Hlavní navigace

Private Investors - teorie a praxe pojištění investic v ČR

Investice do cenných papírů jsou v České republice pojištěny obdobně jako bankovní vklady. Dojde-li k úpadku obchodníka s cennými papíry, vyplatí Garanční fond investorovi náhradu škody. Tolik teorie, praxe je ale zcela jiná. Dobře si rozmyslete, kdo vám nákup cenných papírů zprostředkuje!

Petr Bukač

2. 9. 2003 0:00 | akcie
| 1
Doba čtení: 6 minut

Kolik sebere stát zaměstnanci za hodinu?

Mzdové náklady v zemích Evropské unie jsou vysoké. Občané těchto států totiž jsou velmi kvalifikovanou pracovní silou. Znají svou cenu a některé práce, nebýt cizinců, nemá za daný plat ani kdo dělat. Kolik zaměstnanci dostanou a kolik jim sebere stát?

Petr Gola

1. 9. 2003 0:00 | daň z příjmů
| 7
Doba čtení: 3 minuty

Stavební spoření méně výhodné

Zatímco školákům vyjdou v nejbližší době stavební spořitelny maximálně vstříc, běžní střádalové budou zřejmě biti. Od dnešního dne některé stavební spořitelny mění své podmínky. A nečekejte změny k lepšímu - jedno oko nezůstane suché.

Martin Hrdý

1. 9. 2003 0:00 | stavební spoření
| 1
Doba čtení: 2 minuty

Bez práce koláče?

Patříte mezi skupinu obyvatel, které hrozí nezaměstnanost? Počet nezaměstnaných pravidelně narůstá a nezdá se, že by se měl tento trend v brzké době otočit. Mojžíš vyvedl Izraelity z Egypta přes Rudé moře. Jak vyvede naše vláda nezaměstnané z úřadů práce?

Martin Hrdý

29. 8. 2003 0:00 | mzda a plat
| 2
Doba čtení: 3 minuty

Jak zákon káže

Dostat se do potíží se zákonem není žádná potíž. Obzvláště, když „postižený“ o zákonu neví, nezná ho nebo ho jen opomněl. „Neznalost zákona neomlouvá,“ je klauzule, proti níž vám pomůžeme se bránit. A navíc – některé zákony je dobré znát i ze zištných důvodů.

Petr Zámečník

28. 8. 2003 0:00 | daň z příjmů
Doba čtení: 2 minuty

B.I.G. Expert: České tituly očima analytika

Začněme dnes titulem Ispat Nová Huť, který je považován za jeden z nejlevnějších cenných papírů v Česku. Už v září může být v centru pozornosti všech drobných akcionářů. Kvůli zrušení registrace se bude rozhodovat o ceně povinného odkupu.

Petr Ševčík

28. 8. 2003 0:00 | akcie
Doba čtení: 3 minuty

Směnka v běžném životě - výhody i rizika

Směnky lze výhodně použít pro zajištění závazků. Jsou využívány stále více a znovu se s nimi setkávají i běžní občané. Nesprávné vyhotovení směnky ale může způsobit její neplatnost a neuvážený podpis směnky a nedůsledná obrana proti jejímu vymáhání vážné potíže!

Petr Bukač

27. 8. 2003 0:00 | spotřebitel
Doba čtení: 4 minuty

Produktivita práce a mzdy v EU

Práce je u nás méně placená než v Evropě, protože jsme málo produktivní. Existuje ale spojitost mezi vývojem mezd a produktivitou práce v zemích Evropské unie, či nikoliv? Jaké jsou rozdíly v produktivitě práce mezi členskými zeměmi? A jak lze produktivitu práce měřit?

Petr Gola

26. 8. 2003 0:00 | daň z příjmů
| 5
Doba čtení: 3 minuty

Desetník: léto plné rekordů

Řeklo by se okurková sezóna a přitom se v posledních dnech přepisuje jeden rekord za druhým. Tento způsob léta zdá se být poněkud "extrémním". Teploty, jackpoty, zisky bank, spotřeba domácností, chuť odborů stávkovat... člověk se zkrátka nestačí divit.

Ján Simkanič

25. 8. 2003 0:00 | spotřebitel
Doba čtení: 4 minuty

Stavební spoření na vlastní kůži

Stavební spořitelny umějí slibovat modré z nebe. Ale člověk se při výběru neřídí jen obecnými podmínkami, důležitější často bývá zkušenost jiných klientů. Přinášíme vám postřehy člověka, který klientský servis několika spořitelen poznal na vlastní kůži.

Vladimír Kutálek

22. 8. 2003 0:00 | stavební spoření
Doba čtení: 6 minut

Kolik peněz za korunu?

