Hlavní navigace

3 investiční příležitosti, které vám můžou přinést i 20 % ročně

28. 4. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Úrokové sazby jsou nízko, výnosy na spořicích účtech či termínovaných vkladech za moc nestojí. Přesto je možné najít skutečně zajímavé investiční příležitosti.

Na začátku článku je potřeba připomenout, že zázračná bezriziková investice, která vám bude přinášet nadprůměrné výnosy, neexistuje. Zatímco stát takové investice na úkor daňových poplatníků v minulosti vytvářel – stačí si vzpomenout na garantované výkupní ceny elektrické energie z obnovitelných zdrojů či v současné době se může jednat o byznys se sociálními dávkami a ubytovnami (kde však přeci jen určité riziko legislativních změn existuje) – v případě soukromého sektoru vám nikdo vysoké výnosy garantovat nemůže.

V investicích platí velmi jednoduché pravidlo, že riziko se vždy zvyšuje s výnosem. U některých investic, například na pražské burze, bylo možné přijít během několika let i o více než 95 % finančních prostředků. Jednalo se například o akcie developerů, které tvrdě postihla hospodářská krize.

Některé investice však mají mít logický a pragmatický základ, kdy vám můžou vygenerovat stabilní výnos. Pojďme se na některé z nich podívat: 

1. (Dividendové) akcie českých bank 

České banky jsou stabilní a svým matkám přinášejí zajímavé dividendové výnosy. Ani během krize, kdy na náš trh vstoupily nové banky, se ziskovost velkých bank nijak nesnížila. To znamená, že v krátkodobém či střednědobém horizontu je velmi nereálné, že by se současná situace prudce otočila.

Českým bankovním akciím například věří globální investiční bankovní společnost Goldman Sachs, podle které vám české akcie bank můžou přinést nadprůměrné výnosy. Například akcie Komerční banky by měly podle prognózy vyrůst na 6500 Kč za akcii, v současnosti se přitom prodávají za 5388Kč, růst tak bude pětinový. Dařit se má také akciím Erste Bank, které by se měly prodávat za 800 Kč, v době publikace článku se prodávaly za 707 Kč. 

Akcie Erste Bank zaznamenaly na pražské burze výrazný růst
Trhy.měšec.cz

Akcie Erste Bank zaznamenaly na pražské burze výrazný růst

Domácí analytici jsou však k českým bankovním akciím podstatně střízlivější a predikci Goldmanů vidí jako příliš optimistickou. 

Důvodem zájmu o Komerční banku můžou být také atraktivní dividendové výnosy, které vysoce překonávají výnosy nejen na spořicích účtech, ale také na termínovaných vkladech. Například Komerční banka se rozhodla vyplatit dividendu 310 Kč, což při současné hodnotě akcie znamená přibližně 5,7procentní výnos, akcie se vám však zdaní o daň z dividend. Dařit se také nejspíše bude Erste Bank, která se dostala z nejhoršího, česká poslušná dcera (Česká spořitelna) pro ni představuje vítaný zdroj příjmů.

2. Nemovitosti či zemědělská půda

Nemovitosti v současné době, kdy je možné hypotéku získat i pod 2 %, představují investici, která vám do dalších let může vygenerovat zajímavé výnosy. Důvodem je oživování ekonomiky, ale také rekordní poptávka, která je hnána jak doma, tak i ze zahraničí (především v Praze).

Na nemovitosti se však nelze dívat jako na jeden velký celek, je nutné pečlivě analyzovat potenciál každé lokality, kde si nemovitost kupujete. Pokud si nemovitost kupujete ve městě, které se vylidňuje, je v něm vysoká nezaměstnanost a nízké mzdy, sociální skladba obyvatel také nenahrává, že by mohlo dojít ke zlepšení, pak je jasné, že zde ceny nemovitostí s velkou pravděpodobností neporostou. Spíše zde vzniknou ghetta jako v následující fotogalerii:

Atraktivní například můžou být města či obce, kde dochází k růstu populace kvůli pracovním příležitostem. Někteří investoři také praktikují strategii, že si od developerů nakupují nemovitosti 1+kk či 2+kk v dobách zahájení prodejů (stále se nezačaly ani stavět), drží je do dostavění a poté se ziskem prodávají. Zde však budete také muset počítat s rizikem, že developer nemovitost nedostaví a zkrachuje. Čtěte více: Ze snu o bydlení se snadno stane podvod

U zemědělské půdy to budete mít na jedné straně jednoduší – cena roste, za nejkvalitnější zemědělskou půdu si budete muset připlatit, je však nutné se o tuto oblast aktivně zajímat, neboť rozdíly mezi kvalitní zemědělskou půdou můžou být velké.

