek v reakci na výsledek hlasování spadla asi o třetinu na 3,2 €. V důsledku toho spadly i ceny elektřiny na německé burze na rekordně nízkou úroveň 39,65 € za MWh. Levné emisní povolenky by také mohly mít vliv na rozšíření JE Temelín. Evropská komise bude muset hledat jiné cesty jak zajistit fungování obchodování s emisními povolenkami. To podle nás může trvat rok až dva a cena emisních povolenek pravděpodobně bude pokračovat v poklesu pod 3 € s negativním dopadem 1,6 € za MWh na base-load ceny elektřiny na burze. ČEZ má pozitivní páku na ceny emisních povolenek v dlouhodobém horizontu přibližně 0,2 (téměř 0,1 v krátkodobém horizontu). Protože návrh na odložení vydání emisních povolenek byl jeden z mála potenciálních faktorů pro růst cen elektřiny, očekáváme, že dopad na tržní náladu bude ještě horší. Petr Bartek, (Analytik), +420 224 995 227

Našli jste v článku chybu?