Chcete vědět, jaký je právě kurz eura, dolaru nebo norské koruny? Zajímá vás, kolik jenů, švýcarských franků nebo slovenských korun dostanete za sto českých korun? A ve které bance vyměníte devizy nebo valuty nejvýhodnějším kurzem? Není nic snazšího než najít odpověď na Měšci.

Ján Simkanič

21. 8. 2003 0:00 | platební účty
| 8
Doba čtení: 2 minuty

B.I.G. Expert - akcie: Nejlepší dlouhodobé odhady

Podívejme se na úspěšnost krátkodobých odhadů jednotlivých expertů za druhé čtvrtletí 2003 a dlouhodobých odhadů za čtvrté čtvrtletí 2002. Také uvádíme souhrnné vyhodnocení všech dlouhodobých odhadů za celý rok 2002.

Markéta Höfferová

21. 8. 2003 0:00 | akcie
Doba čtení: 3 minuty

Katastr nemovitostí - jak, co a za kolik

Vědět, kde je katastr nemovitostí a jaké má lhůty a možnosti, je jedním z předpokladů rychlého vyřízení nejen hypotečního úvěru. Jaké informace katastr nemovitostí shromažďuje, jak a za kolik je můžete měnit a co vše k tomu potřebujete za doklady?

Daniela Nováková

20. 8. 2003 0:00 | hypotéky
| 1
Doba čtení: 4 minuty

Sociální rozmazlování v Evropské unii

Evropou dnes hýbou davy sytých. Všichni chtějí ještě větší jistoty, záruky a hlavně více peněz. Běda, když se některý mocný stát snaží sociální vymoženosti omezit. Stávkuje se přitom za zachování komfortu, o němž se většině obyvatel planety Země ani nesní.

Petr Gola

19. 8. 2003 0:00 | sociální dávky
| 4
Doba čtení: 2 minuty

Exekuce - spása, či pohroma běžného občana?

Když se řekne "exekuce", většina lidí si tento pojem v těchto dnech spojí s vymáháním dluhů Komerční banky a dalších dvou firem po firmách majitele cestovní kanceláře Fischer. Co je exekuce, kdo je exekutor, jak exekuce probíhá a jak se s ní může setkat běžný občan?

Petr Bukač

18. 8. 2003 0:00 | platební účty
Doba čtení: 3 minuty

Union pojišťovna v nucené správě!

Po dlouhé době se opět dostala jedna z pojišťoven do finančních potíží. Ačkoliv na tom může být sebehůře, peníze klientů by údajně neměly být ohroženy. Union pojišťovna je součástí skupiny Union Group, která se v poslední době proslavila krachem Union banky.

Mirek Horáček

15. 8. 2003 0:00 | životní pojištění
| 2
Doba čtení: 2 minuty

Co vlastně nabízejí banky?

Orientovat se v nabídce bank, stavební spořitelen, pojišťoven, penzijních fondů nebo leasingových společností není žádná legrace. Zjistit přesné a konkrétní informace je často nad lidské síly. Naštěstí existuje způsob, jak si usnadnit cestu.

Ján Simkanič

14. 8. 2003 0:00 | spotřebitel
Doba čtení: 3 minuty

B.I.G. Expert - akcie: Český trh hledá svůj směr

Český akciový trh v současnosti při prázdninové obchodní aktivitě hledá svůj další směr. V posledním týdnu kursy akcií střídají mírné růsty s mírnými poklesy, i přesto, že koncem července byly zveřejněné vesměs velmi dobré hospodářské výsledky nejvýznamnějších společností pražské burzy.

Markéta Höfferová

14. 8. 2003 0:00 | akcie
Doba čtení: 3 minuty

Podpojištění je jako časovaná bomba

Máte pojištěnou domácnost a myslíte si, že jste díky tomu dostatečně chráněni proti všem rizikům? I v takovém případě však můžete dostat méně, než čekáte. Může se totiž stát, že vám plány zkříží podpojištění.

Ján Simkanič

13. 8. 2003 0:00 | pojištění majetku
Doba čtení: 5 minut

Jak uživit důchodce v Evropské unii?

Jak vyladit penzijní systémy tak, aby jejich zátěž unesly státní rozpočty a uspokojily jejich příjemce? V kolika letech zvolit odchod do důchodu? Může současná generace žít na úkor svých dětí? To jsou otázky, jejichž odpověď musí rychle najít vlády většiny zemí Evropské unie.

Petr Gola

12. 8. 2003 0:00 | důchody
| 4
Doba čtení: 2 minuty

Desetník: Reformujte, ale mě vynechte!

