Hlavní navigace

Názor k článku Jak se liší plat za stejnou práci u muže a u ženy? od ViR - Možná házení hrachu na stěnu, ale mám poznámku...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 11. 2017 18:18

  ViR

  Možná házení hrachu na stěnu, ale mám poznámku k výši důchodů, ač asi stejně protistranu nepřesvědčím (tou "protistranou" myslím dámy s názorem, že ženám je ČR masivně ubližováno, mezi něž patrně patří i autorka článku).

  Mám lehce nad tři roky do dosažení důchodového věku, a některé mé bývalé spolužačky již důchodového věku dosáhly.

  S jednou jsem se nedávno potkal (ročník 1957), slovo dalo slovo, a ona si postěžovala na diskriminaci žen, pokud se týká výpočtu důchodů.

  Pracovala totiž téměř celý život ve stejném podniku a na stejné pozici (vedoucí laboratoře) jako její manžel (ročník 1954), který také odcházel letos do důchodu. Jejich průměrné platy i výpočtový základ se lišily jen o pár desetikorun. A jí přišlo "diskriminační", že její důchod je cca o 700 kč/měs. nižší, než důchod manželův. Přičítala to tomu že "jí nebyla započtena mateřská", protože si někde přečetla, že jde o "dobu vyloučenou" (reálně jde o náhradní dobu, započítanou 100% do doby pojištění).

  Tak jsem jí udělal orientační propočet. Realita je taková, že její manžel byl důchodově pojištěn o tři celé roky déle (je starší) a doba pojištění mu byla započtena ve výši 46 let (včetně studia a vojny). To odpovídá procentní výměře důchodu 69 % z výpočtového základu. Ona nastoupila do podniku tři roky po manželovi, doba pojištění jí byla započtena ve výši 43 let (včetně studia a mateřské u tří dětí) a to odpovídá procentní výměře důchodu 64,5 % z výpočtového základu. Základní výměru důchodu oba mají pochopitelně stejnou.

  Shrnuto - důvodem nižšího důchodu není to, že "byla doma s dětmi", ale to, že pojištění za ni bylo odváděno o tři roky kratší dobu, neb odchází do důchodu o tři roky mladší. A s vysokou pravděpodobností bude svůj důchod dostávat poněkud déle, než manžel.

  Jinak, pokud by chtěla důchod stejný, stačilo o něj požádat o 270 dnů později po dosažení nároku, a její procentní výměra by byla stejná, jako manželova. Přitom by stále odcházela do důchodu o cca 2 a 1/4 roku mladší, než manžel. (A pokud by požádala o důchod až v r. 2018, měla by důchod dokonce vyšší, než bude valorizovaný manželův.) Takže asi tak.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).