Zatímco u jiných investic se můžeme obávat, že bublina splaskne a ceny půjdou dolů, u zemědělské půdy to v dalších letech v České republice vůbec platit nemusí. Důvod je především ten, že cena české půdy je stále značně podhodnocena oproti zemědělské půdě v jiných zemích (což v případě cen bytů tolik neplatí). Kromě toho je jí stále méně – zabírají ji nejčastěji průmyslové haly. Česká republika se také může stát jedním z hlavních logistických center s tím, že zde bude spojnice mezi západní a východní Evropou a zboží se také bude hromadně dodávat do Německa. K tomu bude ale nutné vystavět v následujících letech další infrastrukturu, což také bude zvyšovat cenu půdy.

Navíc cena zemědělské půdy výrazně v posledních letech vzrostla a nejkvalitnější zemědělskou půdu už budete hledat jen obtížně. Například podle údajů společnosti Farmy.cz došlo v minulém roce k průměrnému růstu ceny půdy o 12,5 % na přibližně 140 000 korun za hektar s tím, že od roku 2004 se cena zdvojnásobila. V jiných zemích však může být zemědělské půdy dost, například v Polsku, Rumunsku či Srbsku. Kvalitní a poměrně levnou půdu má také Ukrajina, bohužel zdejší prostředí je pro zahraniční investory katastrofální a nová vláda to změnila jen minimálně.

3. Termínovaný vklad v ruských rublech 

V článku Termínované vklady můžou přinést i 8 % ročně jsme uvedli zajímavou možnost, která vám mohla přinést slušný výnos – termínovaný vklad u Evropskou-ruské banky.

V dobách publikace jsme upozorňovali na měnové riziko, autor však rublu věřil, neboť neočekával, že dojde k dalším propadům cen ropy. Rubl od té doby posiloval, což znamenalo, že jen rubl vám tak reálně mohl přinést velmi zajímavý výnos a ještě se můžete těšit na výnos úrokový. Pokud zde vložíte peníze na jeden rok, pak získáte ještě vyšší výnos, který dosahuje 10 %.

Vyplatí se formou termínovaného vkladu spekulovat na další posilování rublu? Je potřeba vzít na vědomí, že ruská ekonomika, respektive především export, je životně závislý na cenách ropy. V současnosti se ropa pohybuje kolem 65 dolarů, což je výrazně více než v minulých měsících, ale stále to není pro ruskou ekonomiku ideální stav.

FIN21

Existuje zde tedy spousta proměnných, které můžou hrát vliv na vývoj ruského rublu. Důležitý bude i konflikt na Ukrajině. Pokud dojde k jeho eskalaci, může Evropská unie společně se Spojenými státy přikročit k dalšímu kolu sankcí vůči Rusku, které budou výrazně tvrdší, což se může velmi negativně projevit na ruské ekonomice a ruský rubl poté nejspíše zaznamená další pád. Kritické pro ruskou ekonomiku může být například vykopnutí ze systému SWIFT, ke kterému nejspíše bude tlačit USA. Pokud si tedy myslíte, že dohoda v Minsku se porušovat nebude, ceny ropy budou růst a ruská centrální banka bude vést střídmou měnovou politiku, pak investice do termínovaných vkladů v ruských rublech vám může přinést nadprůměrný výnos.

Jak je tedy jasné, jedná se ze všech jmenovaných investic o tu nejrizikovější, na druhé straně, pokud ruský rubl bude stabilní, výnos 10 % na jeden rok na termínovaném vkladu rozhodně není k zahození. 

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).