Hlavní navigace

Za LPG platíme o dvě koruny víc než loni

Sdílet

Jiří Hovorka 11. 10. 2010

V minulém týdnu pohonné hmoty mírně zlevnily. Průměrná cena litru nejprodávanějšího benzinu natural 95 klesla o 7 haléřů na 31,09 Kč, litr nafty ubral z ceny 8 haléřů na 30,24 Kč. Ukazují to data společnosti CCS. Oproti zaběhlé tradici zlevňuje současně také cena za LPG, podle Českého statistického úřadu klesla v minulém týdnu o 6 haléřů na průměrných 14,34 za litr. V porovnání s loňským rokem je však stále vysoko. Ve stejném období loni vyšlo LPG vlivem levnější ropy a silnější koruně zhruba o dvě koruny levněji, uvádí analytik společnosti PETROLmedia Michal Roškanin.

V příštích dnech by se mělo snižování cen pohonných hmot zastavit. Koruna sice nadále posiluje vůči dolaru, to však vynuluje rostoucí cena ropy na světových trzích. Ropa zdražuje právě kvůli oslabujícímu kurzu dolaru vůči hlavním světovým měnám. Za poslední dva týdny zdražila ropa Brent z hodnoty kolem 78 dolarů za barel až na pátečních 84,20 dolaru. Koruna ve stejné době posílala k dolaru zhruba o 60 haléřů, uvádí Roškanin. Ten si zároveň všímá zajímavé souvislosti cen pohonných hmot s reformním úsilím francouzské vlády:

V posledních dvou týdnech začala velkoobchodní ceny pohonných hmot v Evropě ovlivňovat také stávka zaměstnanců ropného terminálu Fos-Lavera, který leží nedaleko Marseille a je po Rotterdamu druhým nejvýznamnějším ropným přístavem v Evropě. Pracovníci přístavu stávku, jež je vedena proti změnám ve francouzském důcho­dovém systému, zahájili na konci září a doposud ji neukončili. Protesty zabraňují čerpání ropy z tankerů a navíc se ke stávce přidala i rafinérie. 

Vlivem protestů se musejí s nedostatkem pohonných hmot potýkat obyvatelé Korsiky, která je zásobována výhradně z terminálu Fos-Lavera. Na ostrov musel dorazit tanker s pohonnými hmotami ze Sardinie a vláda musela zavést kvótní omezení na odběr pohonných hmot. I přesto se u čerpacích stanic tvořily fronty a zásoby pohonných hmot na mnohých došly.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).