Hlavní navigace

Akcie českých bank tíží návrh na novou daň

Autor: Isifa.com
Richard Miřátský

Bohuslav Sobotka představil návrh nové sektorové daně pro banky, jejíž výše by se odvíjela od velikosti aktiv. Z bankovních titulů na pražské burze by byla touto daní nejvíce ovlivněna Erste.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Akcie amerických bank žene, na rozdíl od těch českých, vzhůru očekávané snižování daní. Trump plánuje snížení firemních daní z 35 na 15 %. Podle agentury Bloomberg by navrhované snížení daní mohlo přinést šesti největším americkým bankám úspory až 12 mld. USD. Není tedy divu, že bankovní sektor patří k největším tahounům amerických akciových indexů, které od zvolení Donalda Trumpa americkým presidentem prolamují jedno historické maximum za druhým. Americký bankovní index S&P 500 Banks si od začátku listopadu připsal nevídaných 35 %.

Premiér Bohuslav Sobotka tento týden představil návrh nové sektorové daně pro banky, jejíž výše by se měla odvíjet od velikosti aktiv.

Z bankovních titulů, které se obchodují na pražské burze, by byla touto daní nejvíce ovlivněna Erste. Dodatečný bankovní odvod by se u ní mohl přehoupnout i přes 3 mld. CZK. V případě Komerční banky by se měl pohybovat okolo 2,75 mld. CZK. Další titul pražské burzy, Moneta, by pak spadal do pásma s nižší sazbou a její odvod by představoval zhruba 300 mil. CZK. Přestože ostatní politické strany návrh příliš nevítají, a prosazení sektorové daně by tak bylo zřejmě obtížné, akcie dotčených bank reagovaly poklesem. Investoři tak oznámkovali politiky relativně jednoznačně.