Hlavní navigace

Akcie na krátkodobou investici nyní nekupujte, jsou pouze pro spekulanty

12. 7. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Ekonomika zažívá turbulentní časy, dá se v nich vydělat na akciích? Pokud budete mít štěstí, tak ano, jinak se nejspíš spálíte. Když už na tom trváte, kupujte defenzivní tituly.

Ekonomických otazníků přibývá, akciové indexy se pohybují nahoru a dolů podle momentálních nálad a jejich zvýšená volatilita hovoří o zvýšeném riziku. Najdou se v takových podmínkách stále akciové příležitosti pro investory, nebo je lepší nechat trh trhem a bavit se jeho sledováním zpovzdálí?

Nahoru dolů

To, jaká je momentálně situace na akciovém trhu, si můžeme dobře zdokumentovat například na vývoji ceny akcie Erste Bank na pražské burze za poslední tři týdny.

Ta nejprve rostla a v druhé polovině června se dostala na úroveň zhruba 845 korun. Pak se ale začal opět akutně řešit stav řecké státní kasy, trhy se obávaly státního bankrotu a řetězové reakce podobné té po pádu americké banky Lehman Brothers a akcie klesla k hranici 800 korun, kde byla naposledy v listopadu 2010.

Následně na konci června řecký parlament schválil další úspory a trhy zaplavil optimismus, růst. Kdyby dnes řecká vláda neschválila nový úsporný rozpočet, měl by svět zaděláno na druhou vlnu finanční krize, komentoval tehdy situaci Jan Bureš, hlavní ekonom ERA Poštovní spořitelny. Strmě nahoru šla také cena námi sledované akcie, která se v předsváteční pondělí 4. července dostala až k 890 korunám. Ten, kdo měl kromě potřebných informací i odvahu a dokonalý čich na odhalení momentálních extrémů (Kolik takových lidí je? 1 z milionu, pokud vůbec…) a kupoval tedy za 800 a prodával za 890, ten si během pár dní připsal zhodnocení 11,25 % (samozřejmě hrubé, když nedržíte akcie alespoň půl roku, platíte ze zisku 15% srážkovou daň).

Pohádka ovšem skončila právě 4. července. Investoři totiž zřejmě začali realizovat zisky a již den po svátcích, tedy 7. července, cena akcie spadla na 874 korun. Další den na trhy po celém světě negativně zapůsobila zpráva, že nezaměstnanost v USA oproti očekávání stoupla (i když jen o desetinu na 9,2 %) a cena za akcii Erste Bank spadla k 845 korunám. V pondělí dopoledne pád pokračoval a akcie Erste už se obchodovala jen za zhruba 826 korun, odpoledne cena spadla o dalších 10 korun. Ano, pokud byste kupovali na dně z konce června, stále budete v plusu, ale již jen minimálním.

Nezapomínejme ale na to, že dno spolehlivě odhalit prostě nejde, abyste tedy koupili přesně za oněch 800 korun, museli byste mít pořádné štěstí.

Vývoj akcie Erste v posledních 3 týdnech

Co z tohoto zjednodušeného příkladu plyne? Nejste-li spekulant, hazardér nebo jestliže nemáte stranou peníze, které jako hobyinvestor chcete použít pro potěšení ducha a relax, pak případnou investici do akcií zvažte dvojnásobně opatrně, než v období stability.

Samozřejmě jako vždy hraje roli také horizont, ve kterém chcete investovat. Jiné je riziko pro někoho, kdo do akcií investuje, jako do jedné ze složek důchodového portfolia, jiné pro člověka, který chce za své úspory za pár let pořizovat bydlení.

Připomeňme také dvě zlatá pravidla dlouhodobého investora – diverzifikace rizika (nezaměřujte se pouze na jednu akcii, na jedno odvětví apod.) a postupné nakupování v čase neboli průměrování ceny. Právě průměrováním ceny (tedy pravidelným přikupováním) můžete jako dlouhodobý investor vydělat i na poklesech. Samozřejmě za předpokladu, že vámi vybrané akcie následně opět porostou.

Existuje pevný přístav?

Nechceme vás strašit, ale zdá se nám, že by každý rozumný člověk, který se zajímá o investice, měl mít na mysli slova Jana Bureše, kterými doplnil svůj v úvodu zmíněný komentář ke schváleným řeckým úsporám. Řekové tak v tuto chvíli vyhráli důležitou bitvu. Bohužel celá válka i tak z pohledu Řecka dál zůstává ztraceným bojem. 

K tomu přičtěte, že v tom Evropa není sama. Současným problémem nejsou jen dluhy eurozóny, ale také Spojených států. Ekonomické oživení v této zemi je nejslabší v novodobé historii a ekonomický růst, pokud nějaký reálný růst probíhá, je tažen novými dluhy. Zpomaluje také Čína a Japonsko, připomíná Jiří Tyleček, analytik X-Trade Brokers.

