Hlavní navigace

Akcie mohou díky Iránu našlápnout k novým maximům

Jan Čermák

Akciovým trhům, které jakoby ztratily jakéhokoliv přirozeného nepřítele, se daří.

Doba čtení: 1 minuta

Minulý týden padly dvě magické hranice, když se americký akciový index Dow Jones ocitl nad magickou hranicí 16000 bodů, přičemž jeho respektovanější kolega index S&P500 zdolal kulatých 1800 bodů. Připomeňme, že již dříve německý index DAX pokořil magických 9000 bodů. Dodejme, že pro Dow Jones, S&P500 a DAX jsou to všechno samozřejmě nová maxima, přičemž tyto akciové indexy byly letos v plusu o přibližně 20 procent. Dnes přitom může být ještě lépe, neboť Írán uzavřel se Západem nadějnou dohodu, která sníží geopolitické riziko zahrnuté v ceně ropy a celkově vylepší vyhlídky pro mezinárodní obchod.

dan_z_prijmu

A právě ceny ropy, plynu a vůbec fosilních paliv jsou nedílnou součástí současných úspěchů hlavních akciových trhů. Objev břidličného plynu a rozmach jeho těžby v USA spolu s obrovskými investicemi vyspělých západoevropských zemí v čele s Německem do alternativních zdrojů elektřiny dokáží držet ceny energií na uzdě, ačkoliv globální ekonomika se vzmáhá.Vedlejším efektem větší soběstačnosti Západu v otázce energetických zdrojů je pak podstatně menší hrozba nestability na Blízkém východě pro evropskou a americkou ekonomiku. To se konec konců hezky ukázalo na konfliktu v Sýrii, který se globální ekonomiky prakticky nedotknul, přičemž samozřejmě padala silná slova o tom, že je potřeba potrestat použití chemických zbraní silou.

Ze strany cen komodit tedy akciovým trhům prozatím žádné riziko nehrozí a ty si mohou dále užívat výše popsaný pozitivní nabídkový šok. Pravda, období líbánek Západu s Íránem se může ze dne na den změnit a něco se může pokazit i v Iráku. Přesto, západní ekonomiky jsou dnes na takovou nepříjemnou eventualitu připraveny daleko lépe, než to mu bylo před deseti či dvaceti lety.

Našli jste v článku chybu?