Hlavní navigace

5 akciových investic, které vydělaly více jak 150 %

5. 8. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Podívejme se na nejlepší akciové investice, které vám mohly v posledních 5 letech přinést výnosy z „říše snů“. Napovíme vám také sektory, na které se zaměřit.

Jistota desetinásobku,  tvrdil nám ohledně zisků jeden podvodník, kterému se podařilo přemluvit tisíce lidi k tomu, aby investovali do jeho „skvělých“ fondů během období kupónové privatizace. Zatímco tento podvodník utekl a vesele se sluní na Bahamách, investorům zbyly většinou jen oči pro pláč. Na druhé straně pro toho, kdo tehdy investoval sám a vybral vhodné akcie, tak „jistota desetinásobku“ skutečně mohla být realitou.

Divoká 90. léta jsou už naštěstí pryč. I přesto však ve světě existují investice, které vám mohly přinést v posledních 5 letech velmi solidní výnosy. Nejúspěšnější společnosti nám také napoví, jaké sektory hrají v současnosti prim a které vám vydělají. 

Bayer AG

Zdraví je jeden ze sektorů, který má na akciových trzích slibnou budoucnost. Je to pochopitelné – celosvětová životní úroveň populace roste s tím, že ve vyspělých zemích populace stárne. To vše zvyšuje zdravotní výdaje, které rostou výrazně více, než je cenová hladina. Nové léky jsou enormně drahé a náklady států na „bezplatné“ zdravotnictví proto značně rostou.

Z toho také těží společnost Bayer, což je obrovská farmaceutická společnost, jejíž hlavní kompetence spadají do oblasti zdravotní péče, výživy, ochrany rostlin, vývoje a výroby high-tech materiálů. Tato společnost vám mohla v posledních 5 letech vydělat krásných 189 %.

Bohužel, akcie v této době jsou předražené, neboť poměr P/E (poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii) dosahuje hodnoty 31. Investoři tak této společnosti věří a čekají od ní další růsty. Většina finančních společností, které zpracovávají akciová doporučení, i tak tuto společnost doporučují s tím, že férová cena se podle nich nachází kolem 150 euro.

UniCredit

Dalším sektorem, který vám může v následujících letech vygenerovat zajímavé výnosy, je sektor bankovnictví. Zadlužení podniků, firem, ale i vlád bude s oživením evropských ekonomik nadále růst a pokud nedojde k další hospodářské krizi, která by ukázala některé dluhy jako nesplatitelné, tak bankovní sektor čekají nadále dobré časy. Rizikem můžou být nejrůznější regulace (Basel), které chrlí Evropská unie, bankovní lobisté si však tyto regulace dostatečně ohlídají. Větším rizikem je znovupropuknutí finanční krize, které může znovu celé bankovnictví poslat ke dnu. Ukázala to například celosvětová finanční krize, kdy docházelo k záchraně evropských komerčních bank za peníze daňových poplatníků. To ale může být i investiční výhoda: zatímco ztráty vám pravděpodobně „zacálují“ daňoví poplatníci, zisky si budete moci nechat. Aneb privatizace zisků a socializace ztrát v praxi.

Finanční skupina UniCredit měla během finanční krize značné problémy. Tato banka se totiž nebála riskovat a nakupovala například i řecké dluhopisy. Výsledkem byl obrovský průšvih, jen ve 3. čtvrtletí roku 2011 vygenerovala banka ztráty ve výši 10,6 miliardy eur (273 miliardy korun), načež musela hromadně propouštět a zvyšovat rezervy, aby ztráty z Řecka a východní Evropy nějak „ustála“. Cena akcií pochopitelně propadla.

Na druhé straně však UniCredit  patří bezpochyby mezi banky, které na trzích, kde působí, patří mezi agresivnější a umí zaujmout přesnou cílenou nabídkou. U nás například UniCredit Bank výrazně inovovala svůj bankovní účet, čímž nastartovala bezpoplatkovou bankovní revoluci u běžných účtů klasických bank. Čtěte více: „U konto“ Unicredit Bank: Skoro všechno bez poplatků s jednou podmínkou

Bance se dařilo i hospodářsky, jen na našem trhu zdvojnásobila v roce 2014 zisk. P/E u této banky dosahuje hodnoty 17, čímž se řadí mezi nejpříznivější v našem srovnání, na druhé straně, zatímco výrobní společnosti dělí od zisku a ztrát i několik let, v případě komerčních bank stačí jedna hospodářská krize, aby se zisky zcela rozplynuly. Analytici vidí jako férovou cenu hodnotu kolem 6,5 – 7,0. Akcie v posledních 5 letech vydělaly 184,90 %. 

