Hlavní navigace

9 otázek k daním, na které potřebujete znát odpověď

20. 2. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Změny v daních jsou konstantní jistotou. Které se týkají letošního daňového přiznání, co už neplatí a s čím počítat až příští rok?

Nic není jisté, jen změna. O českých daních to v poslední době platí dvojnásob. Podívejme se na to, které změny už přestaly platit, které jsou aktuální a co bude platné až příští rok?

Platí stále povodňová daň?

Povodňová daň už neplatí. V minulém roce snižovala slevu na poplatníka každý měsíc o 100 Kč a bylo možné si odečíst z daně za rok pouze částku 23 640 Kč. V letošním daňovém přiznání už ale opět vpisujte do kolonky „sleva na poplatníka“ částku 24 840 Kč. 

V jaké výši je daňová sleva na dítě?

Do daňového přiznání s příjmy za rok 2012, které musíte podat nejpozději do začátku dubna, uvádějte slevu na dítě ve výši 13 404 Kč, tedy 1117 Kč měsíčně. Oproti minulému roku se sleva na dítě zvýšila z částky 11 604 Kč. Čtěte také: Ministerstvo plánuje novou daňovou slevu. Komu pomůže?

Co je daňový bonus, kdo má na něj nárok a jak je veliký?

Když poplatník vyplňuje daňové přiznání, může se stát, že mu vyjde daň jako záporné číslo. Tu ale do přiznání uvést skoro nikdy nemůže a tak musí zapsat hodnotu nula. 

Zápornou daň může poplatník získat pouze v případě, že si uplatňuje daňovou slevu na vyživované dítě. Pokud kvůli tomuto daňovému zvýhodnění při výpočtu daně překročíte nulu do záporu, dostanete tuto částku vyplacenou od státu zpět jako daňový bonus.

Letos se zvýšila maximální částka, kterou lze odečíst jako daňový bonus, na 60 300 Kč. 

Kolik zaplatím, když odevzdám pozdě přiznání?

Dříve platilo, že pokud odevzdáte daňové přiznání po termínu a nestihnete to ani v 5denní lhůtě, kterou vám po řádném termínu dal daňový řád, zaplatíte 500 Kč. Pokuta se počítá jako 0,05 % z daňové povinnosti za každý den z prodlení (max. 5 % daňové povinnosti nebo 300 tis. Kč), minimální částka ale byla nastavena právě na 500 Kč. 

Nově od 1. ledna 2013 platí, že pokud daňové přiznání odevzdáte pozdě, ale pokuta nedosáhne částky 200 Kč, nebudete ji muset správci daně platit. Povinnost jí uhradit naopak bude stále platit pro ty, kteří daňové přiznání nepodají ani dodatečně, tedy po výzvě z finančního úřadu. Čtěte více: Pozdě podané přiznání k dani z nemovitostí? Pokutě se od letoška vyhne více lidí

Nechcete nechávat daňové přiznání na poslední chvíli? S našimi daňovými formuláři to zvládnete hned.

Od kdy se stresovat se solidární přirážkou?

Daňový balíček kromě jiného zavedl také progresivní daň pro všechny, jejichž měsíční příjmy jsou vyšší než 100 tis. Kč, přesněji pobírají měsíčně více, než 4násobek průměrné mzdy (103 536 Kč). Přirážka se aplikuje na příjmy dosažené od počátku letošního roku. Poplatníci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost se jí tedy budou zabývat až v daňovém přiznání, které budou vyplňovat příští rok. 

U zaměstnanců je ale situace jiná. Pro poplatníky s příjmy ze závislé činnosti bude solidární zvýšení daně zohledněno již při výpočtu zálohy, a to na základě ustanovení § 38ha ZDP, vysvětluje Ministerstvo financí ČR na svém webu. Solidární zvýšení daně bude činit 7 % z kladného rozdílu mezi příjmy zahrnovanými do základu pro výpočet zálohy a zmíněným 4násobkem průměrné mzdy. 

Mohu si letos uplatnit paušál i slevu na dítě a manželku?

V letošním daňovém přiznání si ještě OSVČ mohou uplatnit výdajové paušály bez omezení. V příštím roce, až se budete přiznávat k dani z příjmů za letošní rok 2013, už ale bude platit, že nebudete moci uplatnit současně výdajový paušál a zároveň slevu na vyživované dítě nebo slevu na vyživovanou manželku/manžela. Paušály ve výši 30 a 40 % také nebude možné uplatnit, pokud obrat přesáhne částku 2 mil. Kč. 

Kam poslat daň?

Od 1. ledna, kdy došlo ke změnám ve státní správě, musí poplatníci posílat daně na nová čísla účtů. Jejich výběrem je pověřeno místo původních 199 finančních úřadů nově pouze 14 krajských finančních úřadů. 

Může si pracující důchodce odečíst slevu na poplatníka?

Omezení pro uplatňování slevy na poplatníka pro pracující důchodce opět platí pro příjmy za rok 2013 (do roku 2015). Důchodci, kteří vykonávají samostatnou výdělečnou činnost tedy budou řešit dilema uplatnění daňové slevy až příští rok. Ti, kteří jsou ale v zaměstnaneckém poměru, musí rozmýšlet rychle. Sleva totiž ovlivňuje už výši měsíční zálohy na daň, kterou budou odvádět již během letoška, přičemž rozdíl činí za měsíc 2070 Kč. Podrobnosti si přečtěte v článku O co si koledují důchodci, kteří pozastavili penzi jen kvůli daňové slevě?

Kdy začne platit daňová reforma?

Nad poplatníky kromě výše zmíněných novinek visí ještě změny v důsledku daňové reformy. Datum startu ale zatím není 100% jisté. Ačkoli reforma byla schválena v roce 2011, její účinnost se odložila až na rok 2015. Ministr financí Miroslav Kalousek by ale chtěl start popohnat tak, aby změny platily již pro rok 2014. 

Jen připomínáme, že návrh má především zrušit koncept superhrubé mzdy a zvýšit sazbu daně z příjmů fyzických osob z 15 na 19 %. 

Reforma také počítá se sjednocením všech sazeb pojistného na 6,5 %. V případě OSVČ by se pojistné nově počítalo z dvojnásobku současného vyměřovacího základu – tedy z daňového základu.

Poplatníci s měsíčními příjmy přesahujícími 4násobek průměrné mzdy by také neměli nárok na uplatnění slevy na poplatníka.

Limit pro maximální odpočet daru by se měl zvýšit z 10 na 15 % daňového základu u fyzických osob a z 20 na 30 tisíc korun ročně by měl stoupnout také limit pro příležitostné příjmy.

Účto_tip_změny21

Prodloužit by se měla také lhůta pro osvobození příjmů fyzických osob z prodeje cenných papírů ze současných 6 měsíců na 3 roky. Výjimka by měla platit pro prodej do částky 100 tis. Kč. Více si přečtěte v článku Daňová reforma v kostce

Ačkoli záměr ministra financí je uspíšit start daňové reformy na rok 2014, vzhledem k nejisté politické situaci, blížícím se volbám i slibu Petra Nečase, že vláda nebude po dva roky daně měnit, ale zatím nelze počítat s urychlením startu reformy s jistotou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).