Hlavní navigace

Afrika. Kontinent investorům zaslíbený?

16. 6. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Lze spoléhat na to, že rozvinuté trhy porostou donekonečna? Kdo o tom pochybuje, poohlíží se po jiných investičních příležitostech. Afrika má obrovský potenciál.

Robert Diamond toho za svůj život prošel opravdu hodně. Byl investičním bankéřem, šéfem obřího finančního ústavu, a také objektem nenávisti, když po drastických dopadech finanční krize, k níž přispěla i jeho banka Barclays, nebyl ochoten přiznat svůj díl viny a prokázat určitou míru lítosti. Bob Diamond už je ale zpět v sedle. Založil investiční společnost Atlas Mara, posbíral 300 milionů dolarů kapitálu a téměř všechen ho napřel do Afriky.

Investorů přibývá

Více než komukoli jinému jde Diamondovi o to, dosáhnout co možná nejvyššího zisku. Růstové šance jsou přitom na kontinentu, který v minulých desetiletích většina Západu ignorovala, obrovské. Rozhodně vyšší než na saturovaných evropských, amerických a z velké části i asijských trzích. Většina z 1,1 miliardy Afričanů dosud nevyužívá žádných bankovních služeb, jen čtvrtina má vlastní konto a méně než pět procent je držiteli kreditní karty. To je jedinečný prostor, ve kterém se dá z mála udělat hodně. Diamond se svou Atlas Mara není jediný, kdo si to uvědomuje. Nedávno založila americká investorská společnost Carlyle největší fond soukromého kapitálu jižně od Sahary. A singapurský Temasek, který je druhým největším fondem světa, oznámil, že se bude v Africe silně angažovat.

Všichni tito a další investoři ukazují na jediné: Afrika je kontinentem budoucnosti a peníze z celého světa by měly nechat zapomenout na občanské války, státní převraty a hladomory. Pochopitelně, rozvíjející se trhy má ve svém portfoliu každý zkušený investor už pěkně dlouho. Jenže většina z nich za tyto trhy stále považuje především Asii a Latinskou Ameriku. Poté, co se klasické rozvojové trhy jako je Turecko nebo Argentina dostaly do politicko-ekonomických problémů, zaměřili mnozí svou pozornost právě na Afriku. Vyplatí se soukromým investorům vstoupit na neprobádané pole, nebo by raději měli dát ruce pryč?

Řečí čísel

Čistě z hlediska čísel je Afrika atraktivní. Pro roky 2014 a 2015 předpovídá Mezinárodní měnový fond pro subsaharskou oblast růst kolem 5,5 %. Pokud z oblasti vyjmeme Jižní Afriku, mělo by to být dokonce 6,5 %. Číslo navíc snižují některé problematické země, kterým se investoři stejně vyhnou. Růst těch nejzajímavějších trhů se tak blíží 10 %. Politická stabilita je větší než v minulosti. Mnoho zemí si u svých věřitelů vyjednalo odpuštění části dluhu. Roste střední třída a množství investičního kapitálu. Země jako Ghana, Keňa či Nigérie silně a stabilně rostou a jejich odolnost vůči krizím se velmi zvýšila.

Stále je ale co dohánět. Z 54 čtyř zemí kontinentu tak má jen zhruba polovina z nich burzu cenných papírů. Akcie, do kterých by investoři mohli vložit své peníze, jsou proto nedostatkovým zbožím. Většinou jde navíc o akcie bank, což zmenšuje možnost rozložení rizika. Na druhé straně je to také potvrzení toho, jak velký je potenciál vývoje.

Fondy jako je Carlyle nebo Atlas Mara jsou určeny velkým investorům. Ani přímé investice nejsou pro menší investory možné nebo dostupné. Přesto už se ale začínají objevovat také fondy, které se soustředí právě na Afriku a umožňují vkládat menší prostředky, třeba i pravidelně. Kvalitní africké fondy v loňském roce zaznamenaly růst ve vysokých jednotkách procent či nízkých dvouciferných hodnotách. Rok 2014 je zatím o něco slabší, výnosy jsou sice v plusu, ale jen v nižších jednotkách procent. Vzhledem k tomu, že západní trhy v loňském roce generovaly ještě vyšší růst, mohou se africké fondy jevit jako málo atraktivní. Jak už to tak ale u investic bývá, jde především o sázku do budoucnosti. Mnozí počítají s tím, že se akciové kurzy na západních trzích propadnou a Afrika naopak nastartuje ke strmému růstu.

Pozor na rizika

Stále nicméně platí, že je s Afrikou spojena vyšší míra rizika. A to ještě větší než v případě tradičních rozvojových trhů, které se navzdory občasným turbulencím přeci jen velmi znormalizovaly. V případě investorů, kteří nevyhledávají maximální možnou míru rizika, lze proto doporučit přimíchání afrických fondů do portfolia v menší míře. I tak mohou plnit zajímavou roli.

skoleni_4_3

Od ostřílených investorů lze často slyšet, že Afrika je posledním kontinentem, který před sebou má velkou budoucnost, podobně jako rozvojové trhy před 20 až 30 lety. Rozhodující je přitom volba země, dobré nervy a trpělivost. Akciové kurzy jsou mnohem volatilnější než ve vyspělých průmyslových zemích a kvalitní informace o jednotlivých zemích mohou být rozhodující. Pro většinu fondů stále představuje těžiště Jižní Afrika, která nabízí vyzrálý akciový trh a vysokou míru právních standardů. Z absolutního hlediska už ale zdaleka nemá takový růstový potenciál. V případě dalších afrických zemí je to spíše obráceně. Vycházejí z nižší úrovně a prostor pro růst je obrovský. Na druhou stranu neposkytují takovou právní jistotu a velkou roli v nich stále hraje korupce.

V potaz je nutno vzít také závislost afrických zemí na vlastních surovinových zdrojích. Pokud klesne jejich cena, pravděpodobně to výrazným způsobem postihne celé ekonomiky. Africké trhy tak mohou nepřímo plnit roli investic do surovin. Existují navíc fondy rozvojových zemí, které nejsou orientovány pouze na Afriku, ale zahrnují také akcie ze zemí na jiných kontinentech. Jejich mix by pak v ideálním případě měl být takový, aby přinášel co největší růst.

Autor článku

Spotřebitelské finance i politicko-ekonomická témata jsou vodou na můj mlýn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).