Hlavní navigace

Zdražování zpomaluje. Lidé kvůli lockdownu méně nakupují

Sdílet

Lenka Kašparová 13. 1. 2021

Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu dosáhla průměrná míra inflace za celý rok 2020 hodnoty 3,2 %. V prosinci však růst cen zpomalil, oproti listopadu klesly o 0,2 %, a to především díky zlevnění některých potravin v předvánočním čase.

Průměrná míra inflace v roce 2020 činila 3,2 %, což bylo o 0,4 % více než v roce 2019. Jednalo se o nejvyšší průměrnou roční míru inflace od roku 2012. Ceny zboží úhrnem i ceny služeb vzrostly loni shodně o 3,2 %. Na zvyšování cenového růstu měly největší vliv ceny potravin a nealkoholických nápojů, alkoholických nápoj, tabáku a ceny bydlení, říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

I tak je ale patrné jisté zpomalení zdražování. Meziroční inflace v prosinci poklesla na 2,3 % a zaostala za prognózou centrální banky o sedm desetin procentního bodu.

Inflace se už brzy může dostat pod hranici dvou procent, a tedy pod cíl ČNB. Důvodem je jednak slabší spotřebitelská poptávka, ale také jejich stále větší orientace na e-shopy. V době lockdownu je to celkem praktická cesta, jak si jednoduše obstarat téměř cokoliv. Navíc za pomoci různých srovnávačů cen a z pohodlí domova. Konkurence v maloobchodě tak po čase opět zesiluje a drží ceny na uzdě. K nižší inflaci by měla pomoci i posilující koruna, říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 1. 2021 7:45

    Victor

    Co by se tak asi stalo,kdyby se vůbec nezdražovalo.To vyznívá jako kdyby se muselo pořád zdražovat a kdyby ne,tak by šlo o něco nenormálního.Ceny západní,v něčem i vyšší a platy většiny obyvatel východní. :-( Počítám,že u nás se nebude mít tzv. "řadový občan" nikdy dobře.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).