Hlavní navigace

Za nevyžádanou zásilku nejste povinni platit. Nemusíte ji dokonce ani vrátit

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 7. 2012

Také už jste někdy obdrželi do schránky různé karty na sbírání, mince a další zpravidla sběratelské předměty aniž byste si cokoli objednali? Pokud jste spolu s těmito předměty obdrželi také fakturu, rozhodně nepatří mezi vaše povinnosti ji zaplatit.

Zasílání nevyžádaných zásilek je v současnosti častým předmětem stížností spotřebitelů, kteří se cítí býti obtěžováni jak samotným posíláním zboží tak zejména opakovanými požadavky na úhradu. Z obavy před možným soudním či jiným vymáháním požadované částky raději zaplatí, uvádí zpráva spotřebitelského sdružení dTest.

Pokud si spotřebitelé danou zásilku neobjednali a nemají o ni zájem, rozhodně by ji neměli platit. Nejsou dokonce povinni zboží dodavateli vrátit ani jej na to upozorňovat. Jedná se o právní úpravu plnění bez objednávky, která vychází z občanského zákoníku, uvedl Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny dTest.

Pokud vám vadí samotné zasílání nevyžádaných zásilek, můžete se písemně obrátit přímo na odesílatele. Uvedené jednání obchodníků je současně zakázanou agresivní obchodní praktikou a je tedy možné podat podnět na Českou obchodní inspekci, radí zpráva sdružení s tím, že podobná situace nastává, když provedete jednu objednávku, následně ale přichází další nechtěné zboží.

V první řadě je třeba si řádně kontrolovat původní objednávku, a to včetně textu psaného drobným písmem. Následné zásilky zpravidla přicházejí kvůli nepozornosti zákazníků, kteří si například nevšimli, že se zasláním zboží vlastně souhlasí, varuje Zelený.

Pokud si s nevyžádanou zásilkou nevíte rady, časopis dTest připravil vzorový dopis „Odmítnutí zasílání neobjednaného zboží“, který je zdarma ke stažení na webu sdružení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).