Hlavní navigace

6 nebezpečných manévrů začínajících investorů

21. 10. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Existují některé běžné chyby, které by měli mít začínající investoři na paměti, než začnou vybírat akcie jako Buffett nebo shortovat jako Soros. Ukážeme si šest z nich.

1. Ukvapený začátek investování

Základy investování jsou poměrně jednoduché po teoretické stránce – kupuj nízko a prodávej vysoko. V realitě však musíme vědět, co pojmy „nízko“ a „vysoko“ skutečně znamenají. Co je „vysoko“ pro prodávajícího, je považováno za (dost) „nízko“ pro kupujícího v každé transakci, takže můžeme vidět, jaké různé závěry lze vyvodit ze stejné informace. Vzhledem k relativní povaze trhu je důležité trochu studovat, než do světa investování skočíme oběma nohama.

Přinejmenším bude dobré znát základní pojmy, mezi které můžeme zařadit například účetní hodnotu, dividendový výnos, P/E a podobně. Pochopení, jak se počítají, kde jsou jejich hlavní slabiny a úrovně, na kterých se pohybovaly v průběhu času v rámci konkrétní akcie či odvětví, je také důležité. Zatímco se učíme, je vždy dobré začít s pomocí virtuálních peněz na vybraných simulátorech. S největší pravděpodobností zjistíme, že je trh mnohem složitější, než může pár poměrů číselně vyjádřit, ale jejich učením a testováním na demo účtu můžeme dojít k daleko hlubší úrovni našeho studia, která nás posune zase o kousek dále.

2. Hraní si se spekulativními levnými akciemi

Na první pohled se zdají být spekulativní levné akcie (dále jen penny stocks = tržní cena zpravidla 1 USD a méně) skvělou volbou. S například 100 USD můžeme získat mnohem více penny stocks než u akcií, které stojí 50 USD. Navíc máme mnohem větší růstový potenciál v případě, že se cena penny stocks zvedne o 1 USD. Bohužel to, co penny stocks nabízí v rámci velikosti pozice a potenciální ziskovosti, musí být poměřeno vůči volatilitě, které čelí. Penny stocks jsou takto nazvané z určitého důvodu – jedná se o nekvalitní společnosti, které nemusí dopadnout dobře. Navíc ztráta 0,50 USD v absolutním vyjádření na penny stocks může znamenat téměř 100% ztrátu při převedení do vyjádření relativního.

Penny stocks jsou také mimořádně zranitelné na manipulaci s nimi a nedostatečnou likviditu. Získání solidních informací o penny stocks může být problematické, což neusnadňuje rozhodnutí začínajícího investora. Celkově lze konstatovat, že bychom měli přemýšlet o akciích v procentech a ne v celých dolarových hodnotách. Raději bychom měli preferovat vlastnění kvalitních akcií po delší dobu, než se snažit vydělat rychlé peníze z nekvalitních společností (s výjimkou profesionálů může být většina výnosů z penny stocks spojena především se štěstím).

3. Jít all-in s jednou investicí

Investování 100 % našeho kapitálu do konkrétní investice (například akcie, komoditní futures, forex či dluhopisy) obvykle není dobrým manévrem. Jakákoliv společnost, a to i ta nejlepší, může mít různé problémy a následně můžeme vidět dramatický pokles svých akcií. Mnohem větší růstový potenciál sice máme při rozhodnutí, že zahodíme vhodnou diverzifikaci portfolia jako takovou, ale zároveň díky tomu poneseme na svých bedrech mnohem více rizika. Jako začínající investoři bychom měli mít v našem portfoliu alespoň pár investičních instrumentů. Díky tomuto přístupu jsou získávané poznatky o kapitálových trzích méně nákladné při potenciálních problémech, ale stále jsou cenné, protože se z nich můžeme průběžně učit.

4. Použití pákového efektu

Použití pákového efektu představuje situaci, kdy si půjčíme peníze na nákup více akcií, než bychom si mohli za normálních okolností dovolit, což znamená, že si zvyšujeme potenciál zisku a také ztráty z dané investice. Ukažme si to na příkladu. Máme 100 USD a půjčíme si 50 USD, abychom si koupili akcii, která stojí 150 USD. Pokud cena akcie vzroste o 10 %, vyděláme 15 USD či 15 % z našeho vlastního kapitálu. Pokud cena akcie naopak klesne o 10 %, proděláme 15 USD či 15 % z našeho vlastního kapitálu.

Ještě důležitější je, pokud by cena akcie vzrostla o 50 %, protože vyděláme 75 % z vlastního kapitálu. Pokud by však akcie naopak klesla o 50 %, ztratíme všechny půjčené peníze, které samozřejmě i tak musíme někdy vrátit, a ještě něco navíc ze svého. Proděláme tudíž 75 % z vlastního kapitálu. Naučit se ovládat náš vlastní kapitál přichází s praxí, a dokud se to investor nenaučí, je lepší pákový efekt používat v malých dávkách (pokud tedy vůbec).

5. Investování peněz, které si nemůžeme dovolit ztratit

Studie prokázaly, že peníze dané na trhy najednou ve velkém, a to spíše než postupně, mají lepší celkový výnos, ale to neznamená, že bychom měli investovat všechny naše peníze najednou. Investování je dlouhodobá záležitost a zůstat v tomto byznysu vyžaduje peníze v záloze pro případ mimořádných událostí či nových investičních příležitostí. Samozřejmě hotovostní peníze nenesou víceméně žádný výnos, ale mít je všechny zainvestované představuje riziko, které by si ani profesionální investoři nedovolili podstoupit.

6. Honba za novinkami

Ať už se snažíme uhádnout, která bude další top akcie, rychlé investování do „horkých“ akciových tipů nebo investice ve stylu all-in na základě fám o významných očekávaných ziscích jsou nevhodným manévrem pro začínající investory. Pamatujme, že soutěžíme s profesionálními firmami, které získají informace vteřinu poté, kdy se stanou veřejnými, a navíc také vědí, jak mají tyto informace správně a rychle analyzovat.

Nejlepším scénářem je, že budeme mít štěstí a budeme tak činit opakovaně, dokud nás štěstí neopustí. Nejhorší scénářem je, že uvízneme v opožděném investování (nebo na základě fám) znovu a znovu, než z tohoto světa investování odejdeme. Spíše než následování fám je lepší prvně investovat do společností, kterým rozumíme a máme s nimi osobní zkušenost.

skoleni_29_6

Ponaučení?

Pamatujme, že když nakupujeme akcie, soupeříme s velkými podílovými fondy a institucionálními investory, kteří toto nejen dělají na plný úvazek, ale také mají daleko více zdrojů a informací, než kolik má průměrná osoba. Když začínáme investovat, je nejlepší začít v malém a podstupovat rizika s penězi, které jsme připraveni úplně ztratit, protože trh může být nemilosrdný k začátečnickým chybám. Jak se budeme postupně stávat více zběhlými v tomto světě, budeme si moci dovolit průběžně činit větší investiční rozhodnutí a podstupovat vyšší rizika, protože již budeme mít potřebné znalosti a zkušenosti.

Volná inspirace podle originálu od Andrewa Beattieho.

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).