Spočítejte si...

Zavřít

Bezkontaktní platby

Co jsou to bezkontaktní platby?

Bezkontaktními platby nazýváme takové platby, kde není nutný fyzický dotek mezi platícím nástrojem a snímačem, resp. platebním terminálem. Pro bezkontaktní platby se používaní nejčastěji nástroje v podobě bezkontaktních platebních karet, speciálně upravených mobilních telefonů nebo dalších zařízení, které mají v sobě anténu pro komunikaci s bezkontaktním snímačem.

Co jsou to bezkontaktní karty?

Bezkontaktními kartami označujeme platební karty bankovních a nebankovních vydavatelů, které slouží k placení zboží a služeb na bezkontaktním terminálu. Z nejznámějších karetních společností jde o produkty s tímto názvem:

  1. ExpressPay from American Express®
  2. Discover® Network Zip
  3. MasterCard® PayPass™
  4. Visa payWave™

Co je to PayPass a payWave?

Technologie PayPass a payWave je bezkontaktní platební metoda, která výrazným způsobem urychlí proces platby. Praxe v jiných zemích ukazuje, že díky těmto technologiím trvá celá platební transakce méně než 5 sekund. Držitel bezkontaktní jednoduše přiblíží kartu ke čtečce, která je schopna si data přečíst na bezdotykové bázi. Díky této technologii je možné nakoupit bez potřeby zadání PINu nebo vkládání karty do čtecího zařízení.

Vlastníkem licence bezkontaktní technologie PayPass je společnost MasterCard. Společnost Visa tuto licenci jen využívá a nazvala ji payWave. Snímače PayPass a payWave jsou vzájemně hardwarově kompatibilní, ale je nutná i softwarová podpora.

Označení míst podporujících bezkontaktní platby

MasterCard PayPassMaestro PayPassVisa payWave

 Mezinárodní označení obchodního místa podporujícího bezkontaktní platby

Mezinárodní znak bezkontaktních plateb

Příklad dvou českých označení obchodního místa podporujícího bezkontaktné platby

  

Bezkontaktní karty jsou  využívány k placení nižších částek – zpravidla pod hranicí 500 Kč. Při transakcích převyšující stanovenou částku je držitel karty požádán o autorizaci svým podpisem či zadáním PINu. Tuto jednoduchou funkci lze přidat k jakékoliv kreditní, debetní nebo předplacené kartě MasterCard nebo Visa, případně ke kartě Maestro či ke kartám „private lable“, které vydávají maloobchodní prodejci.

V čem jsou bezkontaktní karty výhodné?

Dík bezkontaktním kartám je možné rychle a pohodlně platit u obchodníků kartou, aniž by bylo potřeba hledat hotovost, vydávat kartu z ruky, „protahovat“ kartu platebním terminálem či zadávat PIN. Díky této technologii tedy dochází ke zkrácení čekací doby u obchodníků. Po zavedení této technologie také došlo k rozšíření akceptační sítě karet o prodejní místa s vysokou frekvencí transakcí a platbou nízkých částek. Platební karty tak mohou proniknout do míst jako jsou rychlá občerstvení, trafiky, parkoviště či městská hromadná doprava.

Technologii je navíc možné zabudovat také do jiných nosičů než jsou karty, např. do klíčenek, hodinek či mobilních telefonů. Při drobných nákupech proto není nutné ani hledat peněženku, postačí, když přiložíte mobilní telefon či hodinky obsahující tuto technologii ke čtečce

Bezkontaktní hodinky MasterCard PayPass a bezkontaktní karta

Kolik bezdrátových karet se v současné době používá?

Ke konci roku 2010 bylo na celém světě vydáno více než 27 milionů nosičů technologie MasterCard PayPass, karet Visa payWave je okolo 24 miliónů. Platit pomocí této technologie je možné u více než 130 tisíců obchodníků ve dvaceti zemích světa.

Jaké výhody má pro obchodníky přijímání bezkontaktních karet?

Z pohledu bezkontaktního placení lze obchodníky rozdělit do dvou skupin. Do první skupiny patří ti, kteří již svým zákazníkům platby kartou umožňují. Pro ně znamená zavedení bezkontaktní technologie především rozšíření doplňkových služeb, zvýšení komfortu nakupování a získání významné konkurenční výhody ve srovnání s obchodníky, kteří tuto novinku svým klientům nenabídnou. Bezkontaktní platby také urychlují dobu obsluhy a krátí čekání u pokladen. Zkušenosti z ostatních zemí Evropy ukazují, že tato technologie může snížit dobu platební transakce na polovinu, takže platbu lze provést za méně než pět sekund. Zároveň obchodníkům pomůže snížit objem hotovosti v pokladnách, což nejen že usnadní jejich práci spojenou s manipulací a počítáním hotovosti, ale zároveň také sníží riziko krádeží.

Do druhé skupiny obchodníků patří prodejní místa, která zatím platby kartou neumožňují. Jedná se především o obchody s vysokou frekvencí transakcí a platbou nízkých částek jako jsou např. fast foody, trafiky, parkoviště či dokonce městská hromadná doprava. Do těchto míst je bezkontaktní technologie primárně určena a plně vychází z požadavků obchodníků i jejich klientů.

Ve světě, například v New Yorku, kde jsou bezkontaktní karty přijímány v kinech, v obchodem s rychlým občerstvením a v metru, pozorují obchodníci dramatické zkrácení doby trvání transakce. Podobně je to například v londýnské MHD s kartami payWave. To však není vše. Další přínos spočívá například ve zvýšení průměrné hodnoty transakce o 20 – 30 % v porovnání s platbou v hotovosti.

Jak se platí bezkontaktně?