Hlavní navigace

1. Zajištěný fond... vyplatí se?

7. 8. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

ČP Invest uvedl na trh svůj 1. Zajištěný fond. Jeho podmínky jsou ale na první porovnání s konkurencí mlhavé a pro investora nevýhodné. Za konkurencí zaostává i ve výši předpokládaných výnosů. Je tomu ale skutečně tak? První pohled na zajištěné fondy může klamat…

Úrokové sazby v USA stoupají, růst zpomaluje. Zdá se, že nastává konec bouřlivého růstu akciových trhů posledních let. O to atraktivnější jsou zajištěné investice, jimž kralují zajištěné fondy – slibující jistotu návratnosti vložených prostředků a potenciál vysokého zhodnocení. Není proto divu, že další společnost na českém trhu zahajuje upisování svého prvního zajištěného fondu.

Nováčkem mezi společnostmi, které zajištěné fondy v České republice nabízejí, je ČP Invest. První srpnový den oznámila zahájení upisování svého 1. Zajištěného fondu. Oproti stávající nabídce „zavedených“ společností se zajištěnými fondy ale nepřináší nic převratného a drží se hodně při zemi. Jedná se o jednoduchý zajištěný fond, který ale překvapí svými parametry. V čem se od ostatních fondů 1. Zajištěný fond liší a co má s nimi společného?

První zajímavostí novinky ČP Investu je upisovací období. Zatímco standardně jsou zajištěné fondy upisovány v rozmezí jednoho až tří měsíců, do 1. Zajištěného fondu lze vstoupit od 1. srpna 2006 do 31. 1. 2007 – tedy rovných šest měsíců. Specifické jsou v tomto směru zajištěné fondy ING, které nemají upisovací období a lze do nich kdykoli vstoupit i vystoupit bez mimořádných poplatků.

Vstupní poplatek 1. Zajištěného fondu se tržním zvyklostem příliš nevymyká. V prvních třech měsících zaplatí investor 1 % a v druhých třech 2 % z vkladu – v té době se již může měnit kurz podílových listů. Přestože lze nalézt fondy bez vstupního poplatku, jsou na našem trhu fondy s poplatky i přes 2 %. Po ukončení upisovacího období ale vstup do fondu již nelze doporučit – poplatek ve výši 8 % je vskutku vysoký. Stejnou výší je zpoplatněn též výstup z fondu před ukončením doby trvání fondu (před 31. 1. 2012). To je mnohem tvrdší sankce, než jakou naleznete u ostatních hráčů na trhu.

Výnos 1. Zajištěného fondu se odvíjí od vývoje tří indexů světových akcií – DJ Euro Stoxx 50 (západní Evropa), Standard & Poors 500 (USA) a Nikkei 225 (Japonsko), které jsou zahrnuty ve stejném poměru. Ale… po celé upisovací období investor nemá nejmenší představu, jaký podíl na výnosu získá. ČP Invest stanovil participaci (podíl na zhodnocení koše indexů připsaný investorovi) v rozmezí 15 až 60 %, což bude zpřesněno ke dni zahájení fondu (tedy 1. 2. 2007). Podle informací infolinky by se participace měla pohybovat kolem 35 %. Běžná participace se ale pohybuje mezi 60 a 80 %! Jsou také fondy, které si účtují pouze správcovský poplatek a participaci na růstu indexu ponechávají na úrovni 100 %. V čem je háček?

Podle informací Daniela Kukačky, porfoliomanagera 1. Zajištěného fondu, je hlavní rozdíl v tom, že fond ČP Investu je denominovaný v českých korunách a jako takový část svého portfolia, tu, která zajišťuje plnou návratnost, musí uložit do českých pětiletých dluhopisů. Jejich výnos se pohybuje kolem 3,6 % ročně. Naproti tomu stojí fondy v eurech a amerických dolarech, přičemž výnos amerických pětiletých dluhopisů se pohybuje kolem 4,95 %. Zjednodušeně platí: čím vyšší je výnos dluhopisů, tím více je možné investovat do nástrojů (derivátů), které zvyšují zhodnocení investice – a tím vyšší participace na růstu indexu je možná.

Druhým důvodem, proč je participace v případě 1. Zajištěného fondu nižší, je zajištění proti kurzovému riziku – které sice investora ochrání, ale také něco zajištěný fond stojí. Pokud investujete do fondu denominovaného v eurech či dolarech, pravděpodobně sice získáte vyšší výnos, ale část ho „odevzdáte“ kvůli zhodnocení české koruny. Proč?

