Hlavní navigace

Akcie ČEZ se staly nejvýdělečnějším titulem na evropských trzích

24. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vstup do nového týdne se evropským akciovým burzám příliš nevydařil, když optimismus z obchodování v Asii se nepřelil na starý kontinent.

Index Stoxx 600 ztrácí v závěru dne zhruba jedno procento, když k zemi ho posílají všechny hlavní sektory. Nejhlubší ztráty zaznamenává sektor telekomunikací (-1,4 %), nejméně si pohoršily prodejci spotřebitelského zboží (-0,6 %). Důvodem výprodejních tlaků jsou zveřejněné indikátory. Již ráno sérii dnešních horších dat odstartoval čínský předstihový index PMI, který asijské burzy ponechaly bez povšimnutí, následovaný obdobnými indexy v Evropě, kde se hlavní zklamání koncentrovalo do německého indexu. Akciovým burzám nepomáhají ani probíhající diskuse na téma Ukrajina a Rusko.

Účto_tip_změny21

I na americkém kontinentu byl ve Spojených státech zveřejněn slabší než očekávaný index výrobní aktivity, který poslal americké akcie na úvod obchodování dolů. Index S&P 500 klesá o více jak půl procenta, a to především kvůli farmaceutickému sektoru (-1,7 %). Naopak se daří těžařům ropy a plynu (+0,2 %).

Hvězdou dnešního dne, která zároveň ochránila index PX před hlubšími ztrátami (-0,1 %), byly akcie energetické společnosti ČEZ, které dnes vylétly o více jak pět procent (+5,1 %) a staly se tak nejvýdělečnějším titulem v rámci celoevropského indexu Euro Stoxx 600. Akcie reagovaly na zvažovanou dividendu ve výši 100 % loňského čistého zisku. Prozatím se však jedná pouze o návrh ministra financí, který bude muset ještě dle slov premiéra vláda prodiskutovat, a to i s ohledem na plán investic společnosti. Většina akcií v pražském indexu však v souladu s náladou na evropských trzích klesala. Na chvostu dnes skončily akcie CME (-6,8 %).

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).