Hlavní navigace

500 korun denně pro OSVČ i v květnu, navrhne Schillerová

17. 4. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Finanční podpora pro živnostníky se pravděpodobně prodlouží. Ministryně Alena Schillerová chce, aby po 30. dubnu OSVČ dále dostávali 500 Kč denně. V pondělí předloží vládě návrh zákona, který by to umožnil.

Kompenzační bonus ve výši 25 000 Kč je nastavený od 12. března do 30. dubna. Podle ministryně financí Aleny Schillerové je ale jasné, že řada podnikatelů bude mít i přes postupné uvolňování vládních opatření i v dalších měsících ztíženou, nebo přímo zakázanou možnost podnikat. 

V pondělí proto na vládě předložím další zákon na kompenzační bonus, bude nastaven na 500 Kč denně, řekla Schillerová s tím, že návrh bude počítat s prodloužením bonusu do 8. června.

O bonus si podnikatelé budou muset znovu požádat, přestože se ucházeli o už schválených 25 000 Kč. Jak o tento bonus žádat, jsme vysvětlili v článku Žádost a formulář pro OSVČ na příspěvek 25 000 Kč.

Podle Schillerové je nyní schváleno téměř 80 % zaslaných žádostí o bonus, tedy přibližně 150 tisíc. Většina z nich, zhruba 60 %, jich přichází e-mailem.

Ministerstvo zatím zadalo platební příkazy k předvedení peněz na účty žadatelů v hodnotě 1,9 miliardy Kč. Tyto peníze už jsou na cestě a téměř 77 000 žadatelů je podle Schillerové může čekat v pondělí na svých účtech. Další peníze ministerstvo vyplatí v pondělí, kdy vyplacená suma dosáhne celkem zhruba 3,5 miliardy Kč. Většina žadatelů podle Schillerové žádá o bonus v plné výši, tedy o 25 000 Kč. Mezi zasláním žádosti a odesláním peněz jsou podle ní asi 2 dny. Tedy v případě, že žádost neobsahuje chyby.

Nejčastější chyby v žádostech

Mezi ty nejčastější, které živnostníci v žádostech dělají, patři nedostatečná identifikace. Tedy chybějící DIČ nebo rodné číslo, dále také podpis. Dochází také k situacím, kdy žadatel podá žádostí vícekrát: například poštou a zároveň elektronicky.

„Žádosti jsou zasílány i na podatelny, které nejsou místně příslušné žadateli. Pak se lhůta vyřízení prodlužuje, protože si je musíme mezi sebou přeposílat, uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

V některých žádostech pak chybí číslo účtu, případně žádostí chodí v chybném formátu. Richterová doporučuje, aby OSVČ žádosti podávali ve formátu PDF nebo dalších grafických formátech.

Tip do článku - účto fakturace duben

Sněmovna schválila první pomoc pro živnostníky 7. dubna. Kdo má na podporu nárok a za jakých podmínek, jsme psali v článku Až 25 000 Kč pro OSVČ. Projděte si přesná pravidla a podmínky.

Stát osobám samostatně výdělečně činným odpustil také platby na zdravotní a sociální pojištění, a to od března do srpna 2020. OSVČ si také mohou mimořádně žádat o ošetřovné, a to po celou dobu zavřených škol. O speciální příspěvek si mohou žádat rodiče, kteří pečují o dítě do 13 let. Jak žádat o ošetřovné, jsme popsali v tomto článku.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).