Hlavní navigace

Zvýšení DPH zdraží domácnostem teplo a vodu o tisíce

Sdílet

Jiří Hovorka 10. 3. 2011

Pokud skutečně dojde ke sjednocení DPH na 20 % zdraží domácnostem voda a teplo v průměru o 3200 Kč ročně. Vyplývá to z propočtů serveru Cenyenergie.cz. Tuto částku zaplatí všechny domácnosti, které jsou vytápěny pomocí tepla z tepláren. Plynu a elektřiny se případná změna netýká, u nich 20% sazba DPH platí již dnes.

Za modelový příklad byla vybrána domácnost se čtyřmi osobami – byt s roční spotřebou 40 GJ tepla. Průměrná domácnost obývající byt o velikosti 60 m2 dle našich zkušeností ročně spotřebuje cca 40,8 GJ tepla na vytápění a ohřev teplé vody. Roční výdaje za teplo se tak v případě uvedené modelové domácnosti zvýší o cca 2200 Kč, řekla serveru Cenyenergie.cz Liliana Geisselreiterová z Tepláren Brno.

Podle výpočtů serveru by si za teplo nejméně (přibližně 1428 Kč ročně) připlatila domácnost v Plzni. Nejvíce (asi 2320 Kč za rok) by ze svého rodinného rozpočtu vydala liberecká domácnost.

Jako modelový příklad pro výpočet zvýšení ročních plateb za vodu si CenyEnergie.cz zvolily čtyřčlennou domácnost se spotřebou 200 m3 vody ročně. Z propočtů vychází, že za vodu by si ročně připlatily nejvíce středočeské domácnosti (cca 1542 Kč), nejméně pak domácnosti v Brně (zhruba 1203 Kč).Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).