Spočítejte si...

Zavřít

Články v sekci Nájem

Riziko ušlého nájmu si můžete pojistit, ale samostatně to nejde

Pronajímáte nemovitost, ale z nějakého důvodu o nájemníka přijdete. S ním odcházejí i příjmy a vznikají vám náklady. Pojištěním ušlého nájmu se dopady dají zmírnit.

Na co dát pozor ve smlouvě, když si chcete nechat postavit dům?

Ve smlouvě o výstavbě rodinného domu jde o hodně. Poradíme, na co si dát pozor, abyste na ni nedoplatili.

Vypořádání spoluvlastnictví: aspoň jeden musí být solventní

Jak se dají vyřešit neshody mezi spoluvlastníky a jaké předpoklady je nutné splnit pro to které vypořádání spoluvlastnictví?

Doklady k vyúčtování služeb vždy musíte dostat

Chcete-li zkontrolovat vyúčtování služeb, musí vám předložit komplexní soubor veškerých (kompletních) listin týkajících se všech vyúčtovaných služeb a pokrývajících celé zúčtovací období.

Vydírání: vyhodím tě z bytu a ani peníze nedostaneš!

Hrozíte dětem vyhozením z domu a ztrátou finanční podpory? Je to trestné. Vše má své hranice, a když to přepísknete, máte problém.

Jak podat výpověď, když chcete odejít z nájmu?

Možností, jak ukončit nájemní vztah, je vícero. Někdy se stačí dohodnout, jindy můžete sáhnout po výpovědi. Pronajímatel vám ji ale „jen tak“ dát nemůže.

Dlužné zálohy za služby končí s vyúčtováním. Úrok vás ale nemine

Jakmile máte v ruce vyúčtování záloh za služby v bytě, už nemusíte platit dlužné zálohy, ale úroky z prodlení ano.

Dlužníci za pozdní placení služeb nově platí nižší sankce

Za prodlení s úhradou služeb se od ledna platí úrok z prodlení, stejně jako za prodlení s úhradou nájemného. Jenže sankce je nižší.

Jak reklamovat vyúčtování záloh na služby v bytové jednotce?

Bydlet ve vlastním bytě je příjemné, ale pokud nejsou mezi vlastníky jednotek nastavená pravidla, jak vyúčtovat služby zavedené v domě, může vás jejich (pře)placení rozčarovat.

Hádky pronajímatelů a nájemců po 2 letech končí

Konečně je už jasné, co platí pronajímatel a jaké drobné úpravy a běžnou údržbu naopak provádí a platí nájemce bytu. Existuje totiž prováděcí předpis.

Jak spravedlivě ošetřit dědictví?

Pro samou lásku zapomněli na správně sepsanou smlouvu a sousedka je málem poštvala proti sobě. Jak lze za života manželů správně nastavit pravidla dědění majetku?

Jak často a o kolik vám mohou zvýšit nájemné z bytu?

Můžete přistoupit na každoroční automatickou valorizaci o inflaci, nebo se na zvýšení navrženém pronajímatelem dohodnout. Když se nedohodnete, rozhoduje soud.

Nový katastrální zákon: je branou ke krádežím nemovitostí?

Říkají tomu legální možnost, jak někomu ukrást jeho nemovitost. Je katastrální zákon otevřenou branou k velkokrádežím nemovitostí, nebo je realita trochu jinde?

Nájemce může chovat zvěř či byt pronajímat a majitel s tím moc nenadělá

Nový občanský zákoník může pro majitele nemovitostí představovat značný problém, neboť některé činnosti nemůže nájemcům zakázat. I přesto ale nejsou bezmocní.

Ceny nemovitostí rostou. Z jakých projektů si můžeme vybírat?

Ceny v developerských projektech rostou kvůli oživení ekonomiky. Jaký developerský projekt vybrat a neprohloupit?

Nemovitosti jsou dlouhodobou investicí. Rizikem mohou být i politici

Politici mají nejrůznější způsoby, jak vám můžou vaše investice do nemovitostí naprosto znehodnotit. Máme se bát znárodňování?

Spoluvlastnictví: levnější alternativa, nebo cesta do pekel?

Jak narovnat majetkové vztahy v manželství a vyhnout se přitom poplatkům notáři? Je podílové spoluvlastnictví řešení nebo potenciální jablko sváru? (PŘÍBĚH ČTENÁŘE)

3 důvody, proč koupit nemovitost

Nemovitosti jsou atraktivní investicí, která vám může přinést atraktivní výnosy. Modelový příklad nám ukáže, že půjčit si peníze k investici nemusí být vůbec hloupý nápad.

Ceny nemovitostí rostou, malé banky boj o hypotéky vzdaly

Ceny nemovitostí začaly růst, údaje o růstu se ale liší. Vyplatí se koupit nemovitost? A kde najít tu pravou?

Zákon o restitucích vás může připravit o náhradu za dům

Zákon, který upravuje pravidla vracení majetků církvi, nepamatuje na současné uživatele nemovitostí. Ti by mohli přijít o majetek bez nároku na odškodnění.

Práce odhadce nemovitostí? Volný čas a až 50 000 Kč měsíčně

Odhadce nemovitostí se může zdát jako práce snů, která přinese nadprůměrné výdělky. Tak jednoduché to ale nebude.

Advokát odpovídá za škodu chybnou radou, přestože radil zdarma

Není podstatné, zda za radu advokáta zaplatíte, nebo bude poskytnuta bezplatně. Pokud bude rada chybná, je za ni advokát odpovědný. Chybnou radou přišla klienta o byt.

Kauce na byt může být až 6 nájmů, ale vrací se i s úroky

Vaši kauci si podle zákona pronajímatel už nemusí ukládat na speciální účet. A pokud mu dlužíte, započte si svou pohledávku i bez svolení soudu.

Nájemce změnami poškodil byt? Než budete chtít peníze, dejte mu šanci vše napravit

Pronajímatel má právo odstranit závady a poškození bytu místo nájemce, jestliže nebyly nájemcem odstraněny po předchozím upozornění. Takový postup je zřejmě správný i podle nového občanského zákoníku.

Ze snu o bydlení se snadno stane podvod

Ze snu o vlastním bydlení se může stát horor. Stavitelé bytů slibují i nadstandardní výnosy z pronájmu, realita je ale opačná.

3 tipy, jak co nejdráže prodat nemovitost

Prodej nemovitosti není dobré podcenit. Jak prodat nemovitost za co nejvyšší cenu?

Jak dostat z realitky rezervační poplatky, které použila na smluvní pokutu?

Správně formulovaná smlouva zamezí budoucím problémům. Realitka si vzala složené peníze, použila je na smluvní pokutu a vrátit nic nechtěla.

Jaký hlídač katastru si vybrat?

Pokud se na vaší nemovitosti objeví podvodná plomba a nestihnete 20denní lhůtu, pak můžete o nemovitost přijít. Existuje však jednoduchá obrana a my vás ji naučíme.

Měřiče tepla budou povinné, pokuta ale zatím nehrozí

Majitelům bytů, kteří nebudou mít od nového roku měřič tepla, teoreticky hrozí pokuty. V praxi se zatím ale uplatňovat nebudou. Jak správně vybrat měřič? (GALERIE PRODUKTŮ)

Pronajal si byt, který nemohl užívat, ale provizi realitce zaplatit musel

Když budete chtít v pronajatém bytě podnikat a jeho majitel vám to zatrhne, podle soudu to s vyplacenou provizí nemá nic společného a prostě o ni přijdete.