Hlavní navigace

ADP report napoví, zda je letošní zvýšení sazeb v USA reálné

31. 8. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ve USA bude zveřejněn ADP report mapující počet volných pracovních míst v ekonomice. Mohl by napovědět, jak dopadne nejdůležitější statistika z amerického trhu práce, která bude klíčová pro další rozhodování Fedu.

Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn ADP report mapující počet volných pracovních míst v ekonomice. Ten by mohl napovědět, jak dopadne nejdůležitější statistika z amerického trhu práce (Nonfarm Payrolls), která bude klíčová pro další rozhodování Fedu. Dobře by si měly vést červencové probíhající prodeje nemovitostí. V eurozóně bude zveřejněna srpnová inflace. Ta by se mohla posunout na nejvyšší hodnotu od ledna. Inflace by měla růst i ve Francii a Itálii.

Inflace v eurozóně jde konečně nahoru

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněn ADP report mapující počet nových i stávajících pracovních pozic mimo oblast zemědělského sektoru. Ten by se měl podle tržních očekávání držet poblíž červencové úrovně (175 tis.). Lepší data by mohla být nadějí pro ty, kteří sázejí na to, že páteční klíčová statistika z trhu práce (Nonfarm payrolls) překvapí ve směru nahoru. To by pak zvýšilo pravděpodobnost, že Fed do konce letošního roku skutečně přijde se zvýšením úrokových sazeb. Trh tuto pravděpodobnost vidí jako 60%. Pozitivně by dnes měly vyznít statistiky z trhu nemovitostí. Probíhající prodeje nemovitostí by meziměsíčně měly stoupnout o 0,7 %. Kromě toho dnes vystoupí i dva zástupci Fedu (Rosengren a Kashkari).

Inflace v eurozóně se konečně vydala směrem nahoru. Za jejím růstem však stojí převážně efekt nízké základny pro meziroční srovnání u cen energií. Ten by měl tlačit inflaci směrem nahoru i v následujících měsících. Na konci letošního roku by tak inflace v eurozóně měla překročit 1 %. V srpnu by se měla posunout na 0,3 % y/y.

Euro vůči dolaru včera ztratilo 0,4 %, když oslabilo na úroveň 1,114 USD/EUR. Nepotěšila ho nižší důvěra v ekonomiku eurozóny ani německá inflace. Ta o jednu desetinu zaostala za očekáváním, když místo předpokládaného růstu stagnovala. O jednu desetinu si pohoršila i jádrová inflace, která poklesla na 1,2 %.

Polská inflace zůstane hluboko v záporu

V České republice dnes žádná data zveřejněna nebudou. Kurz koruny se tak od hladiny technického kurzového závazku (27,02 CZK/EUR) zřejmě neodpoutá. V Polsku bude publikován předběžný odhad inflace za srpen. Ta by měla stagnovat na červencových –0,9 % y/y, zatímco ve srovnání s minulým měsícem spotřebitelské ceny o 0,3 % poklesly. Hlavním důvodem by měly být sezónně nižší ceny potravin a nižší ceny pohonných hmot. Polský zlotý se stále drží na vyšších úrovních, kam ho minulý týden poslal návrh státního rozpočtu na rok 2017. Prostor pro posílení bude v nejbližších dnech pravděpodobně limitován obavami ze snížení ratingu agenturou Moody’s, která by případnou revizi oznámila 9. září. V Maďarsku budou zveřejněny červencové ceny průmyslových výrobců, které se stejně jako v České republice nacházejí hluboko v záporném teritoriu.

skoleni_29_6

Kurz koruny vůči euru zůstal v úterý ve srovnání s přechozím obchodním dnem beze změny na úrovni 27,02 CZK/EUR. Podobně se vedlo i polskému zlotému, který se držel kolem hladiny 3,34 PLN/EUR. V závěru dne však oslabil o 0,4 % na 4,36 PLN/EUR.  Maďarský forint ztrácel i navzdory dalšímu vylepšení situace na trhu práce (pokles nezaměstnanosti na 5 %). Za celý den si odepsal 0,4 %, když oslabil na 309,8 HUF/EUR.

V Polsku byl včera zveřejněn zpřesněný odhad HDP za Q2 16. Růst byl potvrzen na úrovni 3,1 % y/y and 0,9 % q/q. Pokud jde o strukturu HDP, slušně rostla spotřeba domácností (3,3 % y/y), naopak investice propadly ještě více než v prvním čtvrtletí (-4,9 % y/y). Lépe si naopak vedly čisté exporty. Za celý letošní rok by si polská ekonomika měla polepšit o 3,1 %.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).