Hlavní navigace

Akcie a komodity rostou, cena peněz však asi podraží

6. 4. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Příliv dobrých makroekonomických dat ovládl trhy a poslal akciové indexy i většinu komodit do černých čísel. Dosáhly nejvyšších hodnot od září 2008, kdy se naplno rozjela krize.

Nejlépe na tom byly na konci března akcie energetických společností a těžařů, jejichž akcie hnaly nahoru prudké nárůsty průmyslových komodit. Jen ropa za minulý týden přidala 6 % a dotkla se očekávané rezistence na úrovni 85 dolarů za barel. Ještě větší přírůstky byly vidět na dalších cyklických komoditách jako paladium či nikl. Komoditním obchodníkům je v posledních týdnech zkrátka hej, tedy pokud si nevybrali zemědělské komodity. Ty převážně stagnují či klesají a ani v blízké budoucnosti to s nimi nevypadá moc dobře. Zkrátka když se ekonomikám daří, jsou na tom komodity využívané v průmyslu vždy lépe. Zanechme ale komodit a pojďme se podívat, co stojí za současnou euforií na trzích.

Trhy těší dobrá data z USA

Na rozdíl od předcházejících měsíců se situace na finančních trzích uklidňuje. Prezident USA Barack Obama přestal strašit regulací finančního sektoru, kterou oznámil na konci ledna. Zatím to vypadá, že by konečná podoba regulace nemusela být tak přísná, jak se zprvu obávaly finanční trhy. A hlavně by začala platit nejdříve v průběhu příštího roku. Trhy zkously také schválení zdravotní reformy, která má v následujících deseti letech spolykat z amerického rozpočtu 900 miliard dolarů. S přijetím návrhu se dlouhodobě počítalo a obchodníci už na to byli připraveni. Nezaměstnanost se stabilizovala pod deseti procenty a už druhý měsíc stagnuje na 9,7 %. Roste HDP, i když po korekci pouze o 5,6 %. Data z výroby musí také dělat americkým průmyslníkům radost. Expanze se ve výrobním sektoru dostala na úrovně, kterých naposledy dosahovala před pěti lety. Zatím tak americké ekonomice chybí ke štěstí snižování počtu lidí bez práce. Kdyby však záplava dobrých dat nepřestávala, i toho bychom se mohli v brzké době dočkat.

Evropa se pomalu staví na vlastní nohy

V USA tedy vše vypadá na nejlepší cestě k rychlé variantě oživení. Evropa je ve světle nových ekonomických dat ze Spojených států trochu pozadu, ovšem i zde se blýská na lepší časy. Nejlépe to dokumentuje společná evropská měna euro, které se podařilo smazat část svých ztrát a lehce posílit jak k americkému dolaru, tak i dalším světovým měnám. V minulém týdnu potěšila zvláště německá nezaměstnanost a data z průmyslu. Kromě dobrých fundamentálních dat se na růstu eura nejvíce projevily ustupující problémy Řecka. Ne že by jeho situace přestávala být vážná, ovšem pozornost investorů se přesouvá částečně jinam. Trhy ještě rozhodilo snížení ratingu portugalských dluhopisů agenturou S&P o jeden stupeň, ovšem do konce minulého týdne bylo po bouři. Celkem v klidu euro přežilo i neúspěšnou aukci dvanáctiletých dluhopisů Řecka, ze které se jim podařilo udat pouze třetinu objemu.Více: „Nechceme platit za chyby druhých,“ varují státy eurozóny.

Úspěšný týden má za sebou také česká koruna, která na páru s eurem zpevnila o 0,4 % k ceně 25,34 Kč, zatímco k dolaru rostla dokonce o 1,5 %  na 18,70 Kč. Americký dolar se totiž dostal pod tlak. V minulých měsících působil jako bezpečný přístav, kterého je však v posledních týdnech čím dál méně třeba. Spekulace ohledně brzkého růstu úrokových sazeb může situaci v brzké době obrátit. Je totiž čím dál pravděpodobnější, že americký FED bude nucen zvyšovat základní sazbu dříve, než ke stejnému kroku budou muset přikročit Evropská i Britská centrální banka. Více: Euro smutně přihlíží řeckým problémům

Konec politiky levných peněz?

Doposud se obchodníci na finančních trzích těšili z nízkých úrokových sazeb, které doposud drží centrální banky největších světových ekonomik. Ta pomohla k růstům rizikovějších aktiv jako akcie či komodity. K postupnému zvyšování sazeb vybízí zlepšující se ekonomická situace a rostoucí indexy CPI po celém světě. V Eurozóně tento ukazatel přidal 1,5 %, což překonalo veškeré odhady. Navíc se posledního rally na trzích účastní také komodity, jejichž růst by se mohl v indexu spotřebitelských cen brzy projevit. To vše bude tlačit na možná dřívější termíny růstu úrokových sazeb, než s kterými se doposud počítalo.

Vývoj indexu CPI v Eurozóně od roku 2007

skoleni_29_6

Vývoj indexu CPI v Eurozóně od roku 2007

Zdroj: Bloomberg

Autor článku

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers Česká republika
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).