Hlavní navigace

Znalost cizích jazyků si Češi zlepšují. Většina má alespoň znalost B2

Sdílet

Veronika Doskočilová

Více než 70 % Čechů ovládá nějaký cizí jazyk na alespoň pokročilé znalosti. Vyplynulo to z výsledků průzkumu personální agentury Grafton Recruitment ve spolupráci se společností Nolama.

Na jaké úrovni ovládáte cizí jazyk?
Autor: Grafton Recruitment

Na jaké úrovni ovládáte cizí jazyk?

Většina dotázaných (35 %) ovládá cizí jazyk na úrovni B2, tedy vyšší střední úroveň. Dalších 31 % má znalosti C1, které odpovídají velmi pokročilé úrovni a jsou již velmi podobné znalostem rodilých mluvčích a v 5 % případů mají Češi plynulou úroveň znalosti cizího jazyka. V 19 % případů ovládají dotázaní alespoň nižší střední úroveň.

Jazykové znalosti Čechů se navíc meziročně zlepšily. Na pokročilé úrovní nějaký cizí jazyk ovládá o 10 procentních bodů více uchazečů o zaměstnání, než v roce 2017. Efekt firemních jazykových kurzů pro zaměstnance začíná být konečně vidět. Jazykové vzdělávání patří poslední 3 roky mezi nejoblíbenější benefity, a to jak z pohledu zaměstnanců, tak i zaměstnavatelů. Vzhledem k vysokému zájmu je začínají firmy nabízet dokonce i pro dělnické pozice, říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.

Nejrozšířenějším jazykem je jednoznačně angličtina, kterou ovládá 66 % dotázaných. S velkým odstupem pak následuje němčina a francouzština.

Jaký cizí jazyk ovládáte?
Autor: Grafton Recruitment

Jaký cizí jazyk ovládáte?

Následuje ruština, španělština a italština. A 1 % dotázaných ovládá i švédštinu. Znalost anglického jazyka na plynulé úrovni je v současné době považována mnoha zaměstnavateli již za samozřejmost. Pro rostoucí množství pracovních nabídek zaměstnavatelé požadují i znalost dalšího cizího jazyka, a to ve většině případů alespoň na středně pokročilé úrovni, která odpovídá evropskému referenčnímu rámci úrovni B2, říká Jitka Součková.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).