Například před rokem se kurz eura pohyboval na úrovni 30 Kč/EUR. To znamená, že investici na úrovni 1 000 EUR jste uskutečnili za 30 tis. Kč. Pokud nedošlo k žádnému zhodnocení vaší investice, 1 000 EUR dnes prodáte řádově za 28 500 Kč – a tratíte tak celých 1 500 Kč (5 % z investované částky). U amerického dolaru by roční ztráta byla ještě vyšší…

Prosté porovnání participace na výkonnosti indexu samo o sobě také není zcela vypovídající. Mnoho zajištěných fondů s pojmem „participace“ vůbec nepracuje a výkonnost stanovuje jiným způsobem, některé fondy ji počítají z průměrné ceny či jinak stanoveným způsobem. Proto se vždy před investicí do zajištěného fondu informujte, jakým způsobem jsou výnosy počítány a nevkládejte do fondu peníze dříve, než vám bude zcela jasné, jakým způsobem se vaše investice bude zhodnocovat.

Aktuálně nabízené zajištěné fondy
Banka/Investiční společnost Název zajištěného fondu Upisovací období do Doba trvání fondu Měna/měny fondu
ČP Invest 1. Zajištěný fond 31.1.2007 5 let CZK
Česká spořitelna ESPA ČS zajištěný fond 17 31.8.2006 5 let CZK
ČSOB ČSOB Krátkodobého růstu 3 18.8.2006 4 roky 1 měsíc CZK
ČSOB Středoevropských šampiónů 1 18.8.2006 6 let 1 měsíc CZK
HSBC Japonský růstový fond 26.9.2006 2 roky 6 měsíců USD, GBP
Asijský fond příležitostí 26.9.2006 3 roky 6 měsíců USD, GBP
Čínský bonusový fond 26.9.2006 5 let USD, GBP, EUR
ING ING – Continuous Click Fund Eurotop 100  –  – EUR
ING – Czech Continuous Click Fund Euro  –  – CZK
Zhodnocení a poplatky zajištěných fondů
Banka Název zajištěného fondu Zhodnocení Participace Výkonnost závisí na Poplatky
min. max. vstupní výstupní před koncem fondu
ČP Invest 1. Zajištěný fond 0% neomezeno 15 – 60 % 3 indexy 1%, 2%, 8% 8%
Česká spořitelna ESPA ČS zajištěný fond 17 0% 50%  – 25 akciích 0% 5%, 3%
ČSOB ČSOB Krátkodobého růstu 3 4% neomezeno 100%* 30 akcií 2%, 3% 1%
ČSOB Středoevropských šampiónů 1 4% neomezeno 80%* 20 akcií 2%, 3% 1%
HSBC Japonský růstový fond 0% neomezeno 65%, 60% Nikkei 225 Index 0% 1,50%
Asijský fond příležitostí 0% 30%, 27% speciální 2 indexy 0% 1,50%
Čínský bonusový fond 10,25%, 9,75%, 8% neomezeno speciální FTSE/Xinhua China 25 Index 0% 1,50%
ING ING – Continuous Click Fund Eurotop 100  –10% neomezeno správcovský poplatek 0,72% FTSE Eurotop 100 max. 2,7% 0%
ING – Czech Continuous Click Fund Euro  –10% neomezeno správcovský poplatek1,25% Dow Jones Euro Stoxx 50 Index max. 2,7% 0%

* Participace se počítá na základě průměrných cen.

Výše uvedené tabulky slouží pouze pro základní orientaci. Jsou-li v tabulce uvedeny různé vstupní poplatky, vztahují se k různým obdobím upisování. Různé údaje o zhodnocení či participaci se vztahují k různým měnám, v nichž je fond veden.

Další změny a novinky v zajištěných fondech

Kromě nového fondu od ČP Investu došlo i k dalším změnám na poli zajištěných fondů. Hlavní novinkou je zúžení nabídky ING, která přestala prodávat ING – Continuous Click Fund US (USD) a k 19 září 2006 dojde k jeho likvidaci. Důvodem je nízký objem spravovaných prostředků fondu.

dan_z_prijmu

Současní podílníci fondu mají možnost bezplatně převést své prostředky do jiného fondu či odprodat své podíly do 19. září 2006. Poté budou prostředky půl roku deponovány. Pokud si své peníze ani poté majitelé nepřevezmou, budou převedeny do „Caisse de Consignation“ v Lucembursku, přičemž poplatky budou účtovány k jejich tíži.

Zajištěné fondy vydává též Komerční banka. Úpis jejího posledního fondu (Max 6) byl již ukončen a nový zatím není vypsán.

Anketa

Investujete do zajištěných fondů?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).