Henkel KGaA

Růst životní úrovně v posledních 20 letech umožnil stovkám milionům lidí využívat téměř všech výdobytků moderní společnosti. Jednou z věcí, která obrovsky šetří váš čas, je právě pračka. Zajímavou přednášku na téma pračky měl například známý ekonom Hans Rosling, který založil projekt Gapminder.org.

K pračce jsou však potřeba prací prostředky, jejich spotřeba proto raketově roste, stejně jako zisky společnosti Henkel, která se na ně primárně zaměřuje (vyrábí také výrobky v oblasti krásy a lepidla). Akcie jsou však také nadhodnocené, koeficient P/E zde dosahuje hodnoty 28. Společnost doplácí na obtížnou situaci v Ukrajině a Rusku, kvůli tomu jí roste zisk jen minimálně. Společnost také každým rokem zvyšuje dividendu, pro rok 2014 ji zvýšila o 7,4 % z 1,22 EUR pro preferované akcie a na 1,29 EUR u běžných akcií.

InBev

Zatímco spotřeba piva ve vyspělých zemích spíše stagnuje či mírně klesá, zcela opačná situace je na rozvojových trzích, kde raketově roste. Těží z toho také největší celosvětový výrobce piva společnost Anheuser-Busch InBev.

Společnost vede již od roku 1907 spory s českým českým pivovarem Budějovický Budvar o ochrannou známku Budweiser. Ohrožení to však pro tuto společnost téměř žádné nepředstavuje. Zisk před započtením úroků (EBITDA), daní a odpisů roste každé čtvrtletí, v letošním roce ve 2. čtvrtletí vzrostl o 4,6 % na 4,16 mld. USD, zaostal však za 8procentním očekáváním. Férová cena akcie se proto ze strany finančních společností snížila, většinou se však pohybuje nad současnou cenou 109,5 euro.

Infineon Technologies

Jedná se o německého „výrobce polovodičové techniky a systémových řešeních pro automobilový průmysl, průmyslovou elektroniku, čipové karty,  bezpečnostní systémy a také pro různé aplikace v komunikační technologii“. Společnost podle analytiků těží ze slabého eura a daří se jí postupně navyšovat solidním tempem tržby a zisk (v letech 2012 a 2013 však tržby klesaly), v tomto roce společnost očekává další růsty. Doporučení analytiků se pohybuje kolem ceny 11–12 euro. Pokud bude nadále automobilový průmysl oživovat, lze očekávat, že se této společnosti bude dařit. Polovodičové systémy také budou důmyslnější a žádanější, pokud si společnost udrží konkurenceschopnost, tak bude nejspíše nadále růst. Akcie se spíše řadí mezi konzervativnější investice, v případě 5letého růstu to však neplatí, vydělala vám celkem 161 %.

Akcie
Jméno společnosti Oblast podnikání Cena dne 04.08.2010 Cena 04.08.2015 Výnos za posledních 5 let Ukazatel P/E Doporučení férové ceny*
Bayer AG Léčiva, zdravotnický materiály 46,56 134,75 euro 189,41 % 32,07 většinou růst
UniCredit Bankovnictví 2,12     6,04 euro 184,90 % 17,4 růst, férová cena od 6,5–7 euro
Henkel KGaA Prací prostředky, krása, lepidla 39,67 110,05 euro   177,41 28,9 Nejsou k dispozici
InBev Pivovarnictví 41,79     109,5 euro     162,02     20,9 férová cena se snížila, je však stále nad současnou cenu
Infineon Technologies Automobilové polovodiče 3,84 euro 10,055 euro 161,84     23,3 kolem 11–12 euro

* doporučení zpracovávají nejrůznější finanční společnosti a banky, zdroj doporučení čerpán na Patria.cz (nejedná se o doporučení autora) 

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).