Reforma veřejných financí byla úspěšně přijata, a ministerstva se již začínají cukat. Mnohá by chtěla víc, než jim Sobotka nabízí. V uplynulé dekádě banky horentně oznamovaly své úspěchy ve tvorbě zisku a Dominik Hašek bude chytat levněji.

Petr Zámečník

11. 8. 2003 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Uživí se civilkáři?

Odmítne-li muž vojenskou službu, stane se civilkářem. Civilkář vykonává pomocné práce v nemocnicích, ústavech sociální péče a jiných všeobecně prospěšných organizací téměř zadarmo. Má šanci přežít bez pomoci, nebo se musí spolehnout na finanční výpomoc rodiny?

Daniela Nováková

8. 8. 2003 0:00 | sociální dávky
Doba čtení: 4 minuty

Počítejte s námi

Spočítat si čistou mzdu, výnos stavebního spoření, výši splátkek úvěrů či zjistit, zda má nárok na přídavky na děti, zvládne sám jen člověk "z oboru". S Měšcem to zvládne každý! Na zodpovězení otázky typu "Kolik měsíčně zaplatíte za miliónovou hypotéku" už nemusíte do banky.

Petr Zámečník

7. 8. 2003 0:00 | spotřebitel
| 5
Doba čtení: 2 minuty

B.I.G. Expert: Banky ohlásily zisky

Navzdory skeptickým hlasům z poloviny června, kdy pražskou burzu zasáhla vlna výprodejů, se akciím o prázdninách dařilo poměrně dobře. V minulém týdnu jsme navíc byli svědky ohlašování hospodářských výsledků nejvýznamnějších akciových titulů.

Roman Skalický

7. 8. 2003 0:00 | akcie
Doba čtení: 3 minuty

Konec podvodů v Čechách?

Mezi oblíbené trestné činy v České republice patří zajisté pojistné podvody. Pojistný podvod je zpravidla jednoduchý a obvykle se na něj nepřijde. Patří již k dobré vizitce některých českých bohatýrů vyprávět, jak snadno lze zdarma opravit auto. To by se ale mělo brzy změnit.

Mirek Horáček

6. 8. 2003 0:00 | havarijní pojištění
| 8
Doba čtení: 2 minuty

Jak získat rychleji úvěr ze stavebního spoření

Potřebujete úvěr ze stavebního spoření co nejrychleji? Hodně záleží na stavební spořitelně, protože jejich podmínky se mezi sebou zásadně liší. Ale hodně také můžete ovlivnit vy sami. A to v případě, že víte, co je to "hodnotící číslo".

Ján Simkanič

5. 8. 2003 0:00 | stavební spoření
| 5
Doba čtení: 3 minuty

Lidé v Evropské unii chtějí samostatně podnikat

Kdo z nás by nechtěl být sám sobě pánem? Komu z nás nelezou někdy příkazy vedoucích v práci na nervy? Pojďme podnikat! Je to ale opravdu takový med? Jak ukazují poslední statistická šetření v členských zemích Evropské unii, samostatně podnikat začíná čím dál více lidí.

Petr Gola

4. 8. 2003 0:00 | daň z příjmů
| 4
Doba čtení: 2 minuty

Prázdniny v bankách

Prázdniny jsou nejen příležitostí k vyčerpání dovolených, ale také k rozličným prázdninovým nabídkám. Přestože čas letních prázdnin se sklání do druhé poloviny, nabídky bank jsou stále aktuální a především lákavé. Proč jich tedy nevyužít?

Marek Betka

1. 8. 2003 0:00 | platební účty
| 2
Doba čtení: 3 minuty

Klamavá reklama?

Banky, stavební spořitelny a další finanční instituce využívají k šíření informací mimo jiné i své internetové stránky. Když přestane web aktualizovat, podává nepravdivé informace. Dopouští se tím instituce klamavé reklamy nebo "jen" mate své zákazníky?

Redakce

1. 8. 2003 0:00 | stavební spoření
| 6
Doba čtení: 1 minuta

Která banka je nejlepší?

Na často kladenou otázku "Která banka je nejlepší?" neexistuje jednoznačná odpověď - každý jsme jiný a každému vyhovují jiné služby a jiný přístup. A proto jsme pro vás připravili "Žebříčky", které pomohou s výběrem produktů "na míru".

Petr Zámečník

31. 7. 2003 0:00 | platební účty
Doba čtení: 2 minuty

B.I.G. Expert: Domácí trh vhodný k investici

Od předchozího propadu se pražská burza během druhé poloviny července již dostatečně zkonsolidovala a pozornost investorů se nyní upírá zejména k dlouho očekávaným firemním výsledkům valné většiny domácích blue-chips. Týká se to zejména akcií společnosti ČEZ.

Petr Šveda

31. 7. 2003 0:00 | akcie
Doba čtení: 3 minuty