Hlavní navigace

14 odpovědí na otázky, které vás zajímají v oblasti investic

29. 8. 2011
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

Jaké nyní kupovat akcie? Vyplatí se ještě zlato? Do jakých dalších komodit investovat a jak? Přečtěte si tyto i další odpovědi expertů o investicích.

Investice se zdají být pro Čechy stále lákavější. Soudit můžeme i z rostoucího počtu investičních témat, o kterých diskutujete v našem fóru. A protože v investování platí, že kdo nemá správné informace, nemá nic, připravili jsme souhrn zajímavých otázek, na které byste měli znát odpověď.

Pokud vás pálí jiné otázky, položte je expertům sami v naší bezplatné investiční poradně.

Zlatá bublina

Není pochyb, že zlato je v poslední době hodně diskutovanou komoditou. Snížený rating USA a dluhové problémy v Evropě jsou důvody, proč se ke zlatu obrací stále více investorů. A na ceně je to vidět. Ačkoli minulý týden už cena zlata propadla, nešlo o nijak zásadní korekci. Jak se bude cena dále vyvíjet?

Není pochyb o tom, že na ceně zlata je bublina, rekordy jsou na počkání, zázraky do 3 dnů… Vzhledem ke stavu globální ekonomiky ale předpokládám, že se bublina bude ještě nějakou dobu nafukovat. Doporučili byste nyní spekulativní nákup? Co by pro vás bylo impulsem pro prodej zlata?

I když cena zlata roste již několik let v řadě, tak se podle našeho názoru ještě nedostala do konečné fáze spekulativní bubliny. Podíl zlata v portfoliích investorů ve světě je zatím stále nepatrný. Extrémně uvolněná monetární politika v případě vyspělých států pokračuje, zadlužení států roste a i nadále se volí krátkodobá řešení před dlouhodobými. Dlouhodobé fundamenty kov stále podporují. Krátkodobě je zlato poměrně překoupené a hrozí korekce. 

Vstupovat do dlouhodobých (na několik měsíců až let) long pozic na historických maximech není nejlepší nápad. Je vhodnější si počkat na korekci. Impulsem pro prodej by byl exponenciální růst ceny a zhodnocení o desítky procent během velmi krátkého časového úseku. Dále pak růst úrokových sazeb a kladné reálné úrokové sazby. V neposlední řadě i prudké zvýšení podílu zlata v portfoliích investorů.

Petr Čermák, Colosseum

Je-li zlato bublina (tzn. jeho cena je zcela neopodstatněná), se neodvažuji soudit. Bublině napovídá exponenciální růst ceny, na druhou stranu se zlato příliš neodchyluje od růstu objemu peněz v ekonomice. Cenu zlata podporují především dva faktory. Za prvé strach z nesplácení obrovských státních dluhů a s tím spojená eroze důvěry v papírové peníze a za druhé nízké nebo dokonce negativní reálné úrokové sazby. 

Ani jeden z těchto pilířů podpory pravděpodobně rychle nezmizí a z toho plyne můj stále ještě pozitivní náhled na další vývoj ceny. Korekce (10 %-20 %) je možná a tam bych se nebál přikoupit. Otázkou je, na jaké úrovni se korekce dostaví. V J&T Komoditním fondu držíme nyní v drahých kovech a těžařích zlata téměř ¼ investic.

Martin Kujal, J&T Investiční společnost

Zlato teď roste už bůhví jak dlouho… tak jestli není lepší vyčkat nějaké korekce – a přijde podle vás nějaká? Pak by mě taky zajímalo, jestli se nějak ovlivňuje cena zlata a cena ropy.

Jsme přesvědčeni, že zhodnocování drahých kovů má oporu v makroekonomickém vývoji a že podmínky pro růst mohou přetrvávat i nadále. Světová ekonomika totiž vstoupila do ojedinělé fáze extrémně nízkých úrokových sazeb, rychlého růstu množství peněz a vysoké nejistoty ohledně hospodářského růstu. To všechno jsou důvody, pro které investoři vyhledávají drahé kovy coby zajištění proti inflaci a bezpečné aktivum v období nejistoty. Je samozřejmě možné, že cela zlata zkoriguje, nicméně krátkodobé výkyvy odhadnout neumíme.

Přímou souvislost mezi cenou zlata a ropy nevidíme. Existují však faktory, které ovlivňují obě komodity. Za jinak stejných okolností bude slabší dolar, vyšší geopolitické riziko nebo nižší úrokové sazby podporovat jak cenu zlata, tak i ropy. V opačném směru to působí analogicky.  

Martin Kujal, J&T Investiční společnost

Není lepší stříbro?

