Hlavní navigace

Akcie ČEZu vyčkávají na rozhodnutí o těžebních limitech

28. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Horníci, prezident i premiér tlačí na prolomení těžebních limitů hnědého uhlí na Mostecku. Příznivě by to ovlivnilo i vývoj elektrárenské společnosti.

 Hlavní události

Kvartální výsledky dnes zveřejnila pojišťovna VIG, odpoledne se k ní přidá Orco.

Odbory horníků žádají proražení těžebních limitů na Mostecku.

Evropské burzy by dnes měly otevřít minimálním růstem.

Dnes jsou americké burzy zavřené kvůli Dnu díkůvzdání. Nebudou tedy zveřejněny ani žádné nové údaje. V Evropě se dočkáme indikátorů důvěry za celou eurozónu, v Německu bude zveřejněna inflace a míra nezaměstnanosti.

Analytici SG doporučují prodat akcie belgického těžaře a zpracovatele zinku Nyrstar i francouzského výrobce lihovin Rémy Cointreau.

Obchodování na zámořských trzích

Akciové burzy během středečního obchodování posilovaly po celém světě. Za optimismem na trzích stála kombinace několika faktorů. Angele Merkelové se konečně podařilo dohodnout na nové koalici se sociálními demokraty, což je dobrým signálem pro pokračující proevropskou politiku. Zároveň jsme se z Německa dočkali překvapivě dobrých dat o tamější spotřebitelské důvěře a odpoledne byly zveřejněny pozitivní makroekonomické údaje ze Spojených států. V plusu tak zakončily nejen akciové tituly v Evropě, ale rovněž v USA.

V růstovém trendu pokračovalo i dnešní obchodování na asijských trzích. Japonský Nikkei přidal vysokých 1,8 % a dostal se tak na své šestileté maximum s tím, jak japonská měna oslabila vůči dolaru ke svému šestiměsíčnímu minimu. Dnes bude obchodní aktivita na trzích nižší kvůli uzavřeným burzám ve Spojených státech.

Vienna Insurance Group

VIG zveřejnila své kvartální výsledky. Hrubé předepsané pojistné zaostalo nepatrně za očekáváním trhu, zatímco nezdaněný zisk odhady překonal. Čistý zisk pak téměř naplnil očekávání. Hlavní údaje tak příliš nepřekvapily. Podrobnější komentář k výsledkům vydáme v průběhu dnešního dne.

Neuspokojivé výsledky v pojištění automobilů si vyžádalo odchod dosavadního člena představenstva Franze Kosyny včetně jeho zástupce Rolanda Groelleho.

legislativni_zmeny_21

ČEZ

Hornické odbory tlačí na současnou vládu, aby prolomila těžební limity hnědého uhlí na Mostecku. Pro tento krok se již dříve vyslovili i prezident Miloš Zeman či premiér Jiří Rusnok.

Prolomení limitů by mělo potenciálně příznivý dopad na vývoj elektrárenské společnosti. Nicméně vyjednávání nejsou stále u konce a prolomení limitů není v současnosti jisté. Z tohoto důvodu tak nepředpokládáme výraznější dopad na ceny akcie ČEZ do té doby, než nepadne definitivní rozhodnutí. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).