Hlavní navigace

Akcie mohou díky Iránu našlápnout k novým maximům

25. 11. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Akciovým trhům, které jakoby ztratily jakéhokoliv přirozeného nepřítele, se daří.

Minulý týden padly dvě magické hranice, když se americký akciový index Dow Jones ocitl nad magickou hranicí 16000 bodů, přičemž jeho respektovanější kolega index S&P500 zdolal kulatých 1800 bodů. Připomeňme, že již dříve německý index DAX pokořil magických 9000 bodů. Dodejme, že pro Dow Jones, S&P500 a DAX jsou to všechno samozřejmě nová maxima, přičemž tyto akciové indexy byly letos v plusu o přibližně 20 procent. Dnes přitom může být ještě lépe, neboť Írán uzavřel se Západem nadějnou dohodu, která sníží geopolitické riziko zahrnuté v ceně ropy a celkově vylepší vyhlídky pro mezinárodní obchod.

Účto_tip_změny21

A právě ceny ropy, plynu a vůbec fosilních paliv jsou nedílnou součástí současných úspěchů hlavních akciových trhů. Objev břidličného plynu a rozmach jeho těžby v USA spolu s obrovskými investicemi vyspělých západoevropských zemí v čele s Německem do alternativních zdrojů elektřiny dokáží držet ceny energií na uzdě, ačkoliv globální ekonomika se vzmáhá.Vedlejším efektem větší soběstačnosti Západu v otázce energetických zdrojů je pak podstatně menší hrozba nestability na Blízkém východě pro evropskou a americkou ekonomiku. To se konec konců hezky ukázalo na konfliktu v Sýrii, který se globální ekonomiky prakticky nedotknul, přičemž samozřejmě padala silná slova o tom, že je potřeba potrestat použití chemických zbraní silou.

Ze strany cen komodit tedy akciovým trhům prozatím žádné riziko nehrozí a ty si mohou dále užívat výše popsaný pozitivní nabídkový šok. Pravda, období líbánek Západu s Íránem se může ze dne na den změnit a něco se může pokazit i v Iráku. Přesto, západní ekonomiky jsou dnes na takovou nepříjemnou eventualitu připraveny daleko lépe, než to mu bylo před deseti či dvaceti lety.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).