Slyšel jsem, že v poslední době se dostává do popření kromě zlata také stříbro. Jeho cena asi neroste tak závratně jako cena zlata, ale prý je stabilní. Co vy na to? Je rozumné nakoupit investiční stříbro? Nemůže být užitečnější než zlato s bublinou? 

Stříbro je na trhu vnímáno částečně jako technický kov (pro jeho využití v průmyslu) a částečně jako drahý kov. Stříbro jako uchovatel hodnoty v nejistých časech není tak všeobecně uznávané jako zlato (viz např. držba zlatých rezerv centrálními bankami). Dovolím si tvrdit, že podíl dlouhodobých investorů je u stříbra mnohem nižší než u zlata a s tím je také spojena mnohem vyšší kolísavost ceny stříbra.

Poměr ceny zlata a stříbra je nyní poměrně nízký, tj. unci zlata je možno pořídit za cca 43,6 uncí stříbra, což je na dolní hranici toho, co bylo zvykem posledních 30 let a odpovídá to spíše realitě 70. let minulého století. Z tohoto pohledu je stříbro vůči zlatu poměrně drahé. Pokud předpokládáte, že cena zlata je bublina, pak to o stříbru platí dvojnásob. Osobně zůstávám přesvědčen, že cena zlata v dalších měsících ještě poroste a pravděpodobně se tak zvýší i cena stříbra. Pokud ovšem nemám pravdu a zlato bude klesat, klesne stříbro téměř jistě ještě výrazněji.

Martin Kujal J&T Investiční společnost

Které akcie nyní kupovat?

Nervózní a volatilní trhy s nervózními a neracionálními investory mohou znamenat pro chladné hlavy učiněné žně. Jaké akcie volit v době, kdy je trh náladový?

Rozhoupaná burza může být nyní dobrou příležitostí pro nákup vyprodávaných akcií. Můžete dát nějaký tip, které z akcií jsou těmi pravými držáky – vzhledem k tomu že jde o akcii – ještě relativně bezpečnými? Které společnosti mají podle vás cenu nakupovat?

Vydělávat na akciových investicích v současném prostředí není zrovna jednoduché. Po událostech posledních několika týdnů vzrostla vysoce pravděpodobnost návratu ekonomik do recese nebo minimálně stagnace růstu v Evropě tak i v USA. V takovém prostředí si nejlépe vedou defenzivní odvětví, jako jsou farmaceutické společnosti, výrobci zboží denní spotřeby, popřípadě obchodní řetězce či potravinářské fir­my.

Samozřejmě lze využívat i výrazných  výkyvů pro krátkodobé investice do cyklických společností. Zde bych upozornil zejména na společnosti zaměřené na těžbu a zpracování komodit. Lze očekávat totiž další období výrazně uvolněné monetární politiky centrálních bank nejen v USA. To dříve či později  povede ke zvýšení inflace, která by mohla být provázená rostoucími cenami komodit. To vše za předpokladu, že nedojde k dramatickému poklesu poptávky v rozvíjejících se ekonomikách zejména v Číně. Obecně bych dával přednost společnostem s vysokým dividendovým výnosem a zdravým fundamentem, které nejsou příliš zadlužené. 

Marek Janečka J&T Investiční společnost

Jsou státní dluhopisy stále bezpečné?

Dluhové problémy v Evropě i USA dělají z dluhopisů jakožto bezpečných přístavů spíše kůlničku na dříví. Jsou stále těmi bezpečnými investicemi, jak bývaly dřív?

Myslíte, že má cenu ve světle posledních událostí kolem zadlužené Evropy a Ameriky kupovat státní dluhopisy? Jsou stále ještě těmi bezpečnými přístavy, za jaké se považovaly? Nebo doporučujete vzhledem k aktuálnímu stavu světové ekonomiky zaměřit se na jinou investici?

Z posledních týdnů je zřejmé, že státní dluhopisy s ratingem AAA považují investoři stále za bezpečné přístavy, do kterých směřují svůj kapitál v době nejistoty a paniky. Bondy jsou aktuálně vhodné pro krátkodobé až střednědobé obchody. Rozhodně nejsou vhodné pro dlouhodobé držení (horizont několika let). Dluhopisy aktuálně podporují obavy investorů z návratu recese a deflačního prostředí. Ve chvíli, kdy se tyto obavy rozplynou, tak dluhopisy začnou opět ztrácet.

Petr Čermák, Colosseum

Kam s ním aneb Investovat do diamantu?

