Hlavní navigace

Akcie opět rostly, spotřebitelská důvěra v USA na šestiletém maximu

20. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V pátek americké akciové indexy uzavřely týden růstem (S&P 500 +1,03 %, Nasdaq +0,97 %), když je tentokrát podpořila lepší než očekávaná makrodata, a připsaly si tak téměř 2% mezitýdenní zisky.

Konkrétně květnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity vzrostl na 83,7 b. (čekalo se mírné meziměsíční zvýšení na 77,9 b.), což je šestileté maximum, a index předstihových indikátorů zaznamenal meziměsíční růst o 0,6 % (oč. +0,2 % m/m).

Ve výsledku tak není příliš překvapením, že se dařilo především cyklickým sektorům, tzn. těm, které jsou nejcitlivější na ekonomický vývoj. Investoři budou tento týden sledovat především projev šéfa Fedu Bernankeho v Kongresu (zvláště to, zda nenaznačí možné snížení tempa kvantitativního uvolňování během léta) a také zápisky z posledního zasedání FOMC (tzv. Fed Minutes).

Asijské akciové indexy vstoupily do nového týdne růstem (Nikkei 225 +1,34 %, Hang Seng +1,58 %). V Japonsku nejvíce rostl sektor ropa a plyn a naopak nejvíce klesal zdravotnický sektor. Evropské akciové indexy indikují otevření mírně v plusu. Začátek obchodování stejným směrem očekáváme i na pražské burze. Martin Krajhanzl (analytik)

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).