Hlavní navigace

17. listopad v Řecku: oslavy nebo nepokoje?

16. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnes se bude hlasovat o důvěře krizové vlády. Průzkumy ukazují podporu Řeků. Otázkou je, zda přetrvá po zavedení úsporných opatření.

Dnes kolem 14:00 by mělo v Řecku začít hlasování o důvěře krizové vlády Lucase Papandemose. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že Papandemos má podporu 3 ze 4 Řeků. Otázkou zůstává, jestli tato skutečnost přetrvá, protože nový premiér bude muset implementovat zvyšování daní a rozpočtové škrty, aby zemi zajistil nové půjčky a odvrátil tak neřízený bankrot.

Řecko akutně potřebuje 8 miliard euro, aby splatilo své závazky vůči věřitelům již příští měsíc. Na počátku roku 2012 bude země potřebovat 80 miliard euro, které použije z posledního balíčku schváleného EU ve výši 130 miliard euro.

Ve čtvrtek, kdy je v ČR státní svátek, si také Řekové připomenou svůj 17. listopad, kdy v roce 1973 povstání studentů začalo převrat a svržení vojenské junty. Očekává se, že do ulic vyjdou tisíce lidí, kteří doplácí na nezodpovědné hospodaření země a bude panovat všeobecný vztek a zlost.

Každopádně Řecko nemá na výběr. Případné protesty a násilí v ulicích by nic nezměnily. Domníváme se, že Řecko nyní v krátkém čase hraje o řízený nebo neřízený bankrot.

CHP22

Euro zatím od víkendových obměn vlád v Itálii a Řecku pouze klesá. Včera večer přišel rychlý propad na 1,3500, kde se objevili nakupující, kteří euro rychle vrátili na 1,3560. V noci došlo k proražení low z minulé středy a spustilo vlnu stop lossů. Cena se během krátké chvíle propadla o 50 pipů. Momentálně je euro poblíž nočních low. Krátkodobě očekáváme návrat k 1,3490 – 1,3500. Střednědobě ale máme stále medvědí výhled a očekáváme pohyb k 1,3320 a dále k 1,3200.

Podle našich očekávání (viz včerejší článek) včera rostl americký dolar. Byl otestován vrchol Ross hook. Zajímavé je, že ačkoliv americké akciové indexy v druhé polovině seance rostly, tak dolar příliš neztratil. U.S. Dollar index se blíží k námi avizované hranici 78,60. Na další vývoj budeme vyčkávat.


Zdroj: finviz.com

U.S. Dollar index – denní graf

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).