Hlavní navigace

Zadlužení českých domácností se zvyšuje i v době krize

Redakce

Krize-nekrize, české domácnosti se zadlužují každým měsícem více a více. Potvrzují to statistiky České národní banky (ČNB), podle nichž se dluhy českých domácností u bank a finančních institucí během dubna zvýšily oproti březnu o více než devět miliard korun na 915,447 miliardy korun. Od loňského dubna tak zadlužení domácností stouplo o více než 145 miliard korun (v dubnu 2008 činil dluh domácností 770,346 miliard korun).

Naopak zadluženost českých podniků se i nadále snižuje. Na konci dubna podniky bankám a finančním institucím dlužily 984,157 miliardy korun, což je oproti březnu o více než 5,5 miliardy korun méně. Ve srovnání s loňským dubnem je však jejich zadlužení vyšší o necelých 52 miliard korun (v dubnu loňského roku dlužily podniky 932,391 miliardy korun).

Národní měnový přehled, ve kterém výše uvedené údaje ČNB každý měsíc zveřejňuje, je tvořen na základě bilancí měnových finančních institucí. Mezi ně patří centrální banka, obchodní banky, pobočky zahraničních bank v Česku, fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Našli jste v článku chybu?