Zopakujme tedy, že z dosud vyřčeného plyne jediné – investovat nyní do akcií, zvláště v krátkodobém horizontu, je více rizikové, než v časech relativně stabilních. Neříkáme ale, že vydělat na nich je nemožné, k tomu bude ale potřeba velká porce štěstí (pokud nejste geniální investor jako například George Soros).

Dají se přesto najít akciové tituly, které i v této době ochrání vaše peníze? Nikdy jsem nepotkal člověka, který by uměl předpovídat krátkodobé pohyby trhu. Osobně mám teď již jen dividendové akcie. Pokud akcie spadnou, budu se chovat jako blondýna a nakupovat ve slevách, dává tradičně svérázný recept analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Obecně je vhodné být při zvýšeném riziku v defenzivních titulech, doplňuje analytik J&T Banky Milan Vaníček. Typickými defenzivními akciemi na pražské burze jsou ČEZ a Telefónica O2. Obecně jde o akcie firem podnikajících v odvětvích, která nejsou závislá na ekonomických výkyvech a zároveň tyto firmy připisují pravidelně zajímavé dividendy. Jedná se například o akcie farmaceutických společností, výrobců potravin nebo telekomunikace, upřesňuje Jiří Tyleček.

Nemusíte přitom zůstávat jen na pražské burze, daleko větší možnosti nabízejí světové akciové trhy. Zde však doporučujeme pohlídat si měnové riziko, na což upozorňuje i Jiří Tyleček. Osobně bych se také vyhnul dlouhodobým investicím v dolarech nebo euru, protože potenciál oslabování těchto světových měn je značný. Nakonec se totiž může ukázat, že samotné držení české koruny nemusí být krokem mimo.

Výhoda defenzivních titulů je zároveň jejich hlavní nevýhodou. Stejně jako se střízlivě chovají v dobách poklesu, reagují stejně „líně“ také na období růstu. Nečekejte tedy od nich, že své peníze několikanásobně zhodnotíte.

Investiční poradna – ptejte se odborníků

Co ukázala krize?

Skvělý studijní materiál, jak v dobách ekonomického temna fungují defenzivní akcie, poskytla nedávná globální krize.

Akcie Telefónica O2 se prodávala v dubnu 2007 za rekordních 620 korun. Na dno si sáhla dvakrát – v únoru 2009 se prodávala za 375 korun, v listopadu 2010 za 370 korun. Nyní se obchoduje za zhruba 435 korun. Celkový hrubý dividendový výnos za roky 2007 až 2010 dělá 180 korun, což je po odečtení 15% srážkové daně 153 korun. Krize se tedy na této akcii podepsala tak, že minimum hodnoty v listopadu 2010 činilo necelých 60 % maximální hodnoty z dubna 2007. Když přičteme dividendu k aktuální ceně akcie, jsme na částce 588 korun, což dělá necelých 95 % nominální hodnoty maximální ceny. Za čtyři krizové roky tak nominální znehodnocení akcie Telefónica O2 dosahuje slušných 5 % (ovšem počítáno z maxima).

skoleni_8_6

Cena za akcii ČEZ dosáhla svého vrcholu v červenci 2008. Tehdy vyšplhala až na hranici 1350 korun. Na dno se dostala v únoru 2009, kdy se prodávala za 665 korun. Minimum tak tvoří takřka přesně 50 % předkrizového maxima. Hrubá dividenda za roky 2008 až 2010 dělá 153 korun, po zdanění se dostanete k částce 130 korun. Přičteme-li k tomu aktuální hodnotu akcie – zhruba 865 korun – jsme na částce 995 korun. To je necelých 74 % maximální hodnoty. Pokud jste měli tedy takovou smůlu, že jste nakoupili zrovna na vrcholu, přišli jste během krize o zhruba čtvrtinu nominální hodnoty (přesně o 26 %).

O tom, že se nevyplatí zaměňovat dividendovou akcii automaticky za defenzivní, přesvědčí příklad akcie Erste Bank. Ta nabízí momentálně nejnižší dividendový výnos na pražské burze, zároveň ji krize opravdu těžce zasáhla. Za maximální cenu se prodávala v červenci 2007 (1667 korun), na opravdu hluboké dno (209 korun) si sáhla v únoru 2009. Minimum tak dosáhlo zhruba 12,5 % maximální hodnoty akcie (u předešlých dvou akcií to bylo 60 respektive 50 %). Hrubá dividenda za roky 2007 až 2010 dělá zhruba 66 korun (přepočet z EUR), už tak nízký dividendový výnos ještě srazí vyšší rakouská daň – 25 %. Čistá dividenda za roky 2007 až 2010 tak dělá 49,5 korun. Po sečtení s aktuální cenou (zhruba 820 korun) se dostáváme na částku 869,50 korun. To je 52 % nominální hodnoty maxima. Pokud jste tedy opět měli maximální smůlu a kupovali na vrcholu, přišli jste o takřka polovinu (48 %) nominální hodnoty.

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).