Také máte úspory, které nechcete zašívat do slamníku? Na trhu je nepřeberné množství možností, kam je uložit. Tak nepřeberné, že člověka nakonec stejně táhne nejvíce ten slamník. Na tuto otázku neodpovídají experti, ale diskutéři, kteří mají ve fóru k tématu co říct.

Jak nakoupit investiční diamant? Podle čeho poznám že kvalita je dobrá? Na co se mám zaměřit? Je nějaká certifikace?

Sám to nepoznáte, musíte mít odborníka a ještě dobrého. Záleží na čistotě, brusu a barvě. Pak je jistě důležité zvolit správný brus, protože časem stárne. Staré diamanty se musí časem přebrušovat. Jestli chcete investovat do diamantů, tak vám doporučuji si zaletět do New Yorku, kde jsou specialisté přes diamanty a obchody, kde prodávají jenom diamanty.

@Honza

Největší burza s diamanty je v Antverpách

@AntiSalmon

Diamantové společnosti mají zastoupení po celém světě, samozřejmě i u nás. Nákup diamantů, certifikace, původ apod. není tak úplně jednoduchý. Zejména jde o to, za jakým účelem chcete diamanty nakoupit a v jaké hodnotě.

@Brus

Nakoupit diamanty není vůbec složité, ani u nás, ani v zahraničí. Není ani problém získat značnou slevu oproti oficiální maloobchodní ceně. Ono s tou cenou je to vůbec složité, protože se netvoří na nezávislém trhu. Zatímco drahé kovy mají více „výrobců“ – je mnoho společností zabývajících se těžbou a zpracováním zlata, zlaté doly mají různé vlastníky, zlato se prodává na více burzách a možnost manipulace s jeho cenou je velmi omezená – naprostou většinu trhu s diamanty mají v rukou pouze dvě společnosti. Leva Levieva, která ovládá ruský trh, a De Beers mající pod palcem zbytek světa. Obě tyto společnosti si nijak nekonkurují, ale pracují ve shodě.

Pro to, že pro nákup diamantů není úplně nejlepší doba, svědčí i zpráva z roku 2009, kdy firma De Beers přišla za první pololetí tohoto roku o 99 % svého zisku, kdy se prodej surových diamantů propadl o 57 % (samotná firma ale snížila prodej o 76 %).

Pokud jste přesto diamanty nakoupili, tak zcela jistě narazíte na problém, když se je budete snažit prodat. Zatímco zlato v nejhorším případě prodáte (nevýhodně) jako zlomky v libovolném klenotnictví, s jedním diamantem vás nejspíš odevšad vyhodí a dnes jen výjimečně uspějete v zastavárnách. Technika pokročila, ale rozlišit pravé přírodní diamanty od těch uměle vyrobených je velmi obtížné. Pokud se vám ho přesto podaří v zastavárně prodat, tak za zlomek jeho skutečné hodnoty, která nebude dosahovat ani hodnoty toho uměle vyrobeného. Můžete zkusit diamanty odprodat zpět společnosti, od které jste je koupili, počítejte však se značnou srážkou (a navíc ještě s 20 % DPH, kterou také nedostanete).

Je tu ještě možnost koupit si šperk. To má své výhody a nevýhody. Výhoda je, že si ho můžete začít ihned užívat a tak bude plnit účel i v případě, kdy jste ho nekoupili za účelem ochrany investic. Šperky ovšem obsahují ještě vyšší přirážku než samotné kameny, při případném prodeji se nedivte ztrátě třeba i 80 %.

@Patrik Chrz

Je pro vás forex?

A ještě jedna otázka, na kterou hledáme odpověď „z pléna“ ve fóru. Je pro vás obchodování na měnovém trhu?

Jak je to s obchodováním na forexu? Co bych měl vědět, než s tím začnu?

Doporučil bych otevření demo účtu, například u xtb.cz, kde si můžete vyzkoušet, jak lze ztratit 200 000 Kč – nanečisto. Po zlikvidování několika demo účtů, teprve až zde začnete profitovat, doporučuji konzultace s fx obchodníky a případně účast na některém se seminářů (xtb nebo fio poskytují zdarma).

Největším nepřítelem fx obchodníka je psychologie. Není to typ investování pro každého. Osobně jsem schopen vydělat na demu i přes 2 mil. Kč za měsíc, ale v reálu to je prostě jiné kafe.

@Martin Hodan

Doporučuji  navštívit web www.forex-zone.cz Mají tam opravdu kvalitně udělanou školu forexu – od základů až po hodně pokročilé věci. Někdo si s tím dal pěknou práci a je to zadarmo. To by měli byt první kroky. Pak si klidně založte demo účet, ale bez studia je to k ničemu.

