Hlavní navigace

Akcie na rozvíjejících se trzích: po poklesu přijde růst?

13. 10. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Akcie na rozvíjejících se trzích si v poslední době vedou špatně. Dobrou zprávou ale je, že po poklesu přichází růst, který by měl být na mladých trzích ještě zajímavější než ty dosavadní.

Akcie na rozvíjejících se trzích si v poslední době vedou velice špatně. Index MSCI Emerging Markets se ocitl na úrovni, jakou jsme viděli před finanční krizí, není to poprvé a pravděpodobně ani naposledy. Dobrou zprávou ale je, že po poklesu přichází růst, který by měl být na mladých trzích ještě zajímavější než ty dosavadní.

Akcie společností obchodovaných na burzách v rozvíjejících se zemích zaostávají za trhy vyspělými již od začátku roku 2013. Jejich akcie se momentálně obchodují vůči akciím z vyspělých s 32 procentním diskontem (měřeno PE diferenciálem). Od rozvinutých zemí si např. Citibank v letošním roce slibuje růst ekonomiky ve výši  1,9 procenta, v příštím roce pak o dvě desetiny vyšší. Ekonomiky rozvíjejících se ekonomik naproti tomu porostou téměř dvounásobným tempem.  To dává v kombinaci s atraktivní valuací silný argument na sázku na rozvíjející se trhy.

Rozvíjející se trhy však nejsou hogomenní skupinou. Jak podstata jejich ekonomik, tak i valuace se diametrálně liší. Nejlevnějším je v v současné době trh ruský, kde se akcie obchodují za šestinásobek ročního zisku, což je o 40 procent níže, než je průměr rozvíjejících se trhů. Ruskou ekonomiku citelně zasáhly sankce, což lze demonstrovat např.na kurzu rublu, jehož pohyb v druhé polovině roku lze poměrně výstižne nazvat volným pádem. Ten má za následek vysokou inflaci – CPI kolem 15 procent. Rovněž levné komodity, které jsou hlavním exportním artiklem Ruské federace tlačí na ziskovost firem a významnou roli hrál i konflikt na východně Ukrajiny, který způsobil stáhnutí západních investorů. Věříme, že v současné době bude hlavním determinantem vývoje spíše politika prezidenta Putina než fundamentální faktory. 

Na druhém konci pelotonu, v hlediska ocenění, se nacházejí latinsko-americké trhy. Mexický lokální index, MSCI Mexico, se obchoduje za 24 násobek ročních zisků. Optimismum dodává investorům dobrý vývoj ve Spojených státech a stabilní politická situace (ač držená železnou rukou).

Brazilský index se ocitl pod největším tlakem – za poslední roku umazal téměř polovinu své hodnoty. Současná politická situace je, mírně řečeno, nestabilní, když prezidentku Rouseffovou podporuje pouze 7 procent voličů a na pořadu dne jsou masové demonstrace. V kombinaci s nízkými cenami komodit a rostoucím vládním zadlužením v důsledku propadu ekonomiky to nevytváří zcela lákavou konstalaci k investování. A náladu tamních občanů zřejmě nezlepší ani blížící se olympijské hry, které jsou spojovány s výraznou korupcí a zbyečně vysokými, pro Brazílii nepotřebnými, výdaji.

Nejvíce jsou mezi rozvíjejícími se trhy zastoupeny ty asijské, které tvoří celkem 70 procent kapitalizace MSCI Emerging Markets. I v rámci Asie se trhy od sebe dosti liší. Indie, které byla v loňském roce nejvýkonnějším z větším rozvíjejících se trhů, je v současné době nejdražší. Indickým premiérem Modím započaté reformy jsou jistě kroky správným směrem, avšak ještě chvíli potvrvá, než se přetaví do zisků firem. Čínský trh je naopak nejlevnější. Poslední čísla však hovoří o propadu ziskovosti průmyslových podniků o 8,8 procenta meziročně, což je nejhorší výsledek za čtyři roky. Také nízké indexy nákupních manažerů a obrovská disproporce mezi spotřebitelskou a producentskou inflací investorům nepřidávají na optimismu.

Turecký trh je zajímavý hlavně v důsledku extrémně slabé měny, která by měla podpořit aktivity exportérů. Turecká měna oslabila od počátku roku vůči euru o 16,5 procenta, vůči dolaru dokonce o 23 procent. Neznámou je výsledek opakování parlamentní voleb. Pokud by AKP prezidenta Erdogana vyhrála, vnímali by to investoři jako projev stability.

Velkým argumentem pro investici do akcií rozvíjejících se zemí je předešlé oslabování lokálních měn, především z obavy o zvýšení základní úrokové sazby americké banky v září. Fed nakonec toto zvýšení nedodal, čímž také snížil očekávání investorů ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb a kurzu americké měny. V současné době považujeme za nejatraktivnější východoevropské trhy (tedy Rusko a Turecko), i komunikace z Ruské federace vypadá vstřícněji, než před několika měsíci. Nejméně atraktivní jsou pak v našich očích latinskoamerické trhy.

Autor článku

Autor pracuje jako investiční manažer ve společnosti Conseq Investment Manager

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).