Hlavní navigace

Akcie bank sráží strach o eurozónu. Růst cen komodit naopak podporuje energetický sektor

3. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si ranní komentář k trhům od Milana Vaníčka a Davida Nového, analytiků J&T Banky.

Komentář trhu

Pražská burza zahájila nový týden svátečním tempem, aktivita investorů  nedosáhla ani 50 % průměrného objemu. Index PX většinu dne zobrazoval zhruba 0,5% ztrátu, kde také uzavřel. Počáteční optimismus po silnějších čínských datech, týkajících se indexu nákupních manažerů v průmyslu, vystřídal strach z krize eurozony poté co, se objevily obavy z nových pravidel ECB, jenž umožňují evropským bankám nepřijímat jako kolaterál dluhopisy PIGS, nejslabším sektorem se tak staly banky.

Konec obchodování evropských trhů pak opět podpořil index nákupních manažerů v průmyslu, tentokrát z USA.  Erste Group uzavřela na 422,6 Kč (-1,03 %), Komerční banka na 3 678 Kč (-0,6 %). ČEZ (800,1 Kč) nepatrně vzrostl. Zajímavé obchodování zažily akcie KITD, které se v pátek posunuly na Nasdaq až k 8,16 USD a uzavřely na 7,2 USD. Společnost nakonec auditované výsledky pro americkou SEC odevzdala po zavření trhu v USA, nové výsledky ukazují na vyšší ztrátu o 2,1 mil USD za rok 2011, akcie společnosti na pražské burze nakonec uzavřely na 140 Kč. Nejsilnějším titulem pražské burzy se stalo CETV (+2,5 %, 138,52 Kč), které dále v USA rostlo až nad hranici 150 Kč.

NWR: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 234 Kč

Podle informací deníku Právo skončila stávková pohotovost v dolech OKD patřící společnosti NWR. Ta byla vyhlášena v únoru poté, co se odbory nedohodly s vedením podniku na růstu platů pro tento rok. Strany nakonec přistoupily na 3% růst mezd. Dohoda byla podle nás očekávaná a zprávu proto hodnotíme neutrálně.

Komentář k americkému trhu

Americké akciové trhy na úvod nového kvartálu posilovaly s podporou makrodat. Slabší čísla z Evropy zastínila data z amerického průmyslu, který vykázal v březnu vyšší aktivitu, než se čekalo. Trhům pomohla vzhůru také aktivita na poli fúzí a akvizic, kde společnost Coty oznámila svůj zájem o koupi spol. Avon Products. Akcie Avonu reagovaly na zprávu růstem o více než 15 %.

dan_z_prijmu

Hlavní index S&P500 se v průběhu obchodování vyšplhal na nová čtyřletá maxima, nakonec uzavřel den se ziskem 0,75 % na hladině 1 419 bodů.

S růstem cen komodit (ropa, měď, stříbro +2 %) se dařilo především producentům základních materiálů a energetickému sektoru. Z podnikové sféry stojí za zmínku výrazný růst akcií CETV, které na Nasdaqu přidaly téměř 20 % (8,49 USD). Akcie Applu (+3 %; 618,5 USD) se opět přiblížily historickým maximům poté, co obdržely novou cílovou cenu 1001 USD od spol. Topeka Capital Management. Dnes budou investoři v USA vyhlížet podnikové objednávky a záznam ze zasedání Fedu.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).