@HookTreder

Forexový trh je velmi rychlý, dochází zde k častému pohybu ceny nahoru dolu, jede 6 dní v týdnu 24h denně, neobchoduje se pouze v neděli. Tento trh má nějvětší počet objemů uskutečněných
obchodů na světě. Každá měna je buď označena kódem nebo je přímo napsáno o  jakou měnu se jedná (např USD, CZK, JYP, AUD apod…), takže byste se při jejím výběru neměli splést. Pro obchodování na FOREXu je často nutné nutné mít u svého brokera možnost obchodovat na půjčku, s pákou a marží za půjčku.

Např.: Pan Novák chce spekulovat na měnu USD. Založí si proto forexový účet u nějakého brokera (o brokerovi později) a často zároveň podepíše smlouvu o umožnění obchodování na půjčku (není však podmínkou v případě velkého vlastního množství kapitálu). Pan Novák bude obchodovat s pákou 1:100. Poplatek za umožnění půjčky je např.: 5 000 Kč, splatnost půjčky je např.: 7 dní. Víme, že pan Novák má 100 000 korun. Na marži může 1:9. To znamená, že pan  Novák si půjčí 900 000 korun. I s půjčkou má pan Novák 1 000 000 korun. s pákou 1:100 pan Novák nakoupí za 1 Kč, ale drží měnu v hodnotě 100 Kč (páka tak násobí efekt pohybu ceny – zde stokrát). Pan Novák tak za 1 000 000 Kč drží měnu v hodnotě 100 000 000 Kč. 

Řekněme nyní, že se kurz USD / CZK pohne ze 17,2 Kč za USD na 17,22 Kč za USD, jde tedy o nárůst o 0,1162 %, což je samo o sobě velmi málo, ovšem ze 100 000 000 Kč 0,1162 % je 116 200 Kč. Spočtěme si to: Vlastní kapitál pana Nováka byl 100 000 Kč, základní půjčka 900 000 Kč. Páka byla 1:100. Měna celkem v počáteční hodnotě 100 000 000 Kč při pohybu 0,1162 %. Zisk tedy činí 116 200Kč, ale pan Novák musí zaplatit ještě 5000 Kč poplatek.

Ačkoli se může zdát, že jde o zázračnou metodu, která násobí zisky (což je tak i velmi často prezentováno), nesmíte zapomenout, že stejná pravidla platí, i pokud by se pan Novák dostal od mínus 0,1162% v takové chvíli by byl – 16 200 a – 5 000 za půjčku (ovšem obchod by se uzavřel ve chvíli dosažení stropu, kterým by zde mohlo být maximálně 100 000 Kč, pan Novák by tak přišel o vše a zbyl by mu dluh 5 000 Kč).

Kromě základního poplatku za poskytnutí půjčky a příp. za poskytnutí páky je nutno mít na zřeteli i poplatek za výměnu měny. Na forexu jsou „spready“ (rozptyl, za jakou cenu vám kterou měnu broker vymění – nebo také rozdíl nabídky a poptávky dané měny za měnu, za kterou chcete měnit) jsou obvykle malé, ale i tak je dobré vybírat a vstupovat do spekulací, u kterých předpokládáme větší pohyb než je velikost samotného „spreadu“.

@Petr S.

Kterou komoditu zvolit?

Kromě zlata existují i jiné komodity, na kterých se dá vydělat. Které jsou podle analytiků z dlouhodobého hlediska vhodné pro nákup?

Rád bych se zeptal, jestli můžete doporučit nějakou komoditu, která funguje dlouhodobě jako dobrý uchovatel hodnoty. Je opravdu tím nejlepším řešením zlato? A co jiné komodity kromě zlata, kterou byste doporučili? Jak mohu jako obyčejný občan vlastně komodity nakoupit? Přes fond?

K dobrým uchovatelům hodnoty patří drahé kovy obecně. Platina, paládium a stříbro mají nicméně větší provázanost s průmyslem, a proto je i jejich cena mnohem více ovlivňována vývojem v této oblasti. Zlato podle našeho názoru ještě nevyčerpalo v dlouhodobém horizontu (horizont několika let) svůj růstový potenciál. Nakupovat kov na historických maximech není samozřejmě ideální. Je lepší si počkat na korekci. Z dlouhodobého hlediska se jeví jako zajímavé některé zemědělské komodity.

Nákup lze realizovat prostřednictvím obchodníka s cennými papíry, komoditního fondu, komoditního ETF, investičních certifikátů, pomocí nákupu komoditního indexu. Variant je poměrně mnoho.

Petr Čermák